Obsah článku
- Legionelóza (také legionářská nemoc) je infekční onemocnění způsobené bakterií Legionella pneumophila.
- Nejčastěji se přenáší vdechnutím aerosolů (malých kapének vody) obsahujících tuto bakterii – typicky z klimatizací, vířivek, sprch, fontán nebo vodovodního potrubí, kde se bakterie množí, pokud není voda dostatečně ohřívána nebo dezinfikována.
- Inkubační doba je 2 až 10 dní (nejčastěji kolem 5 dnů)
- Léčba probíhá antibiotiky (např. makrolidy nebo fluorochinolony). Včasná léčba výrazně zlepšuje prognózu.
Co je to legionelóza neboli legionářská nemoc?
Legionelóza neboli legionářská nemoc je akutní horečnaté onemocnění vyvolané gramnegativními bakteriemi rodu Legionella, nejčastěji bakterií Legionella pneumophila, které postihuje především dýchací cesty.
Legionářská nemoc je typ zápalu plic (infekce plic), který získáte vdechováním bakterií Legionella. Nemoc může zasáhnout plíce, mozek a střeva (gastrointestinální trakt). Legionella také způsobuje pontiackou horečku, méně závažné onemocnění s příznaky podobnými chřipce. Legionelóza může být i život ohrožující.
Jaký je rozdíl mezi legionářskou nemocí a zápalem plic?
Když legionella infikuje vaše plíce, dostanete legionelózu (legionářskou nemoc). Většina lidí s legionelózou, kteří jsou hospitalizováni, má horečku a kašel, ale mohou mít i jiné plicní příznaky, jako je průjem a zmatenost.
Kdo má vyšší riziko legionelózy?
Většina lidí legionelózu nedostanou, i když byli v blízkosti bakterií Legionella. Ale někteří lidé mají větší pravděpodobnost, že onemocní infekcí Legionella než jiní. Pacienti mají zvýšené riziko, že dostanou legionářskou nemoc, pokud:
- Jsou starší 50 let
- Kouří
- Mají oslabený imunitní systém. Některé nemoci (jako je HIV, cukrovka, rakovina a onemocnění ledvin nebo jater) a léky mohou ohrozit imunitní systém a jeho sílu
- Mají dlouhodobé respirační onemocnění, jako je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) nebo rozedma plic
- Žijí v léčebně pro dlouhodobě nemocné
- Nedávno pobývali nějakou dobu v nemocnici
- Nedávno podstoupili operaci vyžadující anestezii
- Nedávno podstoupili transplantaci orgánu

Snímek bakterie L. pneumophila z transmisní elektronové mikroskopie
Legionelóza je bakteriální onemocnění způsobené gramnegativními tyčinkovitými bakteriemi rodu Legionella, nejčastěji Legionella pneumophila. Tato onemocnění se mohou vyskytovat sporadicky, epidemicky i nozokomiálně (v nemocnicích). Nejznámější formou je tzv. legionářská nemoc, což je závažný typ pneumonie (zápalu plic). Mírnější forma se označuje jako Pontiacká horečka.
Přenos a zdroje infekce
Bakterie Legionella se přirozeně vyskytují ve vodním prostředí, především v teplé vodě (20–45 °C), kde se mohou množit, pokud nejsou vodní systémy dostatečně dezinfikovány. Nejčastějšími zdroji infekce bývají:
- klimatizační systémy a chladicí věže
- sprchy, vířivky, sauny
- fontány a vodní atrakce
- vodovodní potrubí, zvlhčovače vzduchu
Přenos probíhá inhalací kontaminovaných aerosolů (mikroskopických kapiček vody), nikoli z člověka na člověka.
Jaké jsou příznaky legionářské nemoci?
Legionářská nemoc způsobuje symptomy podobné zápalu plic, které začínají dva až 14 dní po expozici Legionelle. Můžete mít také neurologické (mozek) a gastrointestinální (střevní) příznaky.
Mezi příznaky legionářské nemoci patří:
- Horečka (často přes 40⁰C)
- Kašel (obvykle suchý)
- Dušnost
- Průjem
- Bolesti svalů
- Bolest hlavy
- Nevolnost
- Zmatenost
- Vykašlávání krve (hemoptýza)
- Bolest žaludku (břicha)
Klinické formy legionelózy
1. Legionářská nemoc (Legionella pneumonia)
Jde o závažné plicní onemocnění s následujícími příznaky:
- vysoká horečka, zimnice
- suchý nebo produktivní kašel
- dušnost, bolest na hrudi
- bolesti hlavy, svalů a kloubů
- průjmy, nevolnost, zvracení
- poruchy vědomí nebo zmatenost u starších pacientů
Nejvíce ohroženou skupinou jsou starší osoby, kuřáci, lidé s chronickými onemocněními plic a pacienti s oslabenou imunitou.
Sponzorováno
2. Pontiacká horečka
Jedná se o méně závažnou formu legionelózy bez postižení plic. Příznaky připomínají chřipku a zahrnují horečku, bolesti svalů a celkovou únavu. Onemocnění má benigní průběh a spontánně odezní během několika dní.
Jak se legionářská nemoc diagnostikuje?
Testy moči a sputa jsou nejběžnějšími způsoby diagnostiky legionářské nemoci. Lékař také může chtít získat snímky vnitřku hrudníku pomocí rentgenového nebo CT vyšetření.
Lékař provede fyzickou prohlídku a zeptá se pacienta zdravotní stav a cestovní anamnézu.
K diagnostice legionářské nemoci se provádějí testy na zjištění příznaků bakterií Legionella a zobrazovací testy. Patří sem:
- Testy moči nebo sputa: Načůráte do kelímku (pro vyšetření moči) nebo zakašlete a plivnete do zkumavky (test sputa). Lékař otestuje moč nebo hlen na příznaky legionely.
- Krevní testy: Lékař vám odebere krev z paže jehlou. Lékař bude hledat známky Legionely v krvi. Může také použít krevní testy, aby pochopil, jak dobře fungují vaše orgány.
- Zobrazovací testy (rentgen hrudníku nebo CT): Lékař použije přístroj k pořízení snímků vašich plic. Může tyto snímky použít k hledání změn ve vašich plicích, jako je zápal plic.
- Bronchoskopie: Lékař může použít tenkou, osvětlenou, flexibilní trubici, aby se podíval na vnitřek vašich plic. Odebere vzorky k testování na příznaky Legionelly.
- Torakocentéza: Lékař možná bude muset nechat vypustit tekutinu z vnější strany plic (tj. torocentéza). Pak lékař otestuje tuto tekutinu na známky Legionely.
Jediný způsob, jak zjistit, zda máte infekci Legionellou, je diagnostika u lékaře. Legionářská nemoc má příznaky zápalu plic, plus průjem a změny duševního stavu, jako je zmatenost.
Léčba legionelózy
Legionářská nemoc se léčí antibiotiky. Antibiotika můžete dostat intravenózně (přímo do žíly) nebo v pilulce, kterou spolknete. Pokud máte potíže s dýcháním, lékař vám může nabídnout i léčbu, která vám pomůže získat dostatek kyslíku. Během léčby budete pravděpodobně muset zůstat v nemocnici.
Lékem první volby jsou tedy antibiotika, především:
- Makrolidy (např. azithromycin, klarithromycin)
- Fluorochinolony (např. levofloxacin, ciprofloxacin)
- Rifampin
- u těžších případů kombinovaná terapie intravenózní cestou
Můžete také dostat kyslík hadičkou do nosu nebo maskou. Ve vážných případech může být nutné, aby za pacienta dýchal přístroj, dokud to znovu nezvládne sám (tj. umělá plicní ventilace).
Včasná léčba významně zlepšuje prognózu, neléčené případy mohou vést k multiorgánovému selhání a smrti.
Prevence
Preventivní opatření se zaměřují na kontrolu a údržbu vodních systémů:
- udržování teploty teplé vody nad 60 °C
- dezinfekce a čištění klimatizačních a vodních systémů
- monitorování výskytu legionel v rizikových zařízeních (nemocnice, hotely, bazény)
Správci budov mohou snížit riziko legionelózy údržbou a řádnou dezinfekcí vody a ventilačních systémů. Své riziko nemoci můžete snížit doma tím, že budete sprchové hlavice, vodovodní baterie, vířivky a zvlhčovače udržovat řádně čišté. Místo kapaliny do stěračů v autě nepoužívejte obyčejnou vodu. I tam pak může bakterie být.
A co přežití?
Legionářská nemoc (legionelóza) je velmi vážná, ale většina lidí přežije. Pokud jsou plicní infekce Legionellou léčeny, jsou smrtelné asi v 5 % až 10 % případů. Pokud není legionářská nemoc léčena, je smrtelná ve 30 až 80 % případů.
Závěr
Sponzorováno
Legionelóza je potenciálně závažné onemocnění, jehož výskyt je úzce spojen s technickými zařízeními využívajícími vodu. Dobře fungující hygienická opatření, pravidelná údržba a včasná diagnostika jsou klíčové pro zvládání tohoto onemocnění.
Studie a zdroje článku
- Legionnaires Disease Autoři: Mark F. Brady; Ayoola O. Awosika; Andrew D. Nguyen; Vidya Sundareshan.
- Zdroj obrázku: By CDC (PHIL #1187) - CDC Public Health Image Library., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=841034
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Bakterie a bakteriální onemocnění
Přečtěte si také naše další články