Sponzorováno

Lymfatická filariáza (elefantiáza) – příznaky, příčiny a léčba 4.71/5 (7)

  • Lymfatická filariáza je parazitické onemocnění způsobené třemi druhy mikroskopických, nitkovitých červů.
  • Dospělí červi žijí pouze v lidském lymfatickém systému. Lymfatický systém udržuje rovnováhu tekutin v těle a bojuje s infekcemi.
  • Nemoc se šíří z člověka na člověka kousnutím komára. Když komár kousne osobu s lymfatickou filariázou, mikroskopické červy cirkulující v krvi člověka vstoupí a infikují komára. Když nakažený komár kousne jinou osobu, mikroskopické červy procházejí z komára přes kůži a putují do lymfatických cév.
  • Většina infikovaných lidí je asymptomatická a nikdy se u nich nevyvinou klinické příznaky, a to navzdory skutečnosti, že parazit poškozuje lymfatický systém. U malého procenta osob se vyvine lymfedém nebo u mužů otok šourku nazývaný hydrokéla.
  • Lidé nakažení dospělými červy mohou užívat roční dávku léku zvaného diethylkarbamazin (DEC), který zabíjí mikroskopické červy cirkulující v krvi. Přestože tento lék nezabíjí všechny dospělé červy, brání infikovaným lidem předat nemoc někomu jinému.

Nemoc se šíří z člověka na člověka kousnutím komára.

Nemoc se šíří z člověka na člověka kousnutím komára.

Lymfatická filariáza, běžně známá jako elefantiáza, je bolestivé a hluboce znetvořující onemocnění. Je to způsobeno infekcí parazity klasifikovanými jako nematody (škrkavky) z čeledi Filariodidea, které se přenášejí kousnutím infikovaných komárů. Larvy přenášené komáry se ukládají na kůži, odkud mohou vstoupit do těla. Larvy pak migrují do lymfatických cév, kde se z nich vyvinou dospělí červi, čímž pokračují v cyklu přenosu.

V komunitách, kde se přenáší filariáza, jsou postiženy všechny věkové kategorie. Zatímco infekci lze získat v dětství, její viditelné projevy, jako je otok končetin, se mohou objevit později v životě a způsobit dočasnou nebo trvalou invaliditu. V endemických zemích má lymfatická filariáza velký sociální a ekonomický dopad.

Lymfatická filarióza postihuje více než 120 milionů lidí v 72 zemích v tropech a subtropech Asie, Afriky, západního Pacifiku a částí Karibiku a Jižní Ameriky.

Příznaky

Zatímco se dříve myslelo, že nemoc postihuje pouze dospělé, nyní se zdá, že většina infekcí je získána už v dětství. Po počáteční infekci následuje dlouhé období subklinického onemocnění, které v pozdějším věku postupuje do klinicky manifestního onemocnění. Lymfatická filarióza může způsobit různé klinické projevy, které lze seskupit do tří kategorií: akutní záchvaty, lymfedém/elefantiáza a hydrocoela.

Sponzorováno

Dospělí červi způsobují zánět lymfatického systému vedoucí k poškození lymfatických cév, a to i u asymptomatických lidí, a lymfatické dysfunkce, které předurčují zejména dolní končetiny k recidivující bakteriální infekci. Tyto sekundární infekce vyvolávají „akutní záchvaty“, které jsou nejčastějším příznakem lymfatické filariázy a hrají důležitou roli v progresi lymfedému. Akutní záchvat je obvykle spojen s místní bolestí a otoky a horečkou a zimnicí.

Lymfedém a jeho pokročilejší forma, elefantiáza, se vyskytují především v dolních končetinách a jsou častější u žen. Ve své nejpokročilejší formě může elefantiáza bránit lidem v provádění jejich běžných denních aktivit. Lymfatická filariáza se může vyvinout také v genitální onemocnění (hydrocoele), které je charakterizováno otokem šourku a penisu.

Drtivá většina nakažených je asymptomatická, ale prakticky všichni trpí poškozením lymfatického systému a ledvin a změnou imunitního systému těla.

Léčba lymfatické filariázy

Lidé infikovaní filariázou, kteří mají mikrofilariémii nebo pozitivní test na antigeny, by měli podstoupit antifilární medikamentózní léčbu k eliminaci mikrofilarií. Lidé nakažení dospělými červy mohou užívat roční dávku léku zvaného diethylkarbamazin (DEC), který zabíjí mikroskopické červy cirkulující v krvi. Přestože tento lék nezabíjí všechny dospělé červy, brání infikovaným lidem předat nemoc někomu jinému.

Lidé s lymfedémem a elefantiázou pravděpodobně nebudou mít prospěch z léčby DEC, protože většina lidí s lymfedémem není aktivně infikována filariálním parazitem.

Bohužel dostupné léky mají na dospělé červy jen omezený účinek.

Léčba také zahrnuje řízení prevence morbidity a invalidity, které zahrnují jednoduchá hygienická opatření, jako je základní péče o kůži a cvičení, aby se zabránilo akutním záchvatům a progresi lymfedému do elefantiázy. Pro léčbu hydrocely může být vhodná operace.

Zabránit zhoršení lymfedému je možné dodržováním několika základních zásad:

  • Nabobtnalé místo pečlivě každý den omyjte a osušte mýdlem a vodou.
  • Během dne a v noci zvedněte oteklou ruku nebo nohu, abyste tekutinu přesunuli.
  • Dělejte cvičení k přesunu tekutiny a zlepšení toku lymfy.
  • Dezinfikujte všechny rány. V případě potřeby použijte antibakteriální nebo antifungální krém.
  • Noste obuv přizpůsobenou velikosti chodidla, abyste ochránili chodidla před zraněním.
  • Muži s hydrokélou mohou podstoupit operaci ke snížení velikosti šourku.

Řízení prevence morbidity a invalidity zahrnuje také psychologickou a sociálně-ekonomickou podporu lidem s postižením, aby byl zajištěn rovný přístup k rehabilitačním službám a možnostem pro zdraví, vzdělání a příjem. Činnosti nad rámec lékařské péče a rehabilitace zahrnují podporu pozitivního přístupu k osobám se zdravotním postižením, předcházení příčinám zdravotního postižení, poskytování vzdělávání a odborné přípravy a podporu místních iniciativ.

Sponzorováno

Preventivní chemoterapie se používá na komunitní úrovni k eliminaci mikrofilarií z krve infikovaných jedinců za účelem přerušení přenosu infekce komáry.

Zdroj článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Lymfatická filariáza (elefantiáza) – příznaky, příčiny a léčba”

  1. Valerie napsal:

    Dobrý den,

    narazila jsem na Váš článek, když jsem hledala více informací k otokům, kterými trpí moje mamka (76 let). Podle obrázků bych dokonce řekla, že má sloni nohy, lymfedem.. Špatně se pohybuje, obrovské nohy, teče jí z nich lymfa. Pred 2 lety prodelala celkovou vymenu jednoho kolene. Problém má ale na obou nohou. Zajímá mě, co teď dělat, k jakému doktorovi nebo odborníkovi jít a co by mělo být provedeno – jaké vyšetření, odběry, léčba.

    Předem děkuji za rady.

    S pozdravem

    V.Kolesárová

Zanechat komentář ke článku

Zpráva