Sponzorováno

Káva (kofein) a deprese – jaký vliv má kofein na depresi? 4.82/5 (17)

  • Kofein může pomoci zmírnit příznaky deprese, ale také může příznaky zhoršit. Výsledky studií jsou spíše nejednoznačné. K určení vlivu kofeinu na depresi a další poruchy nálady je zapotřebí více výzkumu.
  • S pomocí svého lékaře můžete depresi zvládnout. I když neexistuje žádný lék na depresi, existuje několik způsobů, jak zvládnout své příznaky.
  • Pokud trpíte depresí, je důležité vše konzultovat s lékařem nebo psychiatrem. Lékař vám může poskytnout konkrétní doporučení ohledně konzumace kávy a kofeinu v závislosti na vašem zdravotním stavu a potřebách.

Káva působí pozitivně na některé příznaky deprese, a to nejen skrze zablokování adenosinových receptorů kofeinem

Káva působí pozitivně na některé příznaky deprese, a to nejen skrze zablokování adenosinových receptorů kofeinem

Kofein je stimulant přítomný v kávě, energetických nápojích a (silném) čaji, a v menším množství i v dalších potravinách a nápojích. Při jeho pití nám jde o dodání energie, o nakopnutí. Pojďme si říct na rovinu, že výzkum je neprůkazný, pokud jde o to, zda kofein pomáhá lidem s depresí nebo zhoršuje příznaky deprese.

V tomto článku se proto podíváme na pozitivní i negativní možné účinky kávy a kofeinu u lidí s depresí. Prozkoumáme také, které další potraviny a nápoje by lidé s depresí měli konzumovat a kterým by se možná raději měli vyhnout.

Možné výhody kofeinu a kávy při depresi

Deprese je porucha nálady, která postihuje miliony lidí po celém světě. Vyznačuje se dlouhými obdobími extrémního smutku. Pokud jste v minulosti měli depresivní epizodu, může se v budoucnu vrátit. Deprese se často léčí pomocí kombinací psychiatrické terapie a léků. Některé výzkumy naznačují, že kofein může mít určité výhody pro lidi s depresí.

Vědecké studie o vztahu mezi kofeinem a depresí často ukázaly, že kofein může snížit výskyt deprese. Některé studie dokonce naznačují, že příjem kofeinu by mohl snížit výskyt sebevražd.

Jedna analýza z roku 2016 se zabývala 11 observačními studiemi, které proběhly v Číně v letech 1980 až 2015. Zjistila, že kofein přispěl k významnému snížení rizika deprese u člověka.

Další analýza 12 studií zkoumala vztah mezi kofeinem a depresí. Analýza zahrnovala data 346 913 jedinců, z nichž 8 146 mělo depresi. Studie dospěla k závěru, že kofein, zejména pokud je přítomen v kávě, má ochranný účinek proti depresi. Studie také odhalila, že čaj byl méně ochranný než káva, ale stále byl do určité míry účinný při snižování rizika deprese.

Analýza dat z roku 2019 od 80 173 lidí zjistila, že pití jednoho až čtyř šálků kávy denně snižuje riziko sebevražedných myšlenek u žen. U mužů to však nijak neovlivnilo sebevražedné myšlenky.

Proč káva snižuje riziko deprese lépe než čaj?

Podle jedné japonské studie z roku 2014 mohou některé složky v kávě působit proti negativním účinkům deprese. Káva také obsahuje kyselinu chlorogenovou, kyselinu ferulovou a kyselinu kávovou. Tyto kyseliny mohou snížit zánět nervových buněk, který probíhá v mozku lidí s depresí. To může zmírnit některé nepohodlí a úzkost, které může deprese přinést, z nichž některé jsou způsobeny zánětem. Taková je teorie vědců.

Ne každý čaj je při snižování rizika deprese méně účinný než káva. Studie také zjistila, že zelený čaj má vysoký obsah antioxidantů a může být stejně účinný jako káva při ochraně před depresí.

Zelený čaj obsahuje folát, který může také pomoci při depresi. Studie spojily konzumaci zeleného čaje a kávy se sníženým rizikem deprese.

Možná rizika kávy a kofeinu při depresi

Ne všechny studie se shodují na tom, že kofein má pozitivní účinky pouze na lidi s depresí.

Možné narušení neurotransmiterů

Jedna studie z roku 2019 o tom, jak může výživa ovlivnit depresi u dospívajících, naznačuje, že čaj a káva mohou narušit několik důležitých neurotransmiterů, včetně dopaminu a kyseliny gama-aminomáselné (GABA).

Studie tvrdí, že u lidí s depresí může nedostatek nebo narušení dopaminu způsobit nízkou motivaci a touhu po stimulantech. Nedostatek GABA pak může zvýšit podrážděnost, neklid, úzkost a sebekritiku. Silná konzumace kávy a vysoký příjem kofeinu tak zde může mít za následek nežádoucí účinky, jako jsou:

  • úzkost
  • bolesti hlavy</li>
  • zvýšený krevní tlak
  • bušení srdce
  • nevolnost
  • neklid

Kofein může také způsobit neklid, třes, nervozitu a nespavost. Všechny tyto příznaky pak mohou mít negativní dopad na náladu. Tyto příznaky jsou podobné těm, které mají tělo v režimu „bojuj nebo uteč“. Toto je přirozená reakce těla na vysoký adrenalin nebo potenciálně ohrožující situace. Stimulační látky také vyvolávají tuto reakci.

Sponzorováno

Pokud člověk spouští tuto reakci příliš často konzumací nadměrného množství kofeinu, mohlo by to vést ke zvýšení úzkosti.

Zhoršující se příznaky deprese

Pár studií také prokázalo souvislost mezi příjmem kávy a nárůstem deprese. Podle jedné studie z roku 2014 v magazínu Rivista di Psichiatria by konzumace kofeinu mohla zhoršit depresi u lidí, kteří již mají poruchy nálady.

Přehled zdůraznil tendenci ke zvýšené úzkosti, zejména u lidí s poporodní depresí a mezi těmi, kteří jsou náchylní k záchvatům paniky.

Jídla a nápoje, kterým je třeba se vyhnout, pokud máte deprese

Existují některé potraviny a nápoje, kterým by se lidé s depresí měli snažit vyhnout, když chtějí lépe čelit příznakům a účinkům tohoto stavu.

Jednou z hlavních potravin, které je třeba se vyhnout, je rafinovaný cukr. Ať už si ho člověk vmíchá do horkého nápoje nebo ho sní ve formě bonbónu, rafinovaný cukr poskytuje okamžitý nával energie a pocitů. Poté, co nával pomine, se však lidé mohou cítit vyčerpaní a mají horší náladu, než měli před konzumací cukru.

Mezi další potraviny, které by lidé s vysokým rizikem deprese měli minimalizovat nebo se jim vyhnout, patří:

  • Umělá sladidla: Studie z roku 2019 v BMJ zjistila souvislost mezi používáním umělých sladidel a zvýšeným rizikem deprese.
  • Zpracované potraviny: Hotová jídla a balené, zpracované potraviny mají stejný účinek jako cukr. Výrobci tyto potraviny často ládují solí a konzervanty. Studie z roku 2019 na španělských studentech zjistila, že ti, kteří konzumovali ultra zpracované potraviny, měli nejvyšší riziko deprese, zvláště pokud se také nevěnovali příliš fyzické aktivitě.
  • Hydrogenované oleje: Jsou přítomny ve smažených jídlech, rychlém občerstvení a hranolkách. Studie z roku 2019 na myších zjistila, že zvířata vykazovala chování podobné depresi po vystavení jídelníčku s vysokým obsahem tuku.
  • Alkohol: Toto je látka tlumící centrální nervový systém. Nadměrná konzumace alkoholu může vést k závislosti a způsobit kocovinu, která může výrazně negativně ovlivnit náladu člověka.

Potraviny, které mohou působit proti depresi

Žádný jednotlivý dietní plán nemá prokázaný přínos pro zvládání deprese. Jedna studie z roku 2018 však identifikovala 34 živin, které mohou přispívat k depresi, pokud jich člověk nekonzumuje dostatek.

Jsou to zejména:

  • omega-3 mastné kyseliny
  • vitamíny skupiny B
  • zinek
  • hořčík
  • Vitamín D

Lidé mohou někdy potřebovat doplnit tyto živiny při zvládání deprese.

Studie analyzovala seznam 213 potravin a seřadila je podle hustoty výše uvedených antidepresivních živin. Mezi přední rostlinné potraviny patří:

  • řeřicha
  • špenát
  • tuřín nebo řepa
  • saláty
  • mangold
  • čerstvé bylinky, jako je bazalka nebo petržel
  • pomelo
  • papriky
  • kapusta a listová zelenina

Živočišné potraviny, které mohou pomoci doplnit tyto živiny, jsou:

  • ústřice
  • orgánové maso, včetně jater
  • drůbeží maso
  • škeble
  • mušle
  • chobotnice
  • krabí maso
  • kozí maso
  • tuňák

Klíčem k dobrému psychickému a fyzickému zdraví je pestrá, vyvážená strava, která poskytuje širokou škálu živin.

Káva a čaj nejsou v tomto seznamu zahrnuty, jelikož důkazy o jejich účincích u lidí s depresí nejsou jednoznačné. Pití těchto nápojů s mírou však pravděpodobně nebude škodlivé pro lidi s depresí.

Pokud máte obavy z možné deprese, prvním krokem by měla být konzultace s lékařem a zahájení léčby.

Shrňme si to

Kofein a káva mohou dočasně pomoci některým lidem s depresí zlepšit jejich náladu. Mohou však také zhoršit příznaky. Konzumace 400 miligramů kofeinu je obecně považována za bezpečnou pro většinu lidí, ale to zahrnuje celkový denní příjem kofeinu z jídla, nápojů a doplňků.

Namísto užívání kofeinové pilulky může mírná deprese dobře reagovat na mírnou konzumaci kofeinových nápojů (tři šálky kávy nebo čaje rozložené během dne) a může být lepší volbou.

Sponzorováno

Nikdy si nelečte depresi samoléčbou a promluvte si s lékařem.

A dále si na toto téma přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva