Sponzorováno

Kožní roh (Cornu cutaneum) – příznaky, příčiny a léčba 4.43/5 (7)

  • Kožní roh (Cornu cutaneum) je vzácná kožní léze, která má vzhled tvrdého, kuželovitého výrůstku - je podobný rohu. Tento výrůstek je tvořen z keratinu, což je protein nacházející se v kůži, vlasech a nehtech.
  • Kožní roh má často tvar malého rohu nebo kužele a může být různě velký, od několika milimetrů až po několik centimetrů. Povrch může být drsný a hrbolatý.
  • Tyto léze se mohou objevit na různých částech těla, nejčastěji na obličeji, uších, rukou nebo hlavě.
  • Nejčastější způsob léčby zahrnuje chirurgické odstranění rohu a podkladové léze. Pokud je přítomna malignita, může být nutné odstranit větší část okolní tkáně.

Kožní roh (Cornu cutaneum) na čele ženy

Kožní roh (Cornu cutaneum) na čele ženy

Kožní roh (Cornu cutaneum) je typ růstu, který se objevuje na kůži. Je z keratinu, proteinu, který tvoří vrchní vrstvu pokožky. Může vypadat jako kužel nebo roh a může se lišit velikostí. FRoh dostal své jméno, protože může vypadat jako zvířecí roh. Nebo jako roh čerta.

Kožní roh je vlastně typ léze nebo výrůstku, který se objevuje na kůži. Toto kožní onemocnění je častější u starších dospělých a mohou ho mít muži i ženy. Mnoho kožních rohů je benigních neboli nerakovinných, ale mohou být také prekancerózní nebo rakovinné.

Příznaky kožního rohu

Kožní roh vypadá jako výrůstek na pokožce. Toto je nejčastější příznak. Může se jevit jako velký hrbolek, kužel, bodec nebo opravu jako roh. Takový výrůstek může mít stejnou barvu jako kůže nebo může mít i jinou barvu. Barva rohu se může lišit a může být bílý, růžový, do žluta či hnědý. Většina kožních rohů je zakřivená a zakřivení se může s růstem zhoršovat.

Kožní rohy se také mohou objevit na kterékoli části těla. Obvykle jsou vidět na:

  • tvářích
  • rukou
  • uších
  • hlava
  • pažích

Zajímavost: Oblasti těla, které jsou více vystaveny slunci, mohou mít tyto výrůstky častěji.

Příčiny kožního rohu

Přesná příčina kožního rohu je často neznámá. Jednou z příčin může být vystavení slunečnímu záření. Další možnou příčinou jsou virové bradavice způsobené lidským papilomavirem.

Odhaduje se, že asi polovina kožních rohů se objevuje kvůli rakovině kůže nebo prekancerózním kožním lézím. Jiné se mohou objevit na jizvách po popáleninách nebo jiných nerakovinných kožních onemocněních nebo kvůli nim.

Starší dospělí, zejména lidé ve věku 60 až 70 let, jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku kožních rohů To ukazují statistiky pacientů.. Jak muži, tak ženy mohou mít tyto výrůstky, ale muži mají větší pravděpodobnost, že budou mít rakovinné léze. Lidé se světlou nebo světlou kůží jsou také vystaveni vyššímu riziku vzniku kožních rohů.

Sponzorováno

Kožní rohy nejsou nakažlivé, takže se nemohou rozšířit na další lidi.

Komplikace

Bolest a zánět jsou možné a normální při poranění kožního rohu. Kožní rohy mohou být známkou rakoviny, takže je důležité navštívit svého lékaře, když se kožní roh poprvé objeví.

Příznaky, které by měly znamenat návštěvu lékaře:

  • nový kožní roh
  • bolest a zánět z kožního rohu nebo kolem něj
  • zarudnutí nebo krvácení
  • rychlý růst kožního rohu

Diagnostika kožního rohu

Chcete-li diagnostikovat kožní roh, může váš lékař požádat o anamnézu a provést fyzickou prohlídku. Většina kožních rohů je diagnostikována jen na základě jejich vzhledu.

Kromě toho může lékař provést biopsii. Během biopsie váš lékař obvykle odstraní celý roh a pošle ho do laboratoře k vyšetření pod mikroskopem. To lékaři pomáhá diagnostikovat výrůstek a určit, zda je nebo není přítomna rakovina kůže.

Kožní roh na ruce ženy

Kožní roh na ruce ženy

 

Odstranění kožního rohu

Nejběžnější léčbou kožních rohů je jejich odstranění. Typ léčby, kterou dostanete, bude také záviset na tom, zda je výrůstek rakovinný nebo nerakovinný. Doba léčby se také bude lišit v závislosti na velikosti růstu a jeho typu.

Léčba nerakovinných kožních rohů může znamenat tyto metody léčby:

  • chirurgické odstranění rohu
  • zmrazení kožního rohu kapalným dusíkem
  • škrábání kožního rohu

Léčba rakovinných kožních rohů může pak znamenat:

  • odstranění růstu chirurgicky
  • škrábání kožního rohu
  • léčba pomocí radiační terapie
  • léčba pomocí chemoterapie
  • použití topických přípravků ke stimulaci imunitního systému

Zjizvení je po l04b2 docela možné a často k němu dochází po odstranění kožního rohu. Velikost výrůstku pak ovlivňuje množství a velikost jizev jizev, které na místě zůstanou.

V některých případech se mohou kožní rohy po odstranění znovu objevit nebo znovu narůst.

Výhled pacientů

Kožní roh není nakažlivý a nemůže se rozšířit na další lidi. Je to kožní výrůstek, který může připomínat roh, kužel, bodec nebo prostě velký hrbolek. Kožní rohy jsou častější u starších dospělých lidí a obvykle se objevují na částech těla hodně vystavených slunci.

Sponzorováno

Je důležité okamžitě navštívit lékaře, jakmile se na kůži objeví kožní roh nebo něco podobného, protože to může být rakovina nebo známka rakoviny kůže.

Studie a zdroje článku

  • Cutaneous Horn Autoři: Bruce H. Thiers; Nicholas Strat; Alan N. Snyder; Patrick M. Zito.

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva