Sponzorováno

Lymfedém – otok v důsledku nedostatečné funkce lymfatického systému – příznaky, příčiny a léčba lymfedému 4.8/5 (15)

  • Lymfedém je medicínské označení pro otok, který vzniká v důsledku nedostatečné funkce lymfatického systému. Stejně jako celulitida patří lymfedém mezi chronické degenerativní změny v oblasti kůže a podkoží, kdy dochází k nahromadění lymfy ve tkáni mimo buňky.
  • Lymfedém má zpravidla zhoršující se celoživotní průběh.

Lymfedém - ruce

Lymfedém – ruce

Lymfedém je dlouhodobý stav, kdy se přebytečná lymfatická tekutina z nějakého důvodu shromažďuje v tkáních a způsobuje otoky.

Lymfatický systém je součástí imunitního systému a je nezbytný pro imunitní funkce. Tekutina nazývaná lymfa cirkuluje v lymfatickém systému. Lymfedém je obvykle způsoben zablokováním tohoto systému.

Lymfedém obvykle postihuje jednu z paží nebo nohou. V některých případech mohou být postiženy obě ruce nebo obě nohy. U některých pacientů může dokonce dojít k otoku hlavy, genitálií nebo hrudníku.

Lymfedém je tedy mízní otok, který se vlastně může vytvořit na jakékoliv měkké tkáni lidského těla.

Lymfedém je nevyléčitelný, ale správnou léčbou se dá kontrolovat.

Rychlá fakta o lymfedému

Zde je několik klíčových informací o lymfedému:

  • Odborníci se domnívají, že primární lymfedém je způsoben genetickou mutací.
  • Sekundární lymfedém může být způsoben jinými stavy, jako jsou infekce a různá zánětlivá onemocnění.
  • V některých případech může lymfedém vést k kožním infekcím a lymfangitidě.
  • Ochrana pokožky může pomoci snížit riziko lymfedému.

Otok je typickým příznakem lymfedému a běžně postihuje nohy a ruce.

Lymfedém nohy

Lymfedém nohy

 

Léčba lymfedému

Lymfedém je nevyléčitelný. Léčba však může pomoci snížit otok a bolest.

Léčebné metody, jež vedou k redukci otoku, se označují termínem komplexní dekongestivní terapie.:Vše začíná fází intenzivní terapie, během níž pacient podstupuje každodenní léčbu a podstupuje také školení. Následuje udržovací fáze, kdy je pacient vyzván, aby převzal vlastní péči pomocí technik, které se naučil.

Čtyři součásti komplexní dekongestivní terapie jsou:

  1. Cvičení: Jedná se o lehká cvičení zaměřená na povzbuzení pohybu lymfatické tekutiny směrem z postižené končetiny.
  2. Péče o pleť: Dobrá péče o pleť snižuje riziko kožních infekcí, jako je celulitida.
  3. Manuální lymfodrenáž: Terapeut pro lymfedém používá speciální masážní techniky k přesunu tekutiny do lymfatických uzlin. Terapeut také postupně pacienta učí několik masážních technik, které lze použít během udržovací fáze.
  4. Lymfedémová bandáž: Omotaná přes svaly obklopující lymfatické cévy a uzliny – pomáhá tekutině pohybovat se lymfatickým systémem.

Na rozdíl od krevního oběhu, u lymfy neexistuje centrální pumpa (jako srdce u krevního oběhu). Cílem je použít obvazy a kompresní oděvy na podporu svalů a povzbudit je k pohybu tekutiny z postižené části těla. Pacienti budou také poučeni, jak správně aplikovat vlastní obvazy a kompresní oděvy, aby bandáž mohla pokračovat během udržovacího období. Používají se i kompresní punčochy.

Chirurgie má historicky spíše neuspokojivé výsledky ve srovnání s nechirurgickými terapiemi lymfedému. Nová chirurgická technika využívající liposukci se však ukázala jako celkem úspěšnou. Odstraňuje tuk z postižené končetiny, což má za následek menší otoky.

Příčiny lymfedému

Primární lymfedém může být způsoben mutacemi některých genů zapojených do vývoje lymfatického systému. Tyto vadné geny zasahují do vývoje lymfatického systému a podkopávají jeho schopnost řádně odvádět tekutinu.

Sekundární lymfedém má řadu možných příčin, třeba tyto:

  • Operace kvůli rakovině: Rakovina se může šířit tělem prostřednictvím lymfatického systému. Někdy chirurgové odstraňují lymfatické uzliny, aby zastavili šíření. Existuje tak riziko ovlivnění lymfatického systému, což může vést k lymfedému.
  • Radiační terapie: Použití záření k ničení rakovinné tkáně může někdy poškodit blízkou zdravou tkáň, například i lymfatický systém; to může mít za následek lymfedém.
  • Infekce: Silná infekce celulitidy může poškodit tkáň kolem lymfatických uzlin nebo cév. To může vést k zjizvení, což zvyšuje riziko lymfedému. Některé infekce parazity mohou také zvýšit riziko lymfedému.
  • Různá zánětlivá onemocnění: Zdravotní problémy, které způsobují bobtnání tkáně (zánět), mohou trvale poškodit lymfatický systém – třeba problémy jako je revmatoidní artritida a ekzém.
  • Kardiovaskulární onemocnění: Jedná se o onemocnění, která ovlivňují průtok krve. Někteří pacienti s kardiovaskulárními chorobami mají vyšší riziko vzniku lymfedému, jako je hluboká žilní trombóza, žilní bércové vředy a křečové žíly.
  • Různá zranění a trauma: Vzácněji mohou závažné popáleniny kůže nebo cokoli, co má za následek nadměrné zjizvení, zvýšit riziko vzniku lymfedému.

Rozlišujeme primární (vrozenou) a sekundární (nejčastěji po chirurgickém zákroku získanou) disfunkci lymfatického systému. Onemocnění lymfatického systému však často způsobuje také kombinace stresu a nezdravého životního stylu. Další možnou příčinou je vznik nádoru, který u hlavních mízních center brání odtoku lymfy. Vzácněji dochází k rozvinutí lymfatických problémů v důsledku napadení organismu parazity.

Příznaky lymfedému

Lymfedém ovlivňuje lymfatický systém. Tento systém má tři hlavní funkce:

  1. Odvod přebytečné tkáňové tekutiny: Vyrovnává tekutinu v krvi a tekutinu v tkáních.
  2. Boj s infekcí: Poskytuje imunitu tím, že pomáhá imunitní obraně těla proti cizím tělesům, jako jsou bakterie.
  3. Absorpce tuků: Absorbuje lipidové živiny ze střeva a transportuje je do krve.

Narušení lymfatického systému může z dlouhodobého hlediska podkopat jeho schopnost řádně odvádět tekutiny. V důsledku toho se v částech těla může hromadit přebytečná tekutina.

Lymfedém zvyšuje riziko infekce a dalších komplikací, protože lymfocyty se nemohou dostat do částí těla, kde dochází k otokům.

Příznaky lymfedému jsou obecně tyto:

  • otok části nebo celé nohy nebo paže, včetně prstů na rukou nebo nohou, od mírných změn velikosti končetin po velmi silné otoky
  • potíže s nošením šperků nebo hodinek nebo nasazení obuvi
  • otok hlavy nebo krku
  • těžký nebo těsný pocit v pažích nebo nohou
  • rozsah pohybu končetiny je omezen
  • nepohodlí nebo bolest v postižené končetině
  • pocit mravenčení v postižené končetině, jako mravenčení a jehly
  • opakující se kožní infekce
  • zesílení a ztvrdnutí kůže
  • puchýře nebo bradavičnaté výrůstky na kůži
  • velká únava

Lymfedém se projevuje kosmetickým defektem na kůži. Jeho projevy nebývají bolestivé, pokud ovšem nedojde ke komplikacím. Mezi nejčastější komplikace patří zhoršená pohyblivost postižených míst a vznik zánětů v oblasti kůže i podkoží. Při nadměrné zátěži lymfatického systému může docházet k onemocnění důležitých orgánů, například ledvin nebo jater. Lymfedém je rovněž spojen s rizikem nádorového bujení, v tomto případě se jedná o lymfangiosarkom, pro který se rovněž používá označení Stewart-Tréves syndrom.

Sponzorováno

Typy lymfedému

Existují 2 hlavní typy lymfedému:

Primární lymfedém – často se nazývá vrozený lymfedém. Lymfedém je patrný při narození nebo krátce po pubertě. Tento typ lymfedému je vzácný a postihuje přibližně 1 z každých 6 000 lidí.

Sekundární lymfedém – lymfedém se vyskytuje v důsledku něčeho jiného, ​​například infekce, poranění, traumatu nebo rakoviny postihující lymfatický systém.

Lymfedém může být vedlejším účinkem léčby rakoviny, jako je radiační terapie nebo odstranění některých lymfatických uzlin, které mohou poškodit lymfatický systém. Tento typ lymfedému je častější.

Fáze lymfedému

Fáze lymfedému

 

Lymfedém a cvičení

Lidé s lymfedémem jsou obecně vyzváni, aby dodržovali zdravý životní styl, včetně pravidelného pohybu a cvičení. V některých případech však může být k bezpečnému a efektivnímu cvičení nutná odborná pomoc.

Jedna studie zjistila, že ženy, které jsou po operaci rakoviny prsu ohroženy lymfedémem, nebudou mít vyšší riziko lymfedému v paži, pokud budou provádět jemná zvedací cvičení. Takové cvičení, říkají vědci, může snížit riziko lymfedému.

Cvičení, která mohou být prospěšná, jsou taková, která:

  • zvyšují flexibilitu
  • jsou strečinková
  • budují sílu

Doporučuje se také aerobní cvičení, které se zaměřuje na horní část těla, pomáhá při hubnutí a podporuje hluboké dýchání.

Ale měla by být monitorována změna tvaru, struktury nebo jiné změny končetiny a lymfedému. Může to být známkou toho, že současná úroveň cvičení je příliš vysoká.

Odborníci se domnívají, že svaly při cvičení působí jako pumpa, která pumpuje lymfu do oblastí, kde je to potřeba.

Dosud však není dostatek důkazů na podporu jakéhokoli konkrétního druhu cvičení pro lymfedém. Ženám, které podstoupily operaci rakoviny prsu, se doporučuje vyhledat specializovaného fyzioterapeuta nebo jiného zdravotnického pracovníka, který jim může pomoci postupně cvičit.

Možné komplikace lymdefému

Opakované epizody nebo neléčený lymfedém mohou vést k dalším komplikacím. Třeba k těmto:

Kožní infekce: Opakované epizody celulitidy jsou běžné u lymfedému. Celulitida je bakteriální infekce hlubších vrstev kůže a vrstev tuku a měkkých tkání pod kůží.

Lymfangitida: Může se vyvinout zánět lymfatických cév, a když je infekční, je obvykle způsoben bakteriální infekcí Streptococcus. Pokud se neléčí, může se rozšířit na kůži a přilehlé měkké tkáně, což může způsobit celulitidu nebo přejít do krevního oběhu a způsobit bakterémii.

Psychologické efekty: Lymfedém může hodně ovlivnit vzhled člověka, a to může mít negativní psychologický dopad, zvláště u těch, kteří žijí s rakovinou. Lymfedém zvyšuje riziko rozvoje deprese.

Prevence lymfedému

Postižená končetina je zranitelnější vůči kožním infekcím, protože je snížen přísun lymfocytů (které bojují s infekcí).

Pokud pacient přijme opatření k minimalizaci rizika pořezání a oděrky na kůži, může být jeho riziko následných infekcí výrazně sníženo. Pomoci mohou následující opatření:

  • Vyhýbání se horkým sprchám, parním místnostem a saunám může pomoci předcházet příznakům lymfedému.
  • Po léčbě rakoviny se vyhněte těžké aktivitě s postiženou končetinou; odpočívejte při regeneraci a zotavování.
  • Vyvarujte se lehátek, parních lázní a saun.
  • Neužívejte příliš horké koupele ani sprchy.
  • Nenoste přiléhavé oblečení.
  • Nenoste přiléhavé šperky.
  • Nechoďte venku naboso.
  • Hledejte změny nebo praskliny na kůži.
  • Udržujte svou pokožku pružnou tím, že ji každý den zvlhčujete.
  • Ujistěte se, že vám obuv správně sedí.
  • Abyste zabránili rozvoji atletické nohy, použijte protiplísňový prášek na nohy.
  • Při práci na zahradě používejte rukavice.
  • Udržujte svoje nehty krátké.
  • Když jdete ven v oblasti, kde se může vyskytovat hmyz, použijte repelent.
  • Když jste na slunci, použijte sluneční krém s vysokým faktorem.
  • Když máte řezné zranění, okamžitě jej ošetřete antiseptickým krémem. A udržujte oblast čistou.
  • Kdykoli je to možné, zvedněte postiženou končetinu nad úroveň srdce.
  • Vyhněte se kontrole krevního tlaku, odběru krve nebo injekcím do postižené končetiny.

Vzhledem k tomu, že mezi hlavní ovlivnitelné faktory způsobující zdravotní problémy lymfatického systému patří stres, nedostatek pohybu a nevhodné složení stravy, doporučují lékaři pravidelně odbourávat stres (ideálně pomocí pohybové aktivity nebo relaxačních technik) a vyvarovat se nadměrné konzumace živočišných tuků a cukrů. Součástí prevence lymfatických problémů, mezi nimi lymfedému a celulitidy, jsou také lymfatické masáže, které podporují správnou funkci lymfatického systému.

Lymfodrenáž je speciální druh masáže, který se provádí za účelem zlepšení oběhu lymfy a zmírnění otoků. V případě manuální lymfodrenáže vyškolení fyzioterapeuti s využitím speciálních hmatů nejprve uvolní hlavní mízní uzliny, a poté dostávají lymfu zpět do oběhu. Vzhledem k fyzické náročnosti lymfodrenáže se poslední dobou využívají spíše přístroje. Nejznámějším přístrojem je Lymfoven. Lymfodrenáž se používá nejen k ošetření lymfedému, ale také celulitidy (lipohypertrofie). Lymfodrenáže se provádějí nejen ve zdravotnických zařízeních, ale také v estetických centrech nebo ve specializovaných lymfocentrech.

Výhled pacientů s lymfedémem

Na lymfedém neexistuje lék a je to progresivní stav. Výhled bude do určité míry záviset na závažnosti symptomů.

Dodržování zdravého životního stylu, včetně vyvážené stravy a pohybu nebo cvičení, může pomoci omezit hromadění tekutin a stimulovat tok lymfy. Dodržujte doporučení lékaře, to je také naše rada.

Sponzorováno

Máte zkušenosti s lymfedémem? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva