Sponzorováno

Jaké poškození může koronavirus (COVID-19) způsobit vašim plicím? 4.86/5 (7)

Jaké poškození může koronavirus (COVID-19) způsobit vašim plicím?Zde je článek o tom, jak koronavirus způsobuje syndrom akutní respirační tísně.

Vzhledem k tomu, že nemoc COVID-19 některých částech světa stále pokračuje, dozvídáme se více o této nemoci, o tom, co dělá s tělem a jaké škody může způsobit. Nejste si však jisti, zda přesně rozumíte tomu, co s vámi virus může udělat?

Ačkoli mnoho lidí s COVID-19 nemá žádné příznaky nebo jen mírné příznaky, u podskupiny pacientů se rozvine závažné respirační onemocnění a může být nutné přijmout intenzivní péči.

V novém videu plicní patolog Sanjay Mukhopadhyay, MD, podrobně popisuje, jak jsou v těchto těžkých případech postiženy plíce. 15minutové video ukazuje, jak COVID-19 způsobuje „nebezpečný a potenciálně smrtelný“ stav známý jako syndrom akutní respirační tísně (ARDS), a zároveň poskytuje ostré snímky, které podtrhují závažnost poškození, které může tento stav způsobit vašim plicím.

Jaká je souvislost mezi koronavirem a ARDS?

Jak vysvětluje Dr. Mukhopadhyay, čínští vědci spojili COVID-19 s ARDS. Jejich studie zkoumala rizikové faktory u 191 potvrzených pacientů s koronavirem, kteří zemřeli při léčbě ve dvou nemocnicích v čínském Wu-chanu.

Vědci zjistili, že 50 z 54 pacientů, kteří zemřeli, mělo ARDS, zatímco pouze devět ze 137 přeživších mělo ARDS.

„Je to opravdu, opravdu významný příspěvek k úmrtí u těchto pacientů,“ říká Dr. Mukhopadhyay.

Jak mohou lékaři zjistit, zda máte ARDS?

Pokud máte ARDS, budete mít příznaky jako náhlá dušnost, zrychlené dýchání, závratě, zrychlenou srdeční frekvenci a nadměrné pocení.

Ale čtyři hlavní věci, které budou lékaři hledat, jsou:

  1. Zda máte akutní stav, příznaky, které začaly do jednoho týdne od toho, co nazývají „známý klinický inzult“, nebo nové nebo zhoršující se příznaky.
  2. Zda vaše dušnost není vysvětlena srdečním selháním nebo přetížením tekutinami.
  3. Nízká hladina kyslíku v krvi (těžká hypoxie).
  4. Obě plíce se na rentgenových snímcích hrudníku jeví bílé a neprůhledné (oproti černé) (tzv. bilaterální plicní opacity na zobrazení hrudníku).

Jak tedy ARDS vlastně poškozuje vaše plíce?

A co je nejdůležitější, pacienti, kteří trpí ARDS, skončí s poškozením stěn vzduchových vaků v plicích – těch, které pomáhají kyslíku procházet do našich červených krvinek. To je to, co lékaři nazývají difúzní poškození epitelových buněk alveolů.

Sponzorováno

Ve zdravých plicích kyslík uvnitř těchto vzduchových vaků (alveol) prochází do malých krevních cév (kapilár). Tyto drobné cévky zase dodávají kyslík vašim červeným krvinkám.

„Příroda se vyvinula tak, že stěna alveolu je u normálního člověka velmi, velmi tenká, takže kyslík se může snadno dostat ze vzdušného prostoru mezi nimi do červených krvinek,“ vysvětluje Dr. Mukhopadhyay.

Koronavirus poškozuje jak stěny a výstelkové buňky alveolu, tak i kapiláry. Dr. Mukhopadhyay zdůrazňuje, že úlomky, které se hromadí kvůli všem těmto poškozením, lemují stěnu alveoly stejným způsobem, jakým barva pokrývá stěnu. Poškození kapilár z nich také způsobuje únik plazmatických proteinů, které zvyšují tloušťku stěny.

„Nakonec stěna alveoly zesílí víc, než by měla být,“ poznamenává. „Čím silnější je tato stěna, tím obtížnější je přenášet kyslík, tím více se cítíte dušní a tím více a více se začínáte pohybovat směrem k těžké nemoci a možná i smrti.“

Proč je důležité pochopit, jak COVID-19 ovlivňuje vaše plíce?

Hlavním smyslem, zdůrazňuje Dr. Mukhopadhyay, je zdůraznit, co je koronavirus schopen udělat s tělem, zejména s vysoce rizikovými pacienty, kteří mohou být náchylnější k infekci. Doufá, že to přiměje lidi brát současnou epidemii vážně.

„Prosím, nezavrhujte to jako jen další virovou infekci, která přejde,“ říká. „Prosím, přijměte všechna opatření, která odborníci u rizikových pacientů navrhují.“ Chraňte prosím sebe, svou rodinu a ostatní.“

A dále si o covidu přečtěte

VIDEO: COVID-19 může zabíjet / plicní patolog vysvětluje, co znamená ARDS a proč je to důležité

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva