Sponzorováno

Jícnové (ezofageální) varixy – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.63/5 (32)

  • Jícnové (ezofageální) varixy jsou rozšířené a zkroucené žíly ve spodní části jícnu. Tyto varixy se obvykle vyvinou v důsledku portální hypertenze, což je zvýšený tlak v portálním žilním systému, který přivádí krev z trávicího traktu do jater. Nejčastější příčinou portální hypertenze je jaterní cirhóza.
  • Jícnové varixy často nemusí způsobovat žádné příznaky, dokud neprasknou. Prasknutí varixů může vést k život ohrožujícímu krvácení.
  • Jícnové varixy se diagnostikují endoskopií, což je procedura, při které lékař používá flexibilní trubici s kamerou k prohlídce jícnu a žaludku. Endoskopie umožňuje vizualizaci varixů a posouzení rizika krvácení.
  • Léčba jícnových varixů se zaměřuje na prevenci krvácení a zvládání portální hypertenze.

Jícnové varixy jsou označením pro vznik rozšířených žilních pletení ve stěně jícnu. Jde o stav velice nebezpečný, který může dotyčného snadno usmrtit.

Jícnové varixy jsou označením pro vznik rozšířených žilních pletení ve stěně jícnu. Jde o stav velice nebezpečný, který může dotyčného snadno usmrtit.

Ezofageální varixy jsou zvětšené nebo oteklé žíly na výstelce jícnu. Jícnové varixy mohou být i život ohrožující, pokud krvácí. Léčba je zaměřena na prevenci poškození jater, prevenci krvácení z jícnových varixů a kontrolu krvácení, pokud k němu dojde.

Co jsou to jícnové varixy?

Varixy (říká se jim také křečové žíly) jsou obecně žíly, které jsou zvětšené nebo oteklé. Jícen je pak trubice, která spojuje hrdlo se žaludkem. Když se na sliznici jícnu vyskytnou zvětšené a oteklé žíly, říká se jim jícnové varixy.

Tento problém nejčastěji postihuje alkoholiky a pacienty s cirhózou jater. Příčiny a projevy jícnových varixů.

Komu hrozí krvácející jícnové varixy?

Ne každý, u kterého dojde k rozvoji jícnových varixů, bude mít problémy s krvácením. Mezi faktory, které zvyšují riziko krvácení, patří:

  • Vysoký portální krevní tlak: Čím vyšší je portální tlak, tím větší je riziko krvácení. Portální hypertenze je zvýšený tlak krve u vrátnicové žíly (lat. vena portae). Vrátnicová žíla odvádí krev z orgánů dutiny břišní.
  • Velké varixy: Riziko krvácení se zvyšuje s rostoucí velikostí varixů.
  • Těžké onemocnění jater: Pokročilá cirhóza jater nebo selhání jater zvyšuje riziko.
  • Pokračující konzumace alkoholu: U pacientů s jícnovými varixy způsobenými alkoholem další pití zvyšuje riziko jejich krvácení.

Co způsobuje jícnové varixy?

Játra jsou orgán, který čistí toxiny (jedy) z krve. Portální žíla dodává krev do jater. Jícnové varixy se obvykle vyskytují u lidí s onemocněním jater. U lidí s onemocněním jater se průtok krve játry zpomaluje. Když k tomu dojde, tlak v portální žíle stoupne.

Vysoký krevní tlak v portální žíle (portální hypertenze) tlačí krev do okolních krevních cév, včetně cév v jícnu. Tyto krevní cévy mají tenké stěny a jsou blízko povrchu. Více krve způsobuje, že se cévy rozšiřují a jakoby bobtnají. Varixy se také mohou vyvinout v malých cévách v horní části žaludku.

Pokud se tlak způsobený více krví zvýší, mohou se varixy prasknout a krvácet. Krvácení je nouzová situace, která už vyžaduje urgentní léčbu. Nekontrolované krvácení může rychle vést k šoku a smrti.

Trombóza (krevní sraženina) v portální žíle nebo slezinové žíle, která se připojuje k portální žíle, může způsobit varixy jícnu.

Dva vzácné stavy, které mohou způsobit jícnové varixy, jsou Buddův-Chiariho syndrom (zablokování určitých žil v játrech) a infekce parazitickou schistosomiázou.

Jaké stavy jater mohou vést k jícnovým varixům?

Jakýkoli typ závažného onemocnění jater může způsobit jícnové varixy. Cirhóza je nejčastějším typem onemocnění jater. U více než 90% těchto pacientů se někdy během života vyvinou varixy jícnu a asi u 30% budou krvácet.

U pacientů, kteří mají cirhózu, se v játrech vyvíjejí velké části jizvové tkáně a zpomalují průtok krve. Cirhóza může být způsobena alkoholickým onemocněním jater, tukovým onemocněním jater, virovou hepatitidou nebo jinými onemocněními jater.

Sponzorováno

Jaké jsou příznaky jícnových varixů?

Většina lidí neví, že má jícnové varixy, dokud nezačnou krvácet. Pokud je krvácení náhlé a silné, osoba zvrací velké množství krve. Pokud je krvácení méně závažné, může osoba spolknout krev, což pak může způsobit černou, dehtovou barvu stolice. Pokud krvácení není kontrolováno, může se u osoby objevit příznaky šoku, včetně bledé, vlhké kůže, nepravidelného dýchání a ztráty vědomí.

Jak jsou diagnostikovány varixy jícnu?

U lidí s pokročilým onemocněním jater se doporučuje pravidelné vyšetřování varixů jícnu. Screening se provádí pomocí endoskopie. Endoskop je tenká, flexibilní trubice se světlem a malou kamerou na špičce. Lékař sune endoskop dolů do jícnu a kamera odešle snímky z vnitřku jícnu na monitor. Lékař sleduje snímky, aby zjistil zvětšené žíly, a hodnotí je podle velikosti. Červené čáry na žilách jsou známkou krvácení.

Lékař může také použít endoskop k vyšetření žaludku a horní části tenkého střeva. Toto se nazývá esofogastroduodenoskopie (EGD).

Zobrazování pomocí CT nebo MRI se také používá k diagnostice jícnových varixů, často v kombinaci s endoskopií. Obrázky vytvořené pomocí CT nebo MRI zobrazují jícen, játra a portální a slezinné žíly. Poskytují lékaři více informací o zdraví jater než samotná endoskopie.

Léčba – jak se léčí jícnové varixy?

Cíle léčby jsou v zásadě tyto:

  • Zabránit dalšímu poškození jater.
  • Zabránit krvácení z varixů.
  • Ovládejte krvácení, pokud k němu dojde.
  • Zabránění poškození jater

Lidé s onemocněním jater se musí vyvarovat toxinů, které játra dodatečně zatěžují a více poškozují. Některé návrhy pro udržení zdravějších jater jsou tyto:

  • Vyhýbejte se alkoholickým nápojům jakéhokoli druhu.
  • Omezte používání domácích čisticích prostředků a chemikálií.
  • Jezte zdravější stravu s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem ovoce a zeleniny, celozrnných potravin a libových bílkovin.
  • Udržujte si zdravou tělesnou hmotnost (přebytek tělesného tuku jen zatěžuje játra).

V 90% jsou varixy lokalizované v dolní třetině jícnu, vzácnější jsou v horní třetině, výjimečně ve střední třetině jícnu.

Prevence krvácení jícnových varixů

Léky na snížení krevního tlaku v portální žíle mohou snížit riziko krvácení. Nejčastěji používanými léky jsou skupina zvaná beta blokátory. Patří mezi ně propranolol (Inderal®), nadolol (Corgard®) a karvedilol (Coreg®).

Pacienti s vysokým rizikem krvácení mohou podstoupit preventivní léčbu stejnými technikami, které se používají k zastavení krvácení. Nejčastěji používanou technikou je ligace varixů.

Kontrola krvácení jícnových varixů

Krvácení z jícnových varixů je stav, který vyžaduje okamžitou léčbu. V nemocnici dostávají pacienti velké množství tekutin a krve, aby nahradili to, co bylo ztraceno.

K zastavení varixového krvácení jsou k dispozici dvě různé nechirurgické léčby:

  1. ligace varixů prováděná endoskopem – gastroskopický přístroj umí krvácející žíly podvázat gumovými kroužky
  2. sklerotizace jícnových varixů – do varixů lze aplikovat speciální látky, které je zmenší a sníží riziko krvácení
  3. transjugulární intrahepatický portosystémový shunt provedený pomocí rentgenového záření – je to arteficiální píštěl v jaterním parenchymu mezi větví portální žíly a jaterní žilou. Tato metoda perkutánní portokavální anastomózy se užívá k léčbě portální hypertenze, neboť snižuje přetlak v portálním řečišti a snižuje tak průtok a tlak krve ve vzniklých kolaterálách.

Možná budoucí léčba

Lékaři zkoumají experimentální nouzovou terapii k zastavení krvácení z jícnových varixů, která zahrnuje nastříkání adhezivního prášku. Hemostatický prášek se podává prostřednictvím katetru během endoskopie. Při postřiku na jícnu se hemostatický prášek přilepí na varixy a takto pomůže přestat krvácet.

Dalším možným způsobem, jak zastavit krvácení, když selžou všechna ostatní opatření, je použití samoexpandujících kovových stentů (SEMS). SEMS lze umístit během endoskopie a zastavit krvácení vyvíjením tlaku na krvácející jícnové varixy.

Sponzorováno

SEMS by však mohl poškodit tkáň a po umístění může migrovat. Stent by měl být odstraněn do sedmi dnů a krvácení by se mohlo opakovat. Tato možnost je experimentální a zatím není široce dostupná.

Zdroj článku a studie na toto téma

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva