Obsah článku
- Klonorchióza je parazitární onemocnění způsobené motolicí žlučová (Clonorchis sinensis), která infikuje žlučové cesty lidí.
- Tento parazit je nejčastěji přenášen prostřednictvím konzumace syrových nebo nedostatečně tepelně upravených ryb, které obsahují larvy této motolice. Klonorchióza je běžná zejména v některých částech Asie, jako je Čína, Korea, Vietnam a Thajsko.
- Infekce motolicí jaterní může být dlouho bez příznaků, ale chronická infekce může vést k vážným zdravotním problémům.
- Léčba klonorchiózy znamená hlavně antiparazitární léky, z nichž nejčastěji používaný je praziquantel. Tento lék je účinný proti motolicím a obvykle se podává v jedné nebo více dávkách. V některých případech může být použit i lék albendazol.
Klonorchiáza neboli čínská jaterní motolice je alimentární (infekce a otravy z potravin) trematodózová (nemocím způsobeným motolicemi říkáme trematodózy) infekce způsobená motolicemi. Je způsobena infekcí Clonorchis sinensis – česky Motolice žlučová. Dospělá motolice C. sinensis může měřit až 20 mm x 5 mm.
Klonorchiáza je běžná infekce psů a jiných rybožravých masožravců v Číně, Korejské lidově demokratické republice, Korejské republice a Vietnamu. Lidé se mohou nakazit také konzumací syrových nebo nedostatečně tepelně upravených ryb.
Jak se přenáší klonorchiáza?
Dospělé motolice obývají žlučovody a kladou vajíčka, která se při defekaci rozptýlí do prostředí. Když se dostanou do sladké vody, vyvinou se z vajíček miracidia, které požívají různé druhy vodních plžů.
Miracidia se dále vyvíjejí a množí nepohlavně v cerkárie (larvy). Cerkárie pak plavou, aby pronikly pod šupiny různých druhů kaprovitých sladkovodních ryb, kde se jako metacerkárie usazují v podkoží. Když psi nebo jiní masožravci jedí syrové ryby, ve střevě se vylíhnou metacerkáriové cysty a mladí červi migrují do žlučovodů, čímž se cyklus dokončí.
Lidé mohou nahradit rezervoárové hostitele v přenosovém cyklu, když jedí syrové, solené, nakládané, uzené, marinované, sušené, částečně vařené nebo špatně zpracované ryby, a tak požívají metacerkárie.
Sponzorováno
Jaké jsou příznaky klonorchiázy?
U lidí může být akutní klonorchiáza asymptomatická nebo u lehkých infekcí jen málo symptomatická, ale pokud je počet červů významný (až několik tisíc), objevu je horečka a bolest v pravém horním kvadrantu a příznakem dále může být intermitentní kolika způsobená červi.
Nejzávažnější může být chronická klonorchiáza, která je důsledkem protrahovaných epizod opětovné infekce v průběhu času. Přítomnost červů ve stěnách menších žlučovodů způsobuje chronický zánět, který vede k fibróze kanálků a destrukci přilehlého jaterního parenchymu (vlastní funkční tkáň u některých orgánů). Častá je také cholangiohepatitida neboli recidivující pyogenní cholangitida. Chronická chlonorchiáza je silně spojena s cholangiokarcinomem, závažnou a často smrtelnou formou rakoviny žlučových cest. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) klasifikuje C. sinensis jako agens skupiny 1 (tedy jako karcinogenní pro člověka).
Jak se diagnostikuje klonorchiáza?
Diagnóza je stanovena na základě klinického obrazu, na základě konzumace syrových ryb, průkazu eozinofilie a typických nálezů ultrazvuku, počítačové tomografie nebo magnetické rezonance. Potvrzení diagnózy závisí na různých typech diagnostických technik:
- parazitologické techniky k detekci vajíček Clonorchis ve vzorcích stolice; jejich citlivost se může lišit podle typu použité techniky
- imunologické techniky pro detekci protilátek specifických pro červy ve vzorcích séra nebo antigenů specifických pro červy ve vzorcích séra nebo stolice; jsou obvykle citlivější než běžně používané parazitologické techniky; detekce protilátek nerozlišuje mezi aktuální, nedávnou a prodělanou infekcí; jejich schopnost kvantifikovat intenzitu infekce je sporná; testy stolice jsou snadněji proveditelné a údajně lépe přijímány jednotlivci v endemických oblastech; tyto techniky jsou stále ve fázi experimentu;
- molekulární techniky, jako je polymerázová řetězová reakce, jsou také v experimentální fázi.
Léčba – lze klonorchiázu léčit?
Sponzorováno
Praziquantel je jediný lék doporučený WHO pro léčbu klonorchiázy. Měl by být podáván v dávce 25 mg/kg 3krát denně po dobu 2–3 po sobě jdoucích dnů nebo 40 mg/kg jednorázově.
Studie a zdroje článku
- Clonorchis Sinensis Autoři: Victoria Locke; Alexander Kusnik; Melissa S. Richardson.
- Zdroj obrázku: Autor: Flukeman – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58960380
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidští parazité, Žlučník
Přečtěte si také naše další články