Sponzorováno

Kyfóza (hyperkyfóza) – mimořádně velké konvexní zakřivení páteře – jaké cviky pomohou? 4.83/5 (35)

  • Kyfóza je fyziologická křivka páteře, která přirozeně existuje ve hrudní oblasti (horní části zad). Tato křivka směřuje dozadu a pomáhá udržovat správné postavení těla a rovnoměrně distribuovat váhu. Kyfóza v hrudní oblasti je normální a má funkční účel.
  • Nicméně, pokud je kyfóza příliš výrazná a způsobuje abnormální zakřivení páteře dozadu, nazývá se hyperkyfóza. To může být spojeno s posturálními problémy, strukturálními abnormalitami páteře nebo zdravotními stavy. Hyperkyfóza může mít různé stupně závažnosti, od mírné až po výraznou, a může ovlivnit vzhled, funkčnost a pohodlí jedince.
  • Léčba hyperkyfózy závisí na jejím závažnosti a příčině. Možnosti léčby mohou zahrnovat: Fyzikální terapii: Posílení svalů páteře a břicha může pomoci udržet páteř ve správném postavení. Cvičení na posturu: Specializované cvičení zaměřené na udržení a zlepšení postury může být užitečné. Ortotika: Někdy může být předepsána ortotická podpora, jako jsou korzety nebo ortézy, aby se korigovala postura. Léčba základního zdravotního stavu: Pokud je hyperkyfóza způsobena zdravotním stavem, jako je ankylozující spondylitida, léčba tohoto základního onemocnění může pomoci zmírnit symptomy.
  • V případě podezření na hyperkyfózu nebo problémy s posturou je vhodné se poradit s lékařem nebo specialistou na ortopedii, aby byla provedena diagnóza a navržen vhodný plán léčby a cvičení.

Máte kulatá záda? Pak možná trpíte kyfózou!

Máte kulatá záda? Pak možná trpíte kyfózou!

Kyfóza je stav, při kterém je páteř v horní části nadměrně zakřivená. Proto se kyfóze také laicky říká „kulatá záda“. Běžně má horní část páteře (hrudní oblast páteře) malé přirozené zakřivení. Ano, páteř má opravdu řadu přirozených křivek – u tohoto přirozeného zakřivení můžeme mluvit o neutrální poloze, kde jsou obratle, klouby a svaly ideálně komprimovány. Toto zakřivení je cílené – příroda to vymyslela dobře, přirozené zakřivení páteře nám pomáhá lépe absorbovat zatížení vkládané na naši páteř.

Zakřivení tedy páteř má, ale problém nastává, když zakřivení začne zvětšovat a prohlubovat, což pak ovlivňuje celé tělo. Zde mluvíme o zvětšené kyfóze či hyperkyfóze. Kyfózu (nebo spíše hyperkyfózu) má člověk tehdy, když je přirozené zakřivení výrazně větší než normálně.

Pokud máte hyperkyfózu, můžete mít na horní části zad viditelný hrb. Z boku pak může být vaše horní část zad zřetelně zakulacená. Kyfóza může vést k nadměrnému tlaku na páteř a způsobit tak nepříjemnou bolest. Může také vést k dýchacím potížím v důsledku tlaku vyvíjeného na plíce.

V závažnějších případech, kdy se kyfóza dále rozvijí bez nějaké léčby, může docházet ke stlačování míchy s neurologickými příznaky – jsou to třeba výrazná slabost, ztráta citlivosti, ovlivnění činnosti vnitřních orgánů jako jsou střeva, močový měchýř a především srdce či plíce. To může vést až k bolestem na hrudi a dušnosti.

Mezi 20 a 40 procenty starších dospělých trpí kyfózou. Největší změna hrudní křivky nastává u žen ve věku 50 až 70 let.

Normální páteř x Kyfóza x Lordóza

Normální páteř x Kyfóza x Lordóza

 

Časté příčiny kyfózy

Kyfóza může ovlivnit lidi jakéhokoli věku. U novorozenců se vyskytuje zřídka, protože obvykle je příčinou špatného držení těla. Kyfóza, která vzniká od špatného držení těla se označuje jako posturální kyfóza.

Další možné příčiny kyfózy jsou tyto:

  • stárnutí, zejména pokud máte špatné držení těla
  • svalová slabost v horní části zad
  • Buďme upřímní. V dnešní době je nejčastější příčinnou kyfózy opakovaná práce u počítače v kanceláři, kdy sedíme z valné většiny ve flexi bez jakékoliv nápravy či změny pozice.
  • Scheuermannova nemoc (neboli juvenilní kyfóza), která se vyskytuje u dětí a nemá známou příčinu
  • artritida nebo jiná onemocnění degenerace kostí
  • osteoporóza – ztráta kostní síly v důsledku věku
  • poranění páteře
  • skolióza nebo míšní zakřivení

Následující podmínky také, i když méně často, vedou ke kyfóze:

Vyhledejte léčbu, pokud je vaše kyfóza doprovázena těmito problémy:

  • bolest
  • dýchací potíže
  • únava

Prevence kyfózy

V dnešní době je jedinou známou prevencí a současně také terapií cílená pohybová léčba. Jde tedy hlavně o úpravu pohybového režimu se zajištěním velké pohybové pestrosti. A třebaže děti s vadným držením těla nebývají často příliš pohybově aktivní nebo nadaní, rozhodně není důvodů k tomu, aby byly osvobozeny od školní tělesné výchovy. Mělo by tomu být právě naopak. Sporty, které umožňují velkou pohybovou pestrost (nikoliv jednostranné), jsou obecně lékaři doporučované. Vše se však musí řešit individuálně, na míru každému pacientovi, to je samozřejmé.

Léčba kyfózy

Léčba kyfózy bude hodně záviset na její závažnosti a základní příčině tohoto problému. Zde jsou některé z častějších příčin a jejich metody léčby:

  • Pokud je příčinou Scheuermannova nemoc. Dítě může podstoupit fyzikální terapii, může mít speciální pomůcky nebo přichází na řadu korekční chirurgie.
  • Co dělat, když je příčinou nádor. Nádory jsou obvykle odstraněny, pouze pokud existuje obava o kompresi míchy. Váš lékař se může pokusit nádor odstranit, ale často to destabilizuje kost. V takových případech je často také nutná páteřní fúze.
  • Pokud je příčinou osteoporóza, tak je nezbytné léčit poškození kostí, aby se zabránilo zhoršování kyfózy. Léky to v dnešní době umí moc dobře léčit.
  • Při špatném držení těla může určitě pomoci nácvik správného držení těla. Nepotřebujete agresivní léčbu.

Následující metody léčby mohou pomoci zmírnit příznaky kyfózy:

Sponzorováno

  • Léky mohou v případě potřeby zmírnit bolest.
  • Fyzikální terapie může pomoci budovat sílu v centru těla a zádových svalech.
  • Jóga může zvýšit povědomí o těle a vybudovat sílu, flexibilitu a rozsah pohybu.
  • Pokud vyřešíte případnou nadváhu, může to pomoci uvolnit další zátěž na páteř.
  • Nošení různých pomocných korektorů může pomoci, zejména u dětí a dospívajících.
  • V těžkých případech může být nutný chirurgický zákrok.

Typy hyperkyfózy

Několik typů hyperkyfózy je:

Posturální kyfóza: Tento druh kyfózy může být způsoben špatným držením těla, zejména při dlouhodobém sezení, stání nebo používání zařízení. Je obvykle mírná a může být zlepšena správným držením a cvičením.

Scheuermannova nemoc: Je to porucha, která postihuje růst kostí a kloubů páteře. Způsobuje vznik nerovnoměrných hrbolek na obratlích a může vést k výrazné hyperkyfóze.

Ankylozující spondylitida: Toto je chronické zánětlivé onemocnění kloubů, které může postihnout páteř a způsobit postupnou ztrátu pohyblivosti a vznik hyperkyfózy.

Degenerativní změny: Osteoporóza nebo jiné degenerativní změny páteře mohou vést ke zhoršení kyfózy.

Cvičení a cviky při kyfóze

Ukážeme si několik cviků, které při kyfóze mohou velmi pomoct.

1. Cvik superman

Cvik s názvem "Superman"

Cvik s názvem „Superman“

 

  1. Pohodlně si lehněte na podložku na břicho, pa natáhněte ruce dopředu (před hlavu).
  2. Držte hlavu v neutrální poloze, dívejte se směrem k podlaze, a zvedněte ruce a nohy nahoru ke stropu.
  3. Ruce a nohy takto dostaňte co nejdál od těla.
  4. Když máte končetiny nahoře, vydržte tak po dobu 3 sekund. Opakujte 10 krát.

2. Zatažení hlavy

Toto cvičení se provádí vleže na podlaze a je skvělé pro svaly krku, které jsou v tomto případě často natažené a slabé.

Cvik "Zatažení hlavy"

Cvik „Zatažení hlavy“

 

  1. Natáhněte bradu směrem k podlaze, jako byste se snažili udělat dvojitou bradu.
  2. Počkejte 15 sekund. Opakujte 5 až 10 krát.

3. Zvedání rukou u zdi

Zvedání rukou u zdi

Zvedání rukou u zdi

 

  1. Postavte se zády ke zdi. I kotníky mějte u zdi. A dejte ruce do polohy jako u obrázku č. 1. Pozor na záda, i ty byste měli mít u zdi (obrázek 2).
  2. Zvedejte ruce směrem nahoru (obrázek 4)
  3. Udělejte 3 x 10 opakování.
  4. Pak si posuňte kotníky cca o 15 cm od zdi a opakujte.

4. Most

Cvik "most"

Cvik „most“

 

  1. Dostaňte se do polohy jako na obrázku.
  2. Pozor na správnou pozici.

5. Cviky s TRX

Když vás trápí kyfóza, je super i TRX cvičení.

TRX při kyfóze

TRX při kyfóze

 

6. Cvik na pěnovém válci

Cvik na kyfózu na pěnovém válci

Cvik na kyfózu na pěnovém válci

 

  1. Kupte si pěnový válec a lehněte si na něj dle obrázku
  2. Dejte i ruce za hlavu a hlavou klesejte dolů a pak dejte hlavu zpět nahoru.
  3. Udělejte 3 x 10 opakování.

Obecně je lepší, pokud vám někdo cviky ukáže, ať je děláte technicky správně. Takže si najděte ideálně fyzioterapeuta. Ten s vámi cviky projde a ukáže vám je.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaký svůj oblíbený cvik při kyfóze? Budeme rádi, pokud nám ho pošlete.

A co si o páteři a zádech ještě přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva