Obsah článku
- V současné době neexistuje žádný lék na HIV/AIDS. Jakmile máte infekci, vaše tělo se jí nemůže zbavit. Existuje však mnoho léků, které mohou HIV kontrolovat a předcházet komplikacím. Tyto léky se nazývají antiretrovirová terapie (ART).
- Léčba HIV se tedy nazývá antiretrovirová terapie (ART). ART zahrnuje každodenní užívání kombinace léků proti HIV.
- Antiretrovirová terapie (ART) se doporučuje všem, kteří mají HIV. Lidé s HIV by měli začít užívat léky proti HIV co nejdříve. ART nemůže vyléčit HIV, ale léky proti HIV pomáhají lidem s HIV žít delší a zdravější život. ART také snižuje riziko přenosu HIV.
- Hlavním cílem léčby HIV je snížit virovou zátěž člověka na nedetekovatelnou úroveň. Nedetekovatelná virová úroveň znamená, že hladina HIV v krvi je příliš nízká na to, aby mohla být detekována testem. Lidé s HIV, kteří si udržují nedetekovatelnou virovou úroveň, nemají prakticky žádné riziko přenosu HIV na své HIV negativní partnery sexem.
Jaká se léčí HIV?
Léčba HIV se nazývá antiretrovirová terapie (zkráceně ART). ART pro pacienta znamená každodenní užívání kombinace léků proti HIV (tzv. režim léčby HIV).
ART se doporučuje všem, kteří mají HIV. ART nemůže úplně vyléčit HIV, ale léky proti HIV pomáhají lidem s HIV žít delší a zdravější život. ART také snižuje riziko přenosu HIV.
Jak léky proti HIV fungují?
HIV napadá a ničí CD4 buňky (CD4 T lymfocyty) imunitního systému bojující s infekcí. Ztráta buněk CD4 ztěžuje tělu bojovat s infekcemi a určitými druhy rakoviny související s HIV.
Léky proti HIV zabraňují množení HIV (tvorbě jeho kopií), což snižuje množství HIV v těle (tzv. virová zátěž). Méně HIV v těle dává imunitnímu systému šanci se zotavit a produkovat více CD4 buněk. I když je v těle stále nějaké množství HIV, imunitní systém je dostatečně silný, aby bojoval s infekcemi a určitými druhy rakoviny související s HIV.
Snížením množství HIV v těle snižují léky proti HIV také riziko přenosu HIV. Hlavním cílem léčby HIV je snížit virovou zátěž člověka na nedetekovatelnou úroveň. Nedetekovatelná virová zátěž znamená, že hladina HIV v krvi je příliš nízká na to, aby mohla být detekována testem. Lidé s HIV, kteří si udržují nedetekovatelnou virovou zátěž, nemají prakticky žádné riziko přenosu HIV na své HIV negativní partnery sexem.
Kdy je čas začít užívat léky na HIV?
Lidé s HIV by měli začít užívat léky proti HIV co nejdříve po diagnóze HIV. Pro lidi s onemocněním definujícím AIDS nebo s ranou infekcí HIV je zvláště důležité, aby okamžitě začali užívat léky proti HIV. (Časná infekce HIV je období do 6 měsíců po infekci HIV.)
Ženy s HIV, které otěhotní a dosud neužívají léky proti HIV, by také měly začít užívat léky proti HIV co nejdříve.
Každý s diagnózou HIV by měl začít s ART, bez ohledu na stadium infekce nebo komplikace.
Jaké léky proti HIV jsou součástí léčebného režimu HIV?
Pro léčebné režimy HIV je k dispozici mnoho léků proti HIV. Léky proti HIV jsou seskupeny do sedmi lékových tříd podle toho, jak bojují proti HIV.
Výběr léčebného režimu HIV závisí na individuálních potřebách člověka. Při výběru režimu léčby HIV lidé s HIV a jejich poskytovatelé zdravotní péče zvažují mnoho faktorů, včetně možných vedlejších účinků léků proti HIV a potenciálních lékových interakcí.
Co by lidé měli vědět o užívání léků proti HIV?
Užívání léků proti HIV udržuje lidi s HIV zdravé a zabraňuje přenosu HIV. Užívání léků proti HIV každý den a přesně podle předpisu také snižuje riziko lékové rezistence.
Ale někdy mohou léky proti HIV způsobit vedlejší účinky. Většina vedlejších účinků léků proti HIV je zvládnutelná, ale některé mohou být i celkem vážné. Celkově přínosy léků proti HIV výrazně převyšují riziko nežádoucích účinků. Navíc novější léky proti HIV způsobují méně vedlejších účinků než léky používané v minulosti. Vzhledem k tomu, že se léčba HIV neustále zlepšuje, je dnes u lidí méně pravděpodobné, že budou mít vedlejší účinky svých léků proti HIV.
Sponzorováno
Léky proti HIV mohou interagovat s jinými léky proti HIV v režimu léčby HIV nebo s jinými léky, které člověk užívá. Lékaři vždy pečlivě zvažují potenciální lékové interakce předtím, než doporučí režim léčby HIV.
Léky na HIV
ART je obvykle kombinací dvou nebo více léků z několika různých tříd léků. Tento přístup má největší šanci na snížení množství HIV v krvi. Existuje mnoho možností ART, které kombinují více léků proti HIV do jedné pilulky, užívané jednou denně.
Každá skupina léků blokuje virus různými způsoby. Léčba zahrnuje kombinace léků z různých tříd, aby:
- Zohlednila individuální lékové rezistence (virový genotyp)
- Se vyvarovala vytváření nových kmenů HIV odolných vůči lékům
- Maximalizovala potlačení viru v krvi
Obvykle se používají dva léky z jedné třídy plus třetí lék z druhé třídy.
Třídy léků proti HIV
Třídy léků proti HIV jsou:
- Nenukleosidové inhibitory reverzní transkriptázy (NNRTI) vypínají protein, který HIV potřebuje k vytváření vlastních kopií. Příklady těchto léků jsou efavirenz (Sustiva), rilpivirin (Edurant) a doravirin (Pifeltro).
- Nukleosidové nebo nukleotidové inhibitory reverzní transkriptázy (NRTI) jsou chybné verze stavebních bloků, které HIV potřebuje, aby vytvořil své kopie. Příklady takových léků jsou abakavir (Ziagen), tenofovir-disoproxil fumarát (Viread), emtricitabin (Emtriva), lamivudin (Epivir) a zidovudin (Retrovir). Dostupné jsou také kombinované léky, jako je emtricitabin/tenofovir-disoproxil-fumarát (Truvada) a emtricitabin/tenofovir-alafenamid-fumarát (Descovy).
- Inhibitory proteázy (PI) inaktivují HIV proteázu, další protein, který HIV potřebuje, aby vytvořil své kopie. Příklady takových léků: atazanavir (Reyataz), darunavir (Prezista) a lopinavir/ritonavir (Kaletra).
- Inhibitory integrázy fungují tak, že deaktivují protein zvaný integráza, který HIV používá k vložení svého genetického materiálu do CD4 T buněk. Příklady léků: fumarát bictegravir sodný/emtricitabin/tenofovir-alafenamid (Biktarvy), raltegravir (Isentress), dolutegravir (Tivicay) a cabotegravir (Vocabria).
- Inhibitory vstupu neboli fúze blokují vstup HIV do CD4 T buněk. Příklady léků: enfuvirtid (Fuzeon) a maravirok (Selzentry).
Vedlejší účinky léčby HIV
Vedlejší účinky léčby mohou být tyto:
- Nevolnost, zvracení nebo průjem
- Srdeční choroby
- Poškození ledvin a jater
- Oslabené kosti nebo ztráta kostní hmoty
- Abnormální hladiny cholesterolu
- Vyšší hladina cukru v krvi
- Kognitivní a emocionální problémy, stejně jako problémy se spánkem
Odpověď na léčbu
Váš lékař bude sledovat vaši virovou zátěž a počet CD4 T buněk, aby určil vaši odpověď na léčbu HIV. Hodnoty budou zpočátku kontrolovány po 4 až 6 týdnech a poté každých 3 až 6 měsíců.
Léčba by měla snížit vaši virovou zátěž tak, aby byla v krvi nedetekovatelná. To neznamená, že vaše HIV je pryč. I když ho nelze nalézt v krvi, HIV je stále přítomen na jiných místech ve vašem těle, například v lymfatických uzlinách a vnitřních orgánech.
PAMATUJTE: V současné době neexistuje žádný lék na HIV nebo AIDS, ale léky jsou účinné v boji proti HIV a jeho komplikacím. Léčba je navržena tak, aby snížila HIV ve vašem těle, udržela váš imunitní systém co nejzdravější a snížila komplikace, které se mohou vyvinout.
Vy a váš lékař budete spolupracovat na vytvoření léčebného plánu, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Při navrhování vašeho léčebného plánu budou brány v úvahu tři hlavní faktory:
- Vaši ochotu a připravenost zahájit terapii
- Fáze vaší nemoci
- Jiné zdravotní problémy
Sponzorováno
Máte nějaké zkušenosti s léčbou HIV? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
A dále si o HIV přečtěte
- I po deseti letech léčby se HIV může skrývat v míšní tekutině
- Lékaři transplantací kostní dřeně zbavili dvou pacientů HIV
Studie na toto téma & zdroje článku
- Promising results of Phase 1 drug trial for HIV patients Autor: Jeffrey S. Miller
- Therapeutic Vaccine for HIV Sponsor: National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID)
- HIV Antiretroviral Therapy Autor: Tyler R. Kemnic; Peter G. Gulick.
- Zdroj obrázku: depositphotos.com / Autor: amuzica
- Autor obrázku: rob3000 / zdroj: depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Virová onemocnění
Přečtěte si také naše další články