Obsah článku
- Bradykardie je stav, kdy srdeční tep (srdeční frekvence) klesne pod normální úroveň. Normální srdeční frekvence u dospělých se obvykle pohybuje mezi 60 a 100 údery za minutu. Bradykardie se obvykle definuje jako srdeční tep pod 60 úderů za minutu.
- Léčba bradykardie závisí na závažnosti příznaků a příčině stavu.
- Pokud bradykardie nezpůsobuje žádné příznaky nebo komplikace, může být léčba je pozorováním.
- Léky nazývané "chronotropní látky" mohou být předepsány k zvýšení srdeční frekvence. Antiarytmika mohou být také předepsána k regulaci srdečního rytmu.
- Pokud je bradykardie závažná a způsobuje závažné příznaky, může být nutný chirurgický zákrok k implantaci kardiostimulátoru (srdečního pacemakru). Tato zařízení generují elektrické impulsy, které stimulují srdeční svaly a udržují normální srdeční rytmus.
- V některých případech může být nutný chirurgický zákrok k opravě struktur srdce, pokud jsou bradykardie způsobeny anatomickými abnormalitami.
- Je důležité, aby léčba bradykardie byla individuálně přizpůsobena každému pacientovi a prováděna pod dohledem kardiologa nebo jiného odborníka na srdce.
Bradykardie, stejně jako jiné poruchy srdečního rytmu, mohou být úspěšně upraveny a úplně vyléčeny pomocí bylinných prostředků. V případě, že tepová frekvence je u vás pod 40-45 tepů / min, vyžaduje přísný lékařský dohled, hospitalizaci a případně nainstalovat kardiostimulátor. V případě, že puls je v rozmezí 45-55 tepů / min, lze léčit bradykardii s lidovými prostředky, ideálně pod dohledem lékaře.
Příznaky bradykardie
- mdloby;
- náhlá závrať;
- srdeční selhání;
- nízký krevní tlak 90/60;
- poruchy krevního oběhu
Nechirurgické metody léčby
Kardioverze
Způsob léčby, při kterém se přes speciální gelové podložky upevněny na hrudi na srdce působí elektrickým výbojem. Pomocí šoku srdce opět „naskočí“ na svůj normální rytmus. Kardioverze lze dosáhnout i pomocí některých léků.
Jinak se používá také implantabilní kardioverter-defibrilátor.
Chirurgická léčba
Ablace
Využívá se u pacientů, u kterých nebyla farmakologická léčba ani kardioverze úspěšná. Je to chirurgický zákrok, při kterém se poškodí nebo zničí drobné oblasti v srdeční předsíni, ve kterých mohou vznikat abnormální elektrické signály. Tím se podaří dosáhnout normální sinusový rytmus. Zákrok se provádí pomocí ohebných katétrů, které se zavedou do cév a pod kontrolou rentgenu až do dutin srdce. Tkáň se pak zničí buď teplem (radiofrekvenční energie) nebo naopak chladem (kryoenergie). O ablaci si můžete více přečíst zde.
Sponzorováno
Pacemaker (kardiostimulátor)
Kardiostimulátor je drobné elektrické zařízení, které se implantuje do těla pacienta. Upravuje srdeční činnosti pomocí elektrických impulsů, které přístroj vysílá do srdce. Existují kardiostimulátory, které se zapínají automaticky, pouze když srdeční činnost klesne pod jistou hranici nebo přístroje s pevně nastavenou frekvencí, obvykle 70 impulsů za minutu.
Přírodní léčba poruchy srdečního rytmu
Nálev z řebříčku
Pomáhá k zrychlení srdečního tepu, zvýšení chuti k jídlu a aktivace nervových receptorů.
Ingredience: 15 g sušeného řebříčku, 200 ml vařící vody.
Příprava: bylina se nasype do vroucí vody, vaří se po dobu 10-15 minut ve vodní lázni, poté necháme hodinu ustát.
Užívání: 1 lžíce 10-20 minut před jídlem, ne více než třikrát denně. Pokud se dostanete na normální množství tepové frekvence (60 tepů / min.), neužívat.
Nálev z fenyklu
Pomáhá na vazodilataci srdce, vzestup krevního tlaku (BP).
Ingredience: 500 ml červeného vína Cahors vína nebo sladké odrůdy, 50 gramů (lžíce vrchovatá) nasekané nebo v mlýnku na kávu pomleté semena fenyklu.
Příprava: na mírném ohni po dobu 10 minut vaříme víno k odpaření alkoholu, přidejte mleté semeno kopru a na chvíli vařte. Směs nalijeme do malé nádoby. Skladovat v ledničce.
Užívání: 1 lžíce 10-20 minut před jídlem, ne více než třikrát denně. Užíváme 2 týdny – 2 týdny pauza.
Upozornění: V období léčby, včetně doby přestávky, zákaz použití alkoholických nápojů!
Směs bohatá na esenciální oleje a energie
Pomáhá zvyšovat chuť k jídlu, posílení srdečního svalu, zvyšuje imunitu a krevní tlak.
Ingredience: 500 g vlašských ořechů, 1 šálek sezamového oleje, 1 hrnek cukru, 4 střední citrony.
Příprava: umyjeme citróny, nakrájíme na pět nebo šest kusů a zalijeme litrem vroucí vody, 20 minut mixujeme i se slupkou, zadržování tekutiny. Přidáme nasekané vlašské ořechy, olej a cukr. Směs vlijeme do skleněné nádoby, skladovat v chladničce.
Užití: 1 lžíce 20-30 minut směsi před jídlem, důkladně žvýkat, aby se dostalo maximální množství látek přímo do krevního řečiště. Užíváme 1 měsíc – 1 měsíc přestávka.
Upozornění: ořechy a sezamový olej mají vysoký obsah tuku, takže by měl být užíván s opatrností u poruchy jater.
Směs med, citron, česnek
Pomáhá posilovat srdeční stěny.
Ingredience: 5 citronů střední velikosti, 5 velkých hlav česneku, 500 ml kvalitního medu.
Příprava: citron opaříme vařící vodou a vymačkejte šťávu, přidáme prolisovaný česnek na kaši s medem. Uložit do skleněné dvoulitrové nádoby, na temném a chladném místě, ale ne v lednici, pravidelně třepat.
Užití: 1 krát za den 4 lžičky 30 minut před obědem. Užíváme 1,5-2 měsíce – stejná doba na přestávku.
Upozornění: Tato směs není vhodná pro osoby trpcí vysokou kyselosti žaludku, zánět trávicího ústrojí, vředy jícnu a žaludku. Neužívat ani v případě potravinové alergie.
Sponzorováno
Pamatujte si: Bylinky jsou pomocníci, ale vždy vše konzultujte s lékařem, ten má hlavní slovo a je dobré dbát jeho rad. Bylinky také samozřejmě nenahrazují léčbu bradykardie.
Studie a zdroje článku
- Sinus Bradycardia Autor: Yamama Hafeez; Shamai A. Grossman
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské srdce
Přečtěte si také naše další články