Sponzorováno

Kuru, smrtelná nemoc nervového systému – tuto nemoc nechcete mít 4.82/5 (11)

  • Kuru je vzácné a smrtelné onemocnění nervového systému.
  • Jméno kuru znamená "třást se" nebo "třást se strachem". Mezi příznaky onemocnění patří svalové záškuby a ztráta koordinace.
  • Mezi další příznaky patří potíže s chůzí, nedobrovolné pohyby, změny chování a nálady, demence a potíže s jídlem. To může způsobit podvýživu.
  • Kuru nemá žádný známý lék. Obvykle je to smrtelná nemoc.

Konzumací lidského mozku se přenáší zvláštní nemoc, zvaná kuru.

Konzumací lidského mozku se přenáší zvláštní nemoc, zvaná kuru.

Kmen Fore z Nové Guinei bude asi pro většinu ze čtenářů neznámý, ovšem z pohledu neurovědy a výzkumu dodnes velice významný.

V polovině minulého století zde totiž došlo k vypuknutí epidemie smrtelné, mozek postihující nemoci, která se mezi členy kmene rozšířila rituálním kanibalismem – pojídáním zemřelých, včetně jejich mozků. Infekční podstata nemoci byla v roce 1966 potvrzena přenosem nemoci z mozku domorodce na pokusného šimpanze.

Nemoc Kuru – prionová infekce

Kuru, stejně jako mnohem známější nemoc šílených krav (bovinní spongiformní encefalopatie – BSE) či poměrně vzácná Creutzfeldt-Jakobova nemoc, totiž patří mezi prionové infekce.

Priony jsou vadné (jinak uspořádané) formy bílkoviny, která se jinak běžně v mozkové tkáni vyskytuje. Takto změněný prion však dokáže podobnou změnu vyvolat i u prionů normálních, což následně vede k jejich hromadění a poškození mozkové tkáně.

Dalším důsledkem odlišného uspořádání je vysoká odolnost proti trávicím enzymům, a proto v případě pozření infikované tkáně dokáže přežít pobyt v trávicím traktu. Za zmínku jistě stojí, že prionová infekce zbořila do té doby (1982) platnou představu, že infekční onemocnění musí vždy způsobit organismus s genetickou informací v nukleové kyselině, což v případě bílkoviny samozřejmě neplatí.

Sponzorováno

Nemoc kuru získala své jméno od slova kuria, které v jazyce kmene Fore znamená „třást se“, neboť třes je jedním z charakteristických známek onemocnění. Zároveň se lze setkat s označením „smějící se nemoc“, protože emoční labilita nemocného vedla k záchvatům náhlého smíchu.

Průběh a příznaky nemoci

Co se týče průběhu nemoci, jejímu vypuknutí předchází poměrně dlouhá inkubační doba – průměrně 12 let od infekce. V počátcích se nemoc projevuje problémy s chůzí a rovnováhou, třesem a zhoršenou výslovností. Nemocný ztrácí schopnost chodit, třes a poruchy svalové koordinace se zhoršují. Přidává se emoční nestálost, deprese a náhlé, nekontrolovatelné záchvaty smíchu. Další zhoršování příznaků vede k neschopnosti polykat, mluvit a nezřídka k upadnutí do bezvědomí. Smrt nastává většinou do několika měsíců od prvních příznaků.

Epidemie kuru byla důvodem, proč kmen Fore přestal kanibalismus praktikovat, a spolu s tím nemoc prakticky vymizela.

Dodnes jsou však členové kmene významní pro další výzkum, neboť u některých z nich byla zjištěna genetická mutace, která je před onemocněním úspěšně chrání.

Dnes studium kuru stále ovlivňuje výzkum neurodegenerativních chorob.

Prevence kuru?

Kuru je výjimečně vzácná nemoc. Přenáší se pouze požitím infikované mozkové tkáně nebo kontaktem s vředy infikovanými priony kuru. Vlády a společnosti se snažily zabránit nemoci v polovině 20. století odrazováním od sociální praxe kanibalismu. Dnes nemoc téměř úplně zmizela.

Inkubační doba kuru – doba mezi počáteční infekcí a výskytem příznaků – může být až 30 let. Případy byly hlášeny i dlouho poté, co se přestal praktikovat kanibalismus. Případy se tedy vzhledem k dlouhé inkubační době onemocnění stále objevují, ale jsou hodně vzácné.

Dnes je kuru zřídka diagnostikovaná nemoc. Příznaky podobné těm z kuru pravděpodobněji naznačují jinou závažnou neurologickou poruchu nebo spongiformní onemocnění.

Léčba

Sponzorováno

Neexistuje žádná úspěšná léčba nemoci kuru. Prióny, které způsobují kuru, nelze snadno zničit. Mozky kontaminované priony zůstávají infekční, i když jsou roky uchovávány ve formaldehydu.

Zdroj článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva