Sponzorováno

Léčba kmenovými buňkami u chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) 4.87/5 (15)

  • Probíhají klinické studie, které zkoumají možnost využití kmenových buněk v léčbě chronické obstrukční plicní nemoci. Některé z těchto studií se zaměřují na využití kmenových buněk k regeneraci poškozených plicních tkání, zmírnění zánětu a zlepšení funkce plic. Výsledky těchto studií budou klíčové pro posouzení účinnosti a bezpečnosti této terapie.
  • Je důležité si uvědomit, že terapie kmenovými buňkami stále probíhá ve výzkumné fázi a neexistuje dostatek důkazů, aby byla považována za standardní léčbu chronické obstrukční plicní nemoci. Lidé s CHOPN by se měli řídit lékařskými doporučeními a diskutovat s odborníkem o nejlepším dostupném léčebném plánu pro svůj konkrétní stav.

Co je to vlastně ta Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)?

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je progresivní plicní onemocnění, které ztěžuje dýchání.

Dva hlavní typy CHOPN jsou chronická bronchitida a emfyzém. Mnoho lidí s CHOPN má kombinaci obou.

V současné době neexistuje žádný lék na CHOPN. Existují pouze způsoby léčby, které zlepšují kvalitu života a zpomalují progresi onemocnění. Existuje však slibný výzkum, který naznačuje, že právě kmenové buňky mohou pomoci léčit tento typ plicního onemocnění.

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) - ilustrace

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) – ilustrace

 

Kmenové buňky – co to je?

Kmenové buňky jsou nezbytné pro každý organismus a sdílejí tři hlavní vlastnosti:

  • Mohou se obnovovat dělením buněk.
  • Přestože jsou zpočátku nerozlišitelné, mohou se odlišit a podle potřeby převzít vlastnosti několika různých struktur a tkání.
  • Mohou být transplantovány do jiného organismu, kde se budou dále dělit a replikovat.

Kmenové buňky lze získat ze čtyř až pětidenních lidských embryí nazývaných blastocysty. Tato embrya jsou obvykle dostupná z in vitro fertilizace. Některé kmenové buňky existují také v různých strukturách dospělého těla, včetně mozku, krve a kůže.

Kmenové buňky jsou v dospělém těle nečinné a nedělí se, pokud nejsou aktivovány nějakou událostí, jako je nemoc nebo zranění. Stejně jako embryonální kmenové buňky jsou však schopny vytvořit tkáň pro jiné orgány a tělesné struktury. Mohou být použity k hojení nebo dokonce k regeneraci nebo opětovnému růstu poškozené tkáně.

Kmenové buňky mohou být extrahovány z těla a odděleny od ostatních buněk. Poté jsou vráceny do těla, kde mohou začít podporovat hojení v postižené oblasti.

Možné přínosy kmenových buněk pro CHOPN pacienty

CHOPN způsobuje jednu nebo více následujících změn v plicích a dýchacích cestách:

  • Vzduchové vaky a dýchací cesty ztrácejí schopnost rozpínat se.
  • Stěny vzduchových vaků jsou zničeny.
  • Stěny dýchacích cest zesílí a zanítí se.
  • Dýchací cesty se ucpávají hlenem.

Tyto změny pak velmi snižují množství vzduchu proudícího do a z plic, zbavují tělo tolik potřebného kyslíku a ztěžují dýchání.

Kmenové buňky mohou být přínosem pro lidi s CHOPN tím, že:

  1. sníží zánět v dýchacích cestách, což může pomoci zabránit dalšímu poškození
  2. budují nové, zdravé plicní tkáně, které mohou nahradit jakoukoli poškozenou tkáň v plicích
  3. stimulují tvorbu nových kapilár, což jsou malé krevní cévy, v plicích; to pak zase může vést ke zlepšení funkce plic

CHOPN a kmenové buňky – aktuální výzkum

Úřady obecně neschválily žádnou léčbu kmenovými buňkami pro lidi s CHOPN a klinické studie nepokročily za nějaké počáteční fáze. Některé jsou ve fázi II.

Ve fázi II se výzkumníci snaží zjistit více o tom, zda léčba funguje a její vedlejší účinky. Až ve fázi III se dotyčná léčba srovnává s jinými léky používanými k léčbě stejného stavu.

Sponzorováno

U zvířat

V předklinických studiích zahrnujících zvířata se jako nejslibnější ukázal typ kmenových buněk známých jako mezenchymální kmenová buňka (MSC) nebo Mezenchymální kmenová buňka. MSC jsou buňky pojivové tkáně, které se mohou transformovat do různých typů buněk, od kostních buněk po tukové buňky.

Podle přehledu studií z roku 2018 krysy a myši, které podstoupily transplantaci MSC, obvykle zaznamenaly snížené zvětšení vzdušného prostoru a zánět. Zvětšení vzdušného prostoru je důsledkem CHOPN a zejména emfyzému, který ničí stěny vzduchových vaků plic.

U lidí

Klinické studie na lidech dosud nereprodukovaly stejné pozitivní výsledky, jaké byly pozorovány u zvířat.

Vědci to připisují více faktorům. Například:

  • V předklinických studiích byla z velké části použita zvířata pouze s mírným onemocněním podobným CHOPN, zatímco klinické studie sledovaly lidi se středně těžkou až těžkou CHOPN.
  • Zvířata dostávala vyšší dávky MSC v poměru k jejich tělesné hmotnosti než lidé. Jak již bylo řečeno, klinické studie pro jiné stavy naznačují, že vyšší dávky kmenových buněk nevedou vždy k lepším výsledkům.
  • V typech použitých MSC existovaly nekonzistence. Některé studie například používaly zmrazené nebo nově rozmražené kmenové buňky, zatímco jiné používaly čerstvé.

I když zatím neexistují žádné pádné důkazy o tom, že léčba kmenovými buňkami může zlepšit zdraví lidí s CHOPN, neexistují také žádné pádné důkazy o tom, že transplantace kmenových buněk není bezpečná.

Výzkum pokračuje tímto směrem s nadějí, že pečlivěji navržené klinické studie přinesou odlišné výsledky.

Shrňme si to

Při použití u pacientů s CHOPN mohou kmenové buňky opravit poškozenou plicní tkáň v boji proti emfyzému nebo chronické bronchitidě. Kmenové buňky mají přirozené protizánětlivé vlastnosti, které mohou vyčistit dýchací cesty pro osoby s chronickou bronchitidou.

Vědci předpokládají, že kmenové buňky mohou být jednoho dne použity k vytvoření nových, zdravých plic u lidí s chronickým onemocněním plic. Může trvat několik let výzkumu, než bude možné zkusit léčbu kmenovými buňkami u lidí s CHOPN.

Dokončené studie prokázaly schopnost kvantifikovat účinky terapie kmenovými buňkami. Léčba kmenovými buňkami a její účinky na CHOPN bylo u více než 82 % pacientů, kteří se pokusili o léčbu kmenovými buňkami, zaznamenáno patrné zlepšení kvality života po jejich terapiích. Mnoho z těchto pacientů hlásilo zvýšenou kapacitu plic a schopnost chodit po transfuzi. Tyto zprávy označily kmenové buňky za jednu z nejlepších možností pro současné pacienty s CHOPN.

Léčba kmenovými buňkami neprokázala schopnost úplně vyléčit CHOPN, její schopnost opravit poškozenou tkáň a relativně invazivní povaha z ní činí atraktivní alternativu pro pacienty. Tato cesta se stává ještě více žádoucí, když vezmeme v úvahu současné léčebné protokoly vyžadující použití ventilátorů nebo dokonce totálních transplantací plic, které jsou vzácné a extrémně drahé.

Sponzorováno

Pokud se tato léčba naplní, lidé s CHOPN už možná nebudou muset podstupovat bolestivé a riskantní operace transplantace plic. Může dokonce připravit cestu k nalezení léku na CHOPN.

A dále si o CHOPN přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva