Keratóza pilaris je kožní onemocnění, které podle odhadů lékařů postihuje až 40% dospělé populace. Jednou z možností boje proti této nepříjemné diagnóze je návštěva dermatologa. Existují však i domácí recepty, které může příznaky keratózy zmírnit. Tento druh keratózy se nazývá také „krupice“ či „husí kůže“. Na první pohled mohou vyrážky s nemocí spojené připomínat akné. Objevují se na pažích, stehnech, bocích a jiných částech těla, kromě míst s hladkou pokožkou.
Keratosis pilaris (KP, folikulární keratóza) je obvykle geneticky podmíněná záležitost, projevující se výskytem drsných hrbolků na kůži, jež bývají nazývány jako tzv.“husí kůže“. Nejčastěji se objevuje na vnitřní i vnější části paží (přičemž může být zasaženo i předloktí), škrábání a mačkání této „vyrážky“ vede k tvorbě jizviček. Může se objevit dále na stehnech, bocích, břiše nebo jiných částech vyjma hladké kůže na dlaních či chodidlech. Obecně méně se vyskytuje na obličeji.
Častěji postihuje ženy a jde o nepříliš estetickou záležitost. Věkem se mohou příznaky zmírnit nebo zcela zmizet. To je však velmi individuální.
Sponzorováno
Příliš mnoho keratinu
Příčinou vzniku keratózy pilaris je nadměrná produkce přírodního proteinu keratin. Nadbytečný keratin obalí pod kůží vlasový folikul, ve kterém může dokonce udržet stočený vlas. Důsledkem jsou malé hrbolky na postiženém místě, případně zarudlá pokožka.
Tento jev může doprovázet svědění. Rozškrábáním nebo vytištění folikul sice uvolní, ale může zanechat jizvy. Stav se zhoršuje zejména na chladnějších místech s nižší vlhkostí vzduchu. Pomáhá hydratace, slunce, ošetření laserem nebo dermatologem doporučené krémy. Přípravek však můžete najít i ve své domácnosti.
Cukr a olej
Jednou z možností, jak se zbavit keratózy pilaris doma, je použít olivový olej a cukr. Smícháním těchto surovin vytvoříte hustou směs. Tu je třeba nanést na postižená místa a rozetřít. Cukr pomáhá rozbít keratinové zátky kolem vlasových folikul. Olivový olej slouží ke zvlhčení pokožky, protože keratóza je doprovázena právě suchou pokožkou.
Aspirin
Podobným způsobem funguje i aspirin. Tabletky aspirinu rozmícháte v teplé vodě tak, aby vznikla hustá pasta. Směs je třeba rozetřít na pokožku, necháme působit několik sekund a smyjeme. Aspirin má podobné složení jako mnoho tělových kosmetických produktů. Pomůže uvolnit vlasový folikul a příznaky by měly být zmírněny.
Pokud nemáte čas vydělat si zmíněno směsi, stačí použít šampon proti lupům. Svým složením odstraní odumřelé části pokožky a zároveň ji hydratuje. Zvlhčení pokožky je při keratóze opravdu klíčové. Můžete tedy vyzkoušet tělová mléka s ureou, kokosový olej a podobné přípravky. Žádný univerzální lék však neexistuje. Je třeba vysoušet, což pomůže právě vám.
Sponzorováno
Zdroj obrázku: Wikipedia.org
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články
Dobry den,za jak dlouho zmizi krupice na těle u 13ti letého dítěte?(jeví se jen v oblasti trupu,bricho,zada)…Předem děkuji.
Pomohlo by moře.. jinak je to běh na dlouhou trať, klasická krupička se drží mnoho let.. není nebezpečná, jen neestetická..
Natálie: Nikdy to nezmizí…. mám to též od 13 let.
Mám dotaz je mi 28 let a nedávno se mi začala dělat krupička teď to mám skoro po celým těle kdy to zmizí?
Keratóza pilaris může být frustrující, ale většinou není vážná a postupně mizí s věkem. Zdenku, můžete vyzkoušet několik věcí, které Vám mohou pomoci zmírnit její projevy a urychlit její zmizení:
Pravidelné hydratace: Používejte hydratační krémy nebo lotiony, aby se pokožka udržela vlhká. To může pomoci snížit suchost a hrubost, které jsou spojené s keratózou pilaris.
Jemný peeling: Použití jemného tělového peelingu může pomoci odstranit odumřelé kožní buňky a zlepšit texturu pokožky.
Vyhýbání se agresivním čisticím prostředkům: Používejte měkká mýdla a čisticí prostředky, které nevysušují pokožku.
Raději vlažná sprcha: Při mytí se vyhýbejte horkým sprchám, které mohou vysušit pokožku.
Keratolytické přípravky: V některých případech může lékař předepsat krémy nebo gely obsahující kyselinu mléčnou nebo kyselinu salicylovou, které pomáhají odstranit odumřelé kožní buňky.
Zdravá strava a životní styl: Zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály může podpořit zdravou pokožku. Také je důležité dostatečně spát a snižovat stres, což může ovlivnit celkový stav pokožky.
Pokud máte vážné obavy ohledně své keratózy pilaris nebo pokud se vaše příznaky zhoršují, je vždy nejlepší poradit se s dermatologem, který může doporučit nejvhodnější léčbu.
Dobrý večer chtěla bych se zeptat můj syn má totéž polaris chtěla bych vás požádat o radu jestli je přenašeč děkuji za odpověď
Dobrý den je mi 15 a tady tu …..na obličeji na zádech, ramenech a hrudi
musím říct že mě to už pěkně štve bohužel nevím jak se toho zbavit
nemáte někdo nějakou radu která pomohla třeba vám
Po 15 letech trapeni se s keratozou jsem z jidelnicku vyradila lepek a je to! Zlepseni min. o 90 %. Zadny kozar mi nerekl, ze prave keratoza je jednim z hlavnich priznaku alergie na lepek, diky bohu za internet!!!
Mám dlouhodobý problém s keratozou, bohužel už mám na pažích i jizvy a začalo se to objevovat také na stehnech. Co mi trochu pomáhá je bambucké máslo. A právě kamarádka mě přivedla na to, abych vyřadila z jídelníčku lepek. Tak mě proto zajímá za jak dlouho jste zpozorovala změnu a zlepšení?
zajímavé, že na lepek jsem se nechala vyšetřit a výsledky byly ok, takže bych na něj neměla mít alergii ne? vyřadit jej samozřejmě stojí za zkoušku.. od puberty taktéž žiju s keratózou..:/
Mám také dlouhodobý problém s keratózou, lepek jsem zkoušela vysadit, ale nepomohlo to. Nejviditelnější zlepšení u mě nastalo po několikadenní návštěvě lázní v Sarvaru (ale jinde v Maďarsku už ne).