Sponzorováno

Keshanská (Keshanova) choroba – co to je – příznaky, příčiny a léčba 4.67/5 (9)

Epidemiologické průzkumy ukázaly, že Keshanova choroba se vyskytuje ve velkých oblastech ve 14 provinciích Číny, zejména na venkově.

Epidemiologické průzkumy ukázaly, že Keshanova choroba se vyskytuje ve velkých oblastech ve 14 provinciích Číny, zejména na venkově.

Keshanská (Keshanova) choroba je nemoc, která postihuje srdce. Nejčastěji se vyskytuje ve východoasijských zemích. Keshanova choroba je způsobena virovou infekcí Coxsackievirus a nedostatkem selenu.

Selen je prvek, který se konzumuje prostřednictvím konzumace rostlin nebo zvířat, která jedla rostliny. Keshanova choroba nastává, když nedostatek selenu vede k smrti části srdečního svalu. Když část srdce takto zemře, srdce se stává slabším. Jedinci s Keshanovou chorobou mohou být velmi unavení nebo také mohou mít oteklý krk. Keshanova choroba může být léčena doplňky selenu. Tyto doplňky může předepisovat lékař. Doplňky ale již nezvrátí poškození srdce, které již bylo způsobeno. Vždy se poraďte se svým lékařem o nejlepším řešení tohoto problému. Jedná se ale o velmi vzácné onemocnění.

Příčiny nemoci

Hlavní příčinou onemocnění může být nedostatek některých živin nebo nerovnováha stopových prvků v půdě, vodě a zrnu v endemických oblastech. Hlavně se objevuje na vesnicích ve východní Asii.

Příznaky Keshanské choroby

Nejdůležitějším znakem je zvětšené srdce. Dalšími příznaky jsou vyšší výskyt rakoviny, kardiovaskulárních chorob, hypertenze a mrtvice. Jednotlivec může mít také ekzém, psoriázu, artritidu, kataraktu, alkoholismus a infekce. Zpočátku se mohou vyskytnout příznaky, jako je průjem, zvracení, horečka a bolesti těla.

Sponzorováno

Počáteční příznaky zahrnují zánět srdce, arytmie, srdeční nedostatečnost.

Pokročilá fáze je charakterizována plicním edémem, nízkým krevním tlakem a ejekční frakcí, srdečním selháním a smrtí.

Léčba Keshanské choroby

Léčba tohoto stavu je doplněním stravy o selen. Mnoho počátečních intervenčních studií ukázalo profylaktický účinek anorganického seleničitanu sodného. Při včasném ošetření lze účinky nemoci zvrátit. Poškození srdečního svalu však nelze zvrátit a doplňky mohou zastavit další postup. Pokud je to nutné a pokud je to možné, provádí se chirurgický zákrok pro korekci srdečního stavu.

Jedinci v Číně s touto chorobou se také léčili bylinou zvanou Astragalus (Kozinec), která hromadí selen z půdy.

Kdo je touto nemocí nejvíce ohrožen?

Největší míry prevalence jsou chlapci mladší 15 let a ženy v plodném věku. Výskyt Keshanovy choroby se však liší podle oblasti, ročního období a populace.

Bylo zjištěno, že prevalence Keshanovy choroby se rok od roku mění. V minulosti docházelo k častému výskytu této choroby. Například výskyt Keshanovy choroby v roce 1955 byl 32,7 / 100 000 v provincii Heilongjiang, což je běžný roční výskyt 1,73 / 100 000. 99% pacientů byli rolníci, jejichž strava sestávala jen z domácího zrna. Výskyt Keshanovy choroby se po roce 1980 prudce snížil spolu se stabilním zvyšováním životní úrovně a realizací preventivních opatření.

A několik slov na závěr

Sponzorováno

Doplnění selenu tedy chrání lidi před rozvojem Keshanovy choroby, ale nemůže dojít k zvrácení poškození srdečního svalu, jakmile už k němu dojde. Přes silný důkaz, že nedostatek selenu je základním faktorem v etiologii Keshanovy choroby, sezónní a roční rozdíly v jeho výskytu naznačují, že kromě deficitu selenu se podílí také infekční agens. Coxsackievirus – je to jeden z typů virů, který byl izolován od pacientů s Keshanem, a studie u myší s nedostatkem selenu ukazují, že právě tento virus je schopen způsobit zánět srdce zvaný myokarditida.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva