Sponzorováno

Káva a srdeční arytmie – může kofein způsobit nepravidelné srdeční rytmy? 4.75/5 (4)

  • Nová studie odhaluje, že pití několika šálků kávy denně nevede k většímu riziku arytmií, což potenciálně vyvrací běžný mýtus, že konzumace kofeinu v kávě a jiných nápojích by mohla vést k rychlejšímu srdečnímu tepu, což by mohlo mít potenciál pro spuštění arytmie u rizikových pacientů.
  • Vědci analyzovali několik typů arytmií, aby lépe porozuměli dopadu kofeinu na tento celkem běžný srdeční stav.
  • Výsledky studie prokázaly souvislost mezi pravidelnou konzumací kávy a významně nižším rizikem arytmií.

Jak spolu souvisí káva a srdeční arytmie?

Jak spolu souvisí káva a srdeční arytmie?

Výzkumy vyvrací prastaré předpoklady o kofeinu

Pokud jste milovník dobré kávy, možná vás znepokojuje, jak váš denní šálek (nebo dva) ovlivňuje zdraví vašeho srdce.

Protože kofein je stimulant, můžete si myslet, že nějak rozhodí či stresuje pravidelný rytmus vašeho srdce, zvláště pokud jste náchylní k nepravidelnému srdečnímu rytmu nazývanému arytmie. Dlouhou dobu si lékaři také nemysleli, že káva je nějak zdravá pro srdce. Ale časy (a výzkumy) se mění.

Vliv kofeinu na arytmie

Některé výzkumy se zaměřily konkrétně na účinky kofeinu na nepravidelný srdeční rytmus. Jedna studie zjistila, že případy srdeční arytmie se neliší mezi konzumenty kofeinu (konkrétně kávy, čaje a čokolády) a těmi, kteří kofein nekonzumovali.

V malé brazilské studii byli účastníci se srdečními problémy náhodně přiřazeni k pití nápoje s kofeinem nebo bez kofeinu a poté byli hodnoceni pomocí elektrokardiogramů a zátěžových testů. Vědci nenašli žádný rozdíl v nepravidelném srdečním rytmu mezi těmito dvěma skupinami.

Jaká je tedy podstata role kávy pro zdraví srdce, konkrétně u nepravidelného srdečního rytmu?

Dostupný výzkum naznačuje, že kofein v dávkách, které běžně konzumujeme, asi cca do 400 mg denně neboli asi 4-5 šálků kávy, nevyvolává arytmie (ani je nijak nezhoršuje).

Vliv kávy na celkové zdraví srdce

Nedávný výzkum, včetně studie z University of Southern California, zjistil souvislost mezi pitím kávy a dlouhověkostí. Studie také prokázaly méně kardiovaskulárních onemocnění u lidí, kteří pijí kávu, a proto je kvalitní káva skutečně prospěšná pro srdcedle nejnovějších a velkých studií.

Sponzorováno

Ale co role kofeinu v tom všem? Zatímco mnoho studií zjistilo výhody kávy, mnoho z těchto výhod se objevilo bez ohledu na to, zda byla káva kofeinovaná nebo bez kofeinu. Je možné, že v kávě může být něco jiného, co posiluje zdraví (např. polyfenoly, antioxidanty). Nebo je možné, že existuje další matoucí faktor ovlivňující výsledky – koneckonců tyto studie prokázaly pouze souvislost, nikoli příčinu a následek.

Výzkum prezentovaný na konferenci American Heart Association však poskytl mechanismus, jak samotný kofein může zlepšit zdraví srdce. Pití šálku kávy výrazně zlepšilo průtok krve mezi malými krevními cévami, což může zabránit tomu, aby vaše srdce muselo pracovat příliš moc a příliš tvrdě.

Zaměřte se na to, jak se cítíte díky kofeinu

Ačkoli výzkum v současné době nepodporuje souvislost mezi kofeinem a arytmiemi, pokud zjistíte, že kofein váš stav jakkoliv zhoršuje, zvažte určitě jeho omezení.

Existují pacienti, kteří mohou být citliví na kofein a zaznamenávají nástup bušení srdce nebo zhoršení bušení srdce i při nízkém nebo i jakémkoli příjmu kofeinu. Obvykle lékaři radí svým pacientům s bušením srdce, které se zhoršuje kofeinem, aby jej omezili, pokud mohou, a ujišťují ostatní s arytmiemi, na které nemá kofein vliv, že jej mohou nadále užívat v mírném množství.

Ale může existovat jedna výjimka z kofeinového pravidla pro zdraví srdce. Lékaři svým pacientům radí, aby se drželi dál od vysokoenergetických nápojů, které obsahují velmi vysoký obsah kofeinu. Ty nemají žádné zdravotní výhody, spíše naopak.

Shrňme si to

Evropané jsou takřka závislí na své denní dávce kofeinu, přičemž více než 64 procent Evropanů pije alespoň jeden šálek kávy každý den.

Pacienti s arytmií jsou lékaři často varováni před pravidelnou konzumací kávy. Navzdory těmto specifickým obavám nabízí kofein také zdravotní výhody, včetně antioxidantů, zlepšeného metabolismu, lepšího výkonu při cvičení a zvýšené bdělosti a koncentrace. Studie také ukázaly, že pravidelná konzumace kávy může také přinést pozitivní výsledky v oblasti zdraví srdce, snížit riziko srdečních onemocnění a mrtvice.

S důkazy o pozitivním vlivu kofeinu na celkové zdraví srdce je potřeba lépe porozumět vztahu mezi pravidelnou konzumací kávy a arytmiemi.

Sponzorováno

A jaký vliv má kofein u vás? Napište nám do komentářů.

A dále si o kávě a kofeinu přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva