Obsah článku
- Výzkumy ukazují, že děti méně často kouří, pokud jejich primární vzory – například rodiče – nekouří.
- Pokud je pro vás těžké přestat kouřit a stále kouříte, podělte se o své zkušenosti se svým dítětem a pomozte mu poučit se z vaší chyby.
- Zdůrazněte bezprostřední rizika kouření pro zdraví a pohodu vašeho dítěte, jako je zápach z úst a méně peněz v kapse.
Začněme hned alarmujícími čísly. Denně kouří až čtvrtina žáků základních škol v teenagerském věku. Závislými se mohou stát již po vykouření pěti balení cigaret.
Kouření je problém nejen u dospělých Čechů. Až 90% z pravidelných kuřáků začalo kouřit před 19. rokem života. Pravidelné statistiky z ČR u dětí navštěvujících základní školu potvrzují postupně klesající trend kouření teenagerů, ale stále jsou to vysoká čísla. Více než polovina dětí ve věku 11–14 let někdy zkusila cigaretu. Třetina z nich kouří alespoň jednou měsíčně a denně kouří až čtvrtina.
Existuje samozřejmě i průzkum zaměřený i na kouření mladých ve věku 15–17 let. Průzkum potvrdil nepříjemný fakt – naše mládež je silně tabáková. Na prahu dospělosti má zkušenosti s kouřením až polovina z nich. Neméně zarážející jsou i další výsledky průzkumu. Zkušenosti s kouřením potvrdilo 40 % mladých lidí ve věku 15 až 17 let a čtvrtina kouří denně, resp. několikrát za týden. Více než třetina začala kouřit ještě na základní škole. A co je alarmující, téměř polovina dotázaných mladistvých kuřáků vůbec neřeší škodlivost kouření.
Kouření u dětí a dospívajících? Závažnější dopad na zdraví než u dospělých
Kouření teenagerů má mnohem závažnější dopad na jejich zdraví než u dospělých. Mezi nejčastější důsledky kouření u dětí a mladistvých patří:
- pokles imunity až o 60% a pokles kyslíku v krvi přibližně o 40% již po roce kouření
- větší únava, pokles výkonu, častější bolesti hlavy
- častější respirační onemocnění
- vyšší riziko cukrovky a kardiovaskulárních chorob – zejména zvýšený krevní tlak
- rychleji se kazící zuby a zápach z úst, žluté zuby
- nezdravá pleť a předčasná tvorba vrásek
- negativní vliv na hustotu kostí
- rychlejší sklon k závislostem
Proč děti a mladiství začínají kouřit?
Existuje více než jen jedna odpověď. Některé děti mohou začít kouřit jen proto, že jsou zvědavé. Jiným se může líbit myšlenka dělat něco nebezpečného – něco, co dospělí nechtějí, aby dělali. Jiní možná znají spoustu lidí, kteří kouří, a mohli by si myslet, že je to způsob, jak se chovat nebo vypadat jako dospělý.
Naštěstí začíná kouřit méně lidí než před několika lety. Možná je to proto, že stále více lidí zjistilo, že kouření a užívání tabáku může způsobit rakovinu a srdeční choroby.
Někdy ale děti opravdu nedokážou myslet tak daleko do budoucnosti, aby si dělaly starosti s nemocí, kterou nemusí dostat po mnoho let.
S tímto jim musí pomoci dospělí. A nějak vhodně a šetrně.
Cigarety prodaly i dětem
Děti a mladiství jsou z pohledu kouření také v hledáčku České obchodní inspekce. Ta i letos prověřovala dodržování zákona, který zakazuje prodej tabákových výrobků nezletilým, a zkontrolovala na 200 prodejen. Pod skrytým dohledem inspektorů se nastraženým nezletilým (11–15 let) a mladistvým (16–17 let) figurantům podařilo koupit cigarety v téměř pětině případů.
Máte doma teenagera? Kouří?
Určitě doporučujeme:
Sponzorováno
1. Promluvte si doma o škodlivých účincích kouření, jako jsou snížená imunita, problémy s dýcháním či krevním tlakem, častější bolesti hlavy, větší únava, slabší výkon, nezdravá pleť, rychlejší tvorba vrásek, zvýšená kazivost zubů, zápach z úst, i o tom, jak kouření ovlivňuje fyzickou kondici a výdrž. Zmiňte žluté zuby nebo smradlavé ruce, nepřitažlivost pro druhé pohlaví, to často zabírá.
2. Budujte si otevřený vztah se svým teenagerem. Komunikujte otevřeně a travte s ním více času. Díky dobrým vztahům se s vámi podělí o své problémy.
3. Zjistěte, co vaše dítě stresuje. Právě problémy ve škole, s přáteli, ve vztazích či doma mohou být důvodem, proč začnou děti kouřit a proč neumějí skončit.
4. Poznejte přátele a partu svého teenagera. Ať vaše dítě pozve své přátele k vám domů, abyste je osobně poznali.
5. Buďte pro dítě či teenagera dobrým vzorem – nekuřte. Pokud nekouříte, podělte se o své zkušenosti, proč jste se rozhodli nekouřit. Pokud stále kouříte, rozhodněte se přestat.
6. Pomozte dítěti či teenagerovi přestat kouřit. Zatímco mnozí dospívající si myslí, že mohou kdykoli přestat, výzkumy ukazují, že to obvykle není pravda. Teenageři se mohou stát závislými již po vykouření pěti balení cigaret. Poraďte se a udělejte společný plán, jak skoncovat s cigaretami či s elektronickými cigaretami.
Jak řešit to, když vaše dítě kouří?
Pokud vaše dítě již kouří nebo pokud máte podezření, že kouří, snažte se vyhnout rozzlobeným konfrontacím. Výhrůžky a šikana fungují jen zřídka (nebo nikdy). Místo toho se snažte o rozumný konverzační tón „od dospělého k dospělému“.
Zjistěte, co ho na cigaretách přitahuje. Důležitý je například tlak vrstevníků. Nesnažte se své dítě nutit, aby přestalo vídat své kamarády, kteří kouří.
Můžete zkusit vyjádřit svůj nesouhlas s kouřením a zároveň umožnit svému dítěti, aby se oddávalo jinému konformnímu chování, jako je kupování stejného stylu oblečení jako jejich přátelé. Případně pomozte svému dítěti zpochybnit hodnotu toho, že vždy následujete dav. Využijte toho jako příležitost povzbudit své dítě k samostatnému myšlení a jednání.
Vzhledem k tomu, že náctiletí trpící stresem, úzkostí a depresí jsou více ohroženi kouřením, může také pomoci podpora holistického přístupu ke zdraví a pohodě. Pomoci může například dobrá spánková rutina, zdravá strava, cvičení, které je baví, zapojení do programů podporujících duševní zdraví, jako je meditace všímavosti, a další strategie, které snižují úzkost a depresi.
Čtěte více o obecných problémech, kterým čelí náctiletí a zdraví náctiletých.
Pokud vaše dítě chce přestat kouřit, ale je to pro něj těžké, je k dispozici pomoc. Specialisté na odvykací linky vědí, jak mluvit o kouření s mladými lidmi a podporovat je, aby přestali.
Děti ve věku 12 až 17 let mohou používat nikotinovou substituční terapii, aby jim pomohl přestat, ale důrazně se doporučuje, aby si o tom nejprve promluvili se svým lékařem nebo jiným vyškoleným zdravotníkem.
Sponzorováno
A co vy? Jak je na tom vaše dítě? Pozorujete ho, jestli kouří nebo ne? Napište nám do komentářů, budeme rádi.
A dále si o kouření přečtěte
- Kouření na stres? Pomáhá jen zdánlivě
- Plicní nemoc z e-cigaret – kouření elektronických cigaret může být zdraví nebezpečné
- Pasivní kuřáci a pasivní kouření – jaké má negativní vlivy na naše zdraví?
- 10 rad, jak zvednout děti z gauče
- 31. května – Světový den bez tabáku – pozor na vážná rizika kouření
Zdroje článku a studie
- Effect of parental smoking on their children’s urine cotinine level in Korea Autoři: Myung-Bae Park,Chhabi Lal Ranabhat
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Drogy, Elektronické cigarety a zdraví, Kouření a (ne)zdraví
Přečtěte si také naše další články