Sponzorováno

Kardiotoxicita z chemoterapie – jak se léčí a jak se pozná kardiotoxicita? 4.46/5 (13)

  • Kardiotoxicita je stav, kdy určité látky nebo léčiva poškozují srdce nebo jeho funkci. Tyto látky mohou být chemoterapeutické léky, či některé léky na léčbu rakoviny, léky na léčbu infekcí a další.
  • Kardiotoxické účinky mohou znamenat různé projevy, například snížená srdeční funkce (srdeční selhání), arytmie (poruchy srdečního rytmu), zvýšení krevního tlaku v plicním oběhu (tj. plicní hypertenze) nebo dokonce infarkt myokardu (neboli srdeční infarkt).
  • Při léčbě pacientů kardiotoxickými léky je proto velmi důležité sledovat jejich srdeční funkci a příznaky kardiotoxicity. Někdy může být nutné snížit dávku léků nebo přejít na jiné léčebné postupy, aby se minimalizovala rizika kardiotoxických účinků.

Kardiotoxicita je stav, kdy určité látky nebo léčiva poškozují srdce nebo jeho funkci.

Kardiotoxicita je stav, kdy určité látky nebo léčiva poškozují srdce nebo jeho funkci.

Kardiotoxicita se týká jakéhokoli poškození srdce způsobeného léčbou rakoviny. Obecně není kardiotoxicita běžný problém, ale může být běžná u lidí, kteří užívají určitou chemoterapii nebo cílenou terapii. Můžete také mít tyto problémy se srdcem po radiační terapii hrudníku. Kardiotoxicita se někdy rozvíjí i roky po léčbě rakoviny.

Co je kardiotoxicita?

Kardiotoxicita je tedy poškození srdce, které vzniká v důsledku některých léčebných postupů nebo léků. Může se rozvinout roky po léčbě rakoviny, zejména u dospělých, kteří byli léčeni rakovinou v dětství. Některé typy léčby rakoviny mají vyšší riziko kardiotoxicity.

Kardiotoxicita může vašemu srdci ztížit pumpování krve do celého těla, jak by to mělo dělat.

Koho kardiotoxicita ovlivňuje?

Kardiotoxicita může postihnout každého, kdo podstoupil léčbu rakoviny. Je pravděpodobnější u těch, kteří užívali specifické léky nebo podstoupili radiační terapii hrudníku.

Kardiotoxicita je také častější u dospělých, kteří se v dětství léčili z rakoviny. Je obtížné určit přesnou míru kardiotoxicity u dospělých, kteří byli v dospělosti léčeni s rakovinou. Některé studie však odhadují, že až 20 % této populace může mít srdeční problémy, přičemž až 7 až 10 % má kardiomyopatii nebo srdeční selhání.

Jak může kardiotoxicita ovlivnit vaše tělo?

Kardiotoxicita může způsobit několik srdečních problémů, jako například:

Příznaky – jaké jsou příznaky kardiotoxicity?

Příznaky srdečních problémů souvisejících s kardiotoxicitou mohou zahrnovat:

  • Zvětšení břicha (roztažení břicha)
  • Bolest na hrudi
  • Závrať
  • Silné bušení srdce
  • Dušnost
  • Otoky a zadržování tekutin (edém) v nohou

Příčiny – co způsobuje kardiotoxicitu?

Typicky některé léčby rakoviny mohou způsobit kardiotoxicitu, jako například:

  • Antracykliny, jako je doxorubicin (Adriamycin®), chemoterapeutické léky často používané k léčbě leukémie, lymfomu, rakoviny prsu, sarkomu nebo mnohočetného myelomu.
  • Trastuzumab (Herceptin®), lék pro cílenou terapii běžně používaný k léčbě rakoviny prsu, rakoviny žaludku nebo rakoviny gastroezofageálního spojení – místa, kde se váš jícen připojuje k vašemu žaludku. To s největší pravděpodobností způsobí kardiomyopatii, pokud je kombinována s antracyklinovými léky.
  • Radiační terapie hrudníku, často používaná k léčbě rakoviny prsu nebo leukémie.

Jak se diagnostikuje kardiotoxicita?

Lékaři mohou diagnostikovat kardiotoxicitu měřením „pumpovací“ funkce vašeho srdce pomocí ejekční frakce levé komory (LVEF) a vyhodnocením funkce vašich srdečních chlopní. LVEF měří, kolik krve pumpuje z vaší dolní levé srdeční komory (levé komory) pokaždé, když se vaše srdce stáhne.

Používají určité testy k měření srdeční pumpovací funkce a funkce chlopní, jako například:

Sponzorováno

  • Echokardiogram: Toto je nejběžnější zobrazovací vyšetření v diagnostice kardiotoxicity. Echokardiogramy používají elektrody a ultrazvuk ke kontrole srdečního tepu a zobrazení průtoku krve srdcem.
  • MRI srdce: Někteří odborníci považují MRI srdce za zlatý standard pro detekci kardiotoxicity. MRI používá magnety, rádiové vlny a speciální počítač k vytvoření detailních snímků struktur vašeho srdce a k vyhodnocení toho, jak krev proudí vaším srdcem.
  • Zátěžové vyšetření srdce: Tento test měří, jak vaše srdce reaguje na intenzivní aktivitu. Můžete chodit na běžeckém pásu nebo jezdit na stacionárním kole, když jste připojeni ke stroji, který měří vaši srdeční frekvenci a krevní tlak.
  • Radionuklidová ventrikulografie: Tento test vyhodnocuje funkci srdečních komor. Používá bezpečný radioaktivní indikátor, který se jasně ukáže na zobrazovacím skenu. Pak lékař hodnotí, jak se indikátor pohybuje vaším krevním řečištěm, a vypočítá vaši ejekční frakci.
  • CT vyšetření srdce: CT vyšetření – neboli počítačová (výpočetní) tomografie – využívá mnoho rentgenových paprsků z různých úhlů k získání podrobného obrazu vašeho srdce. Toto vyšetření může být nejužitečnější pro lidi, kteří mají podezření na kardiotoxicitu po radiační terapii hrudníku.

Léčba – jak se léčí kardiotoxicita?

Lékař může doporučit vysazení některých léků nebo snížení jejich dávek v závislosti na vašem aktuálním léčebném režimu. Lékař může také předepsat léky, které pomohou vašemu srdci pracovat efektivněji, jako například:

  • ACE inhibitory, jako je lisinopril (Zestril®) nebo fosinopril sodný (Monopril®), k otevření vašich tepen a zlepšení průtoku krve.
  • Beta-blokátory, jako je metoprolol (Lopressor®) nebo atenolol (Tenormin®), ke zvýšení průtoku krve a zpomalení srdeční frekvence.
  • Digoxin, také nazývaný digitalis (Lanoxin®), zpomaluje srdeční frekvenci a pomáhá mu bít efektivněji.
  • Diuretika, jako je furosemid (Lasix®), k odstranění přebytečné tekutiny z těla.
  • Vazodilatátory, jako je isosorbiddinitrát (Isordil®), k otevření (dilataci) vašich krevních cév, aby krev proudila efektivněji.
  • Kardioprotektivní léky – Některé léky a látky byly zkoumány pro svůj potenciál chránit srdce před poškozením způsobeným určitými léky. Patří sem například kardioprotektivní léky, jako je dexrazoxan, který je používán u některých chemoterapeutických léků.

Pacienti s kardiotoxicitou mohou potřebovat pravidelné sledování srdeční funkce pomocí různých diagnostických testů, jako je echokardiografie nebo magnetická rezonance srdce. Fyzická rehabilitace může také být užitečná k obnovení sily a funkce srdce po léčbě.

V některých případech může být chirurgická intervence, jako je například implantace kardiostimulátoru nebo defibrilátoru, nutná pro stabilizaci srdečního rytmu nebo podporu srdeční funkce. Ale to je spíše výjimečné.

Prevence – jak můžete snížit riziko kardiotoxicity?

Neexistuje způsob, jak zabránit kardiotoxicitě. Pokud vám byla diagnostikována rakovina, je důležité prodiskutovat potenciální zdravotní rizika a přínosy léčby se svým lékařem.

Pravidelným vyšetřením srdce zobrazovacími metodami během léčby rakoviny můžete zvýšit své šance na včasné zachycení kardiotoxicity. Včasné odhalení srdečních problémů může zvýšit vaše šance na jejich úspěšnou léčbu.

Prognóza – lze kardiotoxicitu zvrátit?

Ano, kardiotoxicita může být reverzibilní. Výzkum ukázal, že kardiotoxicita, která vzniká po použití trastuzumabu, může být reverzibilní. Kardiotoxicita, která vzniká při užívání antracyklinů, často není reverzibilní a vyžaduje dlouhodobou léčbu. Kardiotoxicitu související s ozářením hrudníku je také velmi obtížné zvrátit a může vyžadovat dlouhodobou léčbu, možná i chirurgický zákrok.

Sponzorováno

A co vy? Máte s kardiotoxicitou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A dále si u nás o srdci přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva