Sponzorováno

Leukocytóza – zvýšený počet bílých krvinek – příznaky, příčiny a léčba 4.69/5 (16)

  • Leukocytóza je stav, když má člověk zvýšený počet bílých krvinek, známých také jako leukocyty, v krvi. Bílé krvinky jsou součástí imunitního systému a hrají klíčovou roli v obraně organismu proti infekcím. Normální hladina bílých krvinek se může lišit v závislosti na věku, pohlaví a celkovém zdraví jedince. Leukocytóza znamená, že počet bílých krvinek přesahuje normální rozmezí.
  • Příčiny: Leukocytóza může být způsobena různými faktory, včetně různých infekcí, zánětlivými stavy, fyzickým stresem, některými typy rakoviny, chirurgickými zákroky, některými léky nebo dokonce silnou fyzickou aktivitou.
  • Léčba leukocytózy závisí na příčině tohoto stavu. Pokud je leukocytóza způsobena infekcí, může být léčena antibiotiky. V některých případech může být nutná další diagnostika a léčba podle konkrétního onemocnění nebo stavu, který způsobil zvýšení počtu bílých krvinek. Samozřejmě je důležité, aby odbornou péči poskytoval lékař.

Leukocytóza je stav vysokého počtu leukocytů v krvi. Leukocyty jsou bílé krvinky. Zahrnují mnoho různých typů bílých krvinek, které všechny spolupracují a mají specifické role v imunitě, léčení a udržování zdraví.

Leukocytóza může být dočasnou reakcí na infekci nebo zranění, protože se tělo přirozeně hojí, nebo může být příznakem nemoci. Může se vyvinout jako vedlejší účinek některých léků nebo může odrážet základní autoimunitní onemocnění.

Leukocytóza může zahrnovat všechny typy bílých krvinek nebo jen několik. Účinky budou záviset na tom, který typ bílých krvinek je ovlivněn.

Leukopenie & leukocytóza - ilustrace

Leukopenie & leukocytóza – ilustrace

 

Příznaky leukocytózy

Leukocyty (tedy bílé krvinky) mají na tělo mnoho účinků. Normálně tyto buňky cestují krevním řečištěm a jsou také přítomny ve výstelce mnoha orgánů, jako jsou střeva. Rozpoznají infekční patogeny, jako jsou viry a bakterie, a aktivují imunitní odpověď k boji s infekcemi.

Leukocyty jsou směrovány do oblastí těla, které byly poškozeny zraněním nebo nemocí, a pomáhají opravit tyto poškozené tkáně a orgány.

I když člověk může být zcela zdráv a zažívá fyziologickou leukocytózu (zvýšení počtu cirkulujících leukocytů) v reakci na extrémní fyzickou aktivitu nebo zátěž prostředí, většina případů leukocytózy je sekundární kvůli nějakému problémovému zdravotnímu stavu nebo medikaci.

Leukocyty reagují na základní zdravotní stavy, které aktivují obranné mechanismy v těle, aby pomohly bojovat s infekcí nebo chránit tělo. Je také možné, že základní stav způsobí přetrvávající leukocytózu.

Mezi běžné reakce těla na základní stavy způsobující leukocytózu patří:

  • Teplo, otok, citlivost, bolest nebo zarudnutí v určité oblasti těla
  • Horečka, pocení, zimnice
  • Únava
  • Ztráta chuti k jídlu, zvracení, průjem
  • Bolest v krku, ucpaný nos, rýma
  • Svědění, kožní vyrážka

Toto jsou nejčastější příznaky leukocytózy.

Příčiny leukocytózy

Zdravý člověk může zaznamenat fyziologickou leukocytózu třeba v reakci na extrémní fyzickou aktivitu nebo zátěž prostředí, ale většina případů leukocytózy je sekundární v důsledku nějakého problémového zdravotního stavu nebo léků.

Existuje několik různých stavů, které mohou způsobit leukocytózu. Infekce a zranění jsou nejčastějšími příčinami, při kterých dočasná leukocytóza naznačuje, že se tělo uzdravuje. Mnoho nemocí, které vyžadují léčbu, může také způsobit leukocytózu.

Mezi příčiny leukocytózy patří:

  • Nějaká infekce v těle
  • Trauma, poranění
  • Chirurgická operace
  • Autoimunitní stavy, jako je lupus (způsobuje chronický zánět, který může poškodit orgány), zánětlivé onemocnění střev (Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida) nebo revmatoidní artritida (způsobuje bolesti a otoky kloubů)
  • Některé typy rakoviny, zejména rakovina krve. Leukocytóza, která je způsobena rakovinou, se může projevit příznaky, jako je horečka a únava. Pokud je však přítomna rakovina, leukocyty se již nemusí chovat normálně.

Kromě toho může příliš mnoho leukocytů představovat své vlastní problémy, jako je leukostáza, při které jsou v malých krevních cévách vidět zátky bílých krvinek.

Leukostáza je termín, který se používá pro popis situace, kdy jsou bílé krvinky (leukocyty) přítomné nebo hromadí se v cévách, což může ovlivnit průtok krve. Tento stav může být spojen s různými onemocněními.

Někdy může nadprodukce rakovinných leukocytů v kostní dřeni způsobit podprodukci jiných typů bílých krvinek a také anémii (nízký počet zdravých červených krvinek).

Jaké léky způsobují leukocytózu

Leukocytóza může být také vedlejším účinkem užívání některých léků. Příkladem jsou třeba kortikosteroidy, beta agonisté, lithium, epinefrin a kolonie stimulující faktory (CSF).

Pokud máte leukocytózu bez jasného důvodu, zeptejte se svého lékaře, zda by to mohl být vedlejší účinek léků, nebo sami zkontrolujte štítky na vašich lécích, které to mohou naznačovat.

Léčba – jak léčit leukocytózu?

Intervence, které léčí základní příčinu leukocytózy, často zmírní příznaky, ale léčba může chvíli prob9hat, než začne fungovat.

Léčba symptomů základních stavů spojených s leukocytózou může zahrnovat tyto metody léčby:

Sponzorováno

  • Antihistaminika ke snížení příznaků zánětu
  • Léky na nachlazení ke snížení bolesti v krku, ucpaného nosu, rýmy
  • Paracetamol (acetaminofen) nebo nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen nebo naproxen ke snížení horečky, otoku a bolesti
  • Steroidy nebo jiné protizánětlivé léky ke snížení zánětu
  • Infekce může být léčena antibiotiky. U rakoviny krve a autoimunitních stavů bude léčba specifická pro daný stav. Rakovina krve se často léčí chemoterapií.
  • Autoimunitní stavy se léčí protizánětlivými léky a léky potlačujícími imunitní odpověď.

Existují testy k diagnostice příčiny leukocytózy?

Leukocytóza je diagnostikována pomocí kompletního krevního obrazu a je definována jako počet bílých krvinek (WBC) vyšší než 11 000 na krychlový milimetr (11,0 × 109 na litr) u dospělých (výjimkou jsou těhotné ženy).

Normální hodnoty každého typu leukocytů a procento každého typu jsou standardizovány, ale mezi různými laboratořemi se mohou mírně lišit.

Typ bílých krvinek Procento celkového počtu leukocytů
Neutrofil 40–60
Lymfocyt 20–40
Monocyt 2–8
Eozinofily 1–4
Bazofil 0,5–1

 

Příčinu leukocytózy lze určit pomocí anamnézy, fyzikálního vyšetření a diagnostických testů. Typ bílých krvinek, které jsou zvýšené, může poskytnout určité informace, které by váš lékař použil k určení příčiny – jako je rakovina nebo zánět.

Některé testy používané k identifikaci příčiny leukocytózy jsou:

  • Kultivace hrdla, hemokultura nebo kultivace moči k identifikaci bakteriální nebo plísňové infekce
  • Nátěr periferní krve k identifikaci abnormálních buněk. Nátěr periferní krve umožňuje hodnotit bílé krvinky (leukocyty), červené krvinky (erytrocyty) a krevní destičky (trombocyty).
  • Specializované krevní testy, jako je revmatoidní faktor a test na antinukleární protilátky k identifikaci zánětlivých poruch, jako je revmatoidní artritida nebo lupus
  • Endoskopie nebo kolonoskopie k identifikaci známek zánětu v trávicím systému (Crohnova choroba)
  • Biopsie kostní dřeně k identifikaci rakoviny krve

Možná budete muset podstoupit jeden nebo více těchto testů, ale je nepravděpodobné, že byste je potřebovali všechny. Váš l0ka5 rozhodne, které z nich potřebujete, na základě předběžného hodnocení.

Navíc u leukocytózy může mít nadbytek bílých krvinek normální rysy nebo m;6e být abnormální. U rakoviny krve, jako je leukémie, mohou mít některé leukocyty abnormální tvar a funkci se zvláště škodlivými účinky na tělo.

Kdy navštívit lékaře?

Leukocytóza může být normální součástí hojení a zotavení z nemoci, nebo může být příznakem nějakého onemocnění, které vyžaduje diagnostické testování a léčbu. Pokud máte známky a příznaky leukocytózy, které způsobují nepohodlí nebo trvají déle než několik dní, měli byste zavolat svému lékaři a požádat o radu nebo se u něj objednat.

Typy leukocytózy

Existuje pět různých typů leukocytózy:

  1. Neutrofilie. Tento běžný typ leukocytózy je způsoben zvýšením počtu neutrofilů, které tvoří 40–60 procent bílých krvinek ve vašem těle.
  2. Lymfocytóza. K tomu dochází, když máte vysoké hladiny lymfocytů, které tvoří 20–40 procent vašich bílých krvinek.
  3. Monocytóza. Tato forma leukocytózy se vyznačuje vysokými hladinami monocytů, které tvoří asi 2–8 procent vašich bílých krvinek.
  4. Eozinofilie. Stejně jako monocytóza je tento typ leukocytózy neobvyklý a je způsoben, když máte vysoký počet eozinofilů, které tvoří asi 1–4 procenta bílých krvinek ve vašem těle.
  5. Bazofilie. Jako nejvzácnější forma leukocytózy se bazofilie vyskytuje, když máte zvýšené hladiny bazofilů, které tvoří pouze 0,1–1 procenta bílých krvinek vašeho těla.

Každá forma leukocytózy je spojena s několika zdravotními stavy:

  • neutrofilie: záněty a infekce
  • lymfocytóza: leukémie a virové infekce
  • monocytóza: rakovina a další typy infekcí
  • eozinofilie: parazité a alergie
  • bazofilie: leukémie

Souhrn

Leukocytóza je vysoký počet bílých krvinek. Může se objevit jako normální reakce na infekce, zranění a nemoci, když se tělo hojí. V těchto situacích mohou příznaky zahrnovat horečku, zimnici, pocení nebo únavu a obvykle odezní, jakmile se nemoc vyřeší.

Někdy se leukocytóza vyskytuje se zánětlivými nebo autoimunitními stavy nebo rakovinou. Diagnostické testy mohou určit typ a příčinu leukocytózy.

Leukocytóza je nejčastěji důsledkem infekce. Může se také objevit po namáhavém cvičení, křečích (např. epilepsie), emočním stresu, anestezii, podání epinefrinu, těhotenství a porodu a nedostatku kyslíku (jako v raných fázích adaptace na vysokou nadmořskou výšku). Leukocytóza je také pozorována u určitých parazitárních napadení, intoxikací (metabolických nebo chemických), chronických onemocnění (např. leukémie) a alergických reakcí.

Sponzorováno

Pokud máte příznaky leukocytózy déle než pár dní, navštivte svého lékaře.

A dále si u nás přečtěte

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: Sakurra / depositphotos.com
  • Leukocytosis Autoři: Victoria Mank; Waqas Azhar; Kevin Brown.

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva