Sponzorováno

Kdy byste se měli nechat očkovat proti chřipce a jak dlouho trvá ochrana? 4.3/5 (10)

  • Výzkum naznačuje, že maximální imunity je dosaženo krátce po očkování proti chřipce a klesá s každým měsícem.
  • Odborníci proto doporučují nechat se očkovat proti chřipce dříve, než se aktivita chřipkových onemocnění začne zvyšovat, ideálně do konce října.
  • Po aplikaci vakcíny trvá přibližně dva týdny, než se vytvoří protilátky a dosáhne se plné ochrany.

Chřipka je virová infekce dýchacích cest, která ročně postihne miliony lidí. Každý rok se vyvíjejí vakcíny proti chřipce, které mají chránit proti nejčastěji cirkulujícím kmenům. Očkování proti sezónní chřipce je nejlepší způsob, jak se chránit před onemocněním chřipkou.

Jak ale vakcína funguje? Jak dlouho to vydrží a kdy je nejlepší na očkování proti chřipce jít? Zde je to, co potřebujete vědět.

Příznaky chřipky - ilustrace

Příznaky chřipky – ilustrace

 

Jak funguje vakcína proti chřipce

Vývoj vakcíny proti sezónní chřipce ve skutečnosti začíná mnoho měsíců před chřipkovou sezónou. Viry použité ve vakcíně jsou založeny na rozsáhlém výzkumu a sledování, které kmeny budou v nadcházející sezóně pravděpodobně nejčastější.

Vakcíny proti sezónní chřipce chrání proti dvěma typům chřipkových virů: chřipce A a chřipce B. Mohou být také buď trivalentní nebo quadrivalentní. Trivalentní vakcína chrání před třemi viry chřipky: dvěma viry chřipky A a virem chřipky B. Čtyřvalentní vakcína chrání proti stejným třem virům jako trivalentní vakcína, ale obsahuje také další virus chřipky B.

Kdy vakcína proti chřipce začne fungovat?

Jakmile dostanete očkování proti chřipce, trvá 2 týdny, než si vaše tělo vytvoří protilátky, které poskytují ochranu.

Je důležité si uvědomit, že během tohoto období jste stále náchylní k tomu, abyste onemocněli chřipkou.

Během této doby byste měli být zvláště opatrní:

  • dodržujte dobrou hygienu, často si myjte ruce
  • pokud je to možné, nedotýkejte se nosu nebo úst
  • pokud ve vaší komunitě koluje chřipka, vyhněte se davům lidí

Tato preventivní opatření jsou exponenciálně důležitější, když je v chřipkovém období nebezpečím i COVID-19. Chřipka se u vás může rozvinout spolu s dalšími respiračními infekcemi, takže je důležité chránit sebe i ostatní.

Prevence chřipky

Prevence chřipky

 

Jak dlouho vydrží očkování proti chřipce?

Imunita vašeho těla vůči chřipce se časem snižuje. To platí bez ohledu na to, zda jste prodělali očkování nebo chřipkovou infekci.

Kromě toho se viry chřipky neustále mění. Z tohoto důvodu vás vakcína z předchozí chřipkové sezóny nemusí ochránit během nadcházející chřipkové sezóny.

Obecně řečeno, očkování proti sezónní chřipce by vás mělo chránit vás po dobu trvání aktuální chřipkové sezóny.

Každý rok budete muset dostat vakcínu proti sezónní chřipce, abyste měli tu nejlepší ochranu proti virům chřipky.

Kdy se nechat očkovat proti chřipce?

Vakcínu proti chřipce vyrábí řada soukromých výrobců a lékařům se obvykle začíná dodávat někdy v srpnu. Existují však určité důkazy, že nemusí být výhodné dostat vakcínu tak brzy.

Studie z roku 2017 uvádí, že maximální imunity je dosaženo krátce po očkování a s každým dalším měsícem klesá. Pokud tedy dostanete vakcínu v srpnu, můžete být náchylnější k infekci později v chřipkové sezóně, přibližně v lednu, únoru nebo březnu. Ideální období je tak někdy na konci října (v průběhu října).

Pokud dostanete vakcínu později, nebojte se. I pozdní očkování může stále poskytnout dostatečnou ochranu, protože chřipka může kolem vás kolovat až do března nebo i později.

A co vedlejší účinky? Jak dlouho trvají vedlejší účinky

Očkování proti chřipce se provádí s inaktivovaným virem, což znamená, že se u vás nemůže vyvinout chřipka z vakcíny proti sezónní chřipce. Existuje však několik vedlejších účinků, které můžete po jeho tomto očkování zaznamenat.

Vedlejší účinky očkování proti chřipce jsou obvykle mírné a trvají pouze několik dní.

Vedlejší účinky vakcíny proti chřipce mohou obecně být:

  • zarudnutí, otok nebo bolestivost v místě vpichu
  • menší horečka
  • obecné bolesti těla

Faktory účinnosti očkování proti chřipce

Viry chřipky se neustále mění a rychle se vyvíjejí. Cirkulující viry chřipky mohou z jedné sezóny na druhou mutovat.

Sponzorováno

Výzkumníci musí vybrat konkrétní chřipkové viry, které budou zahrnuty do vakcíny mnoho měsíců před začátkem chřipkové sezóny. To znamená, že to, co je ve vakcíně, nemusí vždy odpovídat tomu, co skutečně cirkuluje během chřipkové sezóny. To může o něco snížit účinnost vakcíny proti sezónní chřipce.

Věk může také hrát roli v účinnosti vakcíny, protože váš imunitní systém má tendenci slábnout, jak stárnete. V USA v minulosti schválili vysokodávkovou vakcínu proti chřipce (Fluzone High-Dose) pro lidi ve věku 65 let a starší.

Vyšší dávka je zaměřena na zajištění lepší imunitní odpovědi a tím i lepší ochrany v této věkové skupině. Více studií prokázalo zvýšenou účinnost pro osoby starší 65 let s touto vysokodávkovou vakcínou.

A ano, po očkování je stále možné dostat chřipku, ale výzkum ukázal, že nemoc může být méně závažná a že starší lidé, kteří dostanou očkování proti chřipce, mohou být v případě chřipky méně pravděpodobně hospitalizováni.

Kdo by se měl nechat očkovat proti chřipce? A kdo by neměl?

Očkování je zvláště důležité pro lidi, kteří jsou vystaveni zvýšenému riziku komplikací souvisejících s chřipkou.

To znamená:

  • lidé nad 50 let
  • kdokoli s chronickými zdravotními problémy
  • lidé s oslabeným imunitním systémem
  • děti ve věku od 6 měsíců do 5 let
  • lidé do 18 let, kteří dostávají léčbu aspirinem
  • těhotné ženy a ženy do 2 týdnů po těhotenství
  • lidé, jejichž index tělesné hmotnosti je 40 nebo vyšší
  • zdravotničtí pracovníci
  • kdokoli, kdo žije nebo pracuje v pečovatelském domě nebo v zařízení chronické péče
  • pečovatelé kteréhokoli z výše uvedených

Děti do 6 měsíců věku by neměly dostat vakcínu proti chřipce. Aby byly tyto děti chráněny před potenciální expozicí viru, měli by být však očkováni všichni členové rodiny (nebo jejich pečovatelé).

Říká se tomu stádní imunita a pomůže chránit ty, kteří nemohou dostat vakcínu. „Stádní imunita“ je pojem z veteriny – proočkujete stádo, a nemoc se nemůže šířit.

Kromě toho, pokud jste v současné době nemocní akutním onemocněním, možná budete muset počkat, až bude lepší vakcínu dostat.

Než se necháte očkovat, měli byste informovat svého lékaře, pokud jste měli:

Tyto faktory mohou naznačovat, že byste se neměli nechat očkovat proti chřipce. Ale poraďte se se svým lékařem, co vám doporučí.

Mnoho injekcí proti chřipce obsahuje malé množství vaječných bílkovin. Pokud máte v anamnéze alergie na vajíčka, promluvte si se svým lékařem o očkování proti chřipce.

Shrnu to

Chřipkové viry způsobují každoročně sezónní epidemie respiračních onemocnění. I když někteří lidé mohou trpět mírným onemocněním, jiní (zejména některé vysoce rizikové skupiny) mohou zaznamenat závažnější infekci vyžadující hospitalizaci.

Nechat se každý rok očkovat proti chřipce je nejlepší způsob, jak snížit riziko, že onemocníte chřipkou. Navíc, když více lidí dostane vakcínu proti chřipce, virus je méně schopen cirkulovat v komunitě.

Měli byste se snažit dostat očkování proti chřipce každý podzim předtím, než se ve vaší oblasti začne zvyšovat aktivita viru chřipky. Hlavně pokud jste v rizikové skupině.

Ideální doba pro očkování proti chřipce je na podzim, ideálně v říjnu nebo listopadu, před začátkem chřipkové sezóny, která obvykle vrcholí mezi prosincem a březnem. Po aplikaci vakcíny trvá přibližně dva týdny, než se vytvoří protilátky a dosáhne se plné ochrany. Tato ochrana obvykle přetrvává po celou chřipkovou sezónu, tedy zhruba 6 měsíců, i když její účinnost může klesat ke konci sezóny.

A dále si přečtěte

VIDEO: PREVENCÍ PŘED CHŘIPKOU JE VČASNÉ OČKOVÁNÍ

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva