Sponzorováno

Lumbální spinální stenóza (zúžení páteře, stenóza páteře) – příznaky, příčiny a léčba 4.76/5 (29)

Lumbální spinální stenóza - příznaky, příčiny a léčbaLumbální spinální stenóza je onemocnění, při kterém dochází k postižení nervových vláken (nervových kořenů) vlivem zúžení páteřního kanálu v bederním úseku. Na tomto zúžení se podílí jednak vrozeně úzký páteřní kanál, jednak degenerativní změny páteře (výrůstky) vzniklé v průběhu života. Začátek potíží se objevuje nejčastěji po padesátém roce věku.

Spinální stenóza je stav, při kterém se páteřního kanál zužuje a začíná komprimovat míchu. Tento proces je obvykle postupný. Pokud je zúžení minimální, nenastávají žádné příznaky. Příliš velké zúžení může stlačit nervy a způsobit tak nemalé problémy.

Jaké jsou příznaky spinální stenózy?

Symptomy obvykle postupují v průběhu času, protože nervy jsou více a více stlačovány. pacient může mít tyto příznaky a problémy:

  • slabost v oblasti nohou nebo paží
  • bolest v zádech při dlouhém stání nebo chůzi. To je asi nejčastější příznak. Po určité době stání ve vzpřímené poloze či po chůzi na určitou vzdálenost vznikají bolesti vyzařující ze zad do jedné nebo obou končetin, často následované slabostí.
  • znecitlivění v nohou nebo v oblasti hýždí
  • problémy s rovnováhou
  • výjimečně mohou být postižena i nervová vlákna zásobující svěrače, takže se mohou při tomto onemocnění objevit i potíže s močením a se stolicí (obtížné udržení či vyprazdňování moče či stolice). To je ale spíše méně častý problém.

Sezení v křesle obvykle pomáhá zmírnit tyto příznaky. Vracejí se však s dobou stání nebo chůze.

Jaké jsou příčiny spinální stenózy?

Nejčastější příčinou spinální stenózy je stárnutí. Degenerativní procesy probíhají v celém našem těle, jak tělo stárne. Tkáně v páteři se mohou začít zhutňovat a kosti se mohou zvětšovat a stlačují tak nervy. Ke spinální stenóze mohou také přispět stavy, jako je osteoartritida a revmatoidní artritida. Zánět, který způsobí, může vyvolat tlak na míchu.

Jiné příčiny a stavy, které mohou způsobit stenózu, jsou tyto:

  • poruchy páteře přítomné při narození
  • zakřivení nebo skolióza
  • Pagetova choroba, která způsobuje abnormální destrukci a opětovný růst kosti
  • kostní nádory
  • achondroplázie, což je vrozené onemocnění kostí. Achondroplázie je nejčastější formou trpaslictví.

Jak je diagnostikována spinální stenóza?

Pokud máte příznaky spinální stenózy, lékař začne lékařskou anamnézou, provedením fyzické prohlídky a sledováním vašich pohybů. Lékař vás může také objednat na testy k potvrzení podezření na tuto diagnózu, jako například:

Sponzorováno

  • Rentgen, MRI nebo CT skenování pro zobrazení vaší páteře
  • elektromyelogram pro kontrolu zdraví míchy
  • kostní sken pro hledání poškození nebo výrůstků v páteři

Ke správné diagnostice lumbální stenózy se jednoduše provádí řada vyšetření, která slouží k zobrazení páteře a prostoru v páteřním kanálu.

Možnosti léčby spinální stenózy

Metod léčby je několik:

Léky a ortézy

Léky a pomůcky se obvykle zkouší jako první. Cílem je zmírnit vaši bolest. Léčba lehčích forem je konzervativní (neoperační) spočívající v šetrném cvičení, nošení ortéz (různé bederní pásy), při bolesti podávání analgetik (léky tišící bolest) a obstřiků.

Injekce kortizonu do páteře mohou snížit otok. Fyzikální terapie může být také možností. Může posílit svaly a jemně napnout tělo.

Chirurgické řešení – operace

Při těžké bolesti může být nutná chirurgie. Může trvale uvolnit tlak. K léčbě spinální stenózy se používá několik typů operací:

  • Laminektomie je nejčastějším typem operace. Chirurg odstraní část vašich obratlů a poskytne tak více místa pro nervy.
  • Foraminotomie je operace, která se provádí za účelem rozšíření části páteře.
  • Fúze páteře se obvykle provádí ve vážnějších případech, zejména pokud se jedná o více úrovní páteře, aby se zabránilo nestabilitě. Kostní štěpy nebo kovové implantáty se používají k vzájemnému spojení postižených kostí páteře.

Jaký bývá výhled pro pacienty s touto nemocí?

Je to velmi individuální. Průběh onemocnění se liší pacient od pacienta. U některých pacientů může postupně docházet k samovolnému zlepšení stavu, u některých je choroba neměnná, bez vývoje, u některých ale může docházet ke zhoršování, které může vést k závažným poruchám chůze a ztrátě samostatnosti. Takže stav se vždy posuzuje individuálně a individuální jsou i vyhlídky.

VIDEO: Nejlepší protahovací a posilovací cvičení při spinální stenóze

VIDEO: Další cviky při spinální stenóze

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva