Obsah článku
- Holubi mohou být nositeli různých nemocí, které mohou přenášet na lidi nebo jiné zvířata. Některé z těchto nemocí jsou způsobeny bakteriemi, viry, plísněmi nebo parazity.
Holubi jsou přenašeči bakterií a plísní, které mohou vést k široké škále nemocí. Věděli jste, že holubi ve skutečnosti přenášejí více nemocí než krysy?
Naše města jsou často plná holubů. Věděli jste ale, že třetina až polovina populace divokých holubů v Evropě přenáší infekční choroby přenosné na člověka? Jaké nemoci tedy holubi přenášejí? Divocí holubi mohou přenášet až 60 různých druhů patogenů najednou, což nás všechny vystavuje riziku, že se od nich nakazíme nějakou nebezpečnou nemocí.
Sestavila jsem malý seznam nejběžnějších onemocnění přenášených holuby, včetně jejich příznaků.
Jaké nemoci přenášejí holubi?
Existuje velké množství nemocí, které přenášejí holubi, z nichž každá má různý stupeň závažnosti, symptomů a následků. Nejen, že jsou přenašeči patogenů, ale také parazitů, kteří také přenášejí své vlastní bakterie a šíří další nemoci.
Pojďme se podívat na nejčastější nemoci přenášené holuby a jejich vliv na lidský organismus po přenosu.
Psitakóza (ornitóza)
Psitakóza, běžně označovaná jako ornitóza, je onemocnění, které se vyskytuje u ptáků, včetně holubů. Je způsobena bakterií C. psittaci, která je vysoce infekční a schopná se rychle šířit.
Přenos se děje inhalací prachu kontaminovaného výkaly nebo peřím infikovaných ptáků.
Jakmile se tato bakterie přenese na člověka, vyvine se v nemoc známou jako psitakóza. Mezi běžné příznaky u lidí s ornitózou patří:
- Vysoká teplota
- Stažený hrudník a potíže s dýcháním
- Přetrvávající suchý kašel
- Zimnice a únava
- Rozmazané vidění
- Bolesti a bolesti svalů
- Vykašlávání krve
Závažnost onemocnění bude dost záviset na imunitním systému a celkovém zdraví každého jednotlivce. V některých případech se infekce může projevit jako mírné příznaky podobné chřipce, které trvají přibližně 7-10 dní.
Onemocnění se však za závažnějších okolností může projevit podobně jako zápal plic, což vede k dalším respiračním komplikacím až smrti. Psitakóza může také způsobit zánět mozkové tkáně a pokud se neléčí, může vést dokonce až k nevratnému poškození mozku.
Histoplazmóza
Jednou z nejčastějších nemocí přenášených holuby na člověka je histoplazmóza, kterou způsobuje houba Histoplasma. Stejně jako psitakóza je vysoce infekční, i když není tak smrtelná.
Příznaky histoplazmózy jsou také podobné chřipce. Mohou být:
- Suchý kašel
- SIlná únava
- Tupé bolesti hlavy
- Svalové bolesti
- Zimnice
- Horečka
Obecně platí, že většina lidí, kteří onemocní touto chorobou, se může zotavit i bez lékařské pomoci nebo léků do dvou týdnů. Ti s nějakými existujícími zdravotními komplikacemi a oslabenou imunitou však mohou trpět dalšími komplikacemi a dýchacími problémy.
Kryptokokóza
Kryptokokóza je způsobena houbou Cryptococosis neoformans a může se vyskytovat v různých formách a napadá různé části těla v závislosti na typu.
Plicní forma viru napadá plíce a vede k respiračním potížím a infekcím s běžnými příznaky, jako jsou:
Sponzorováno
- Horečka
- Zimnice
- Suchý kašel
- Bolesti hlavy
- Únava
Pokud se neléčí vůbec nebo neléčí dostatečně rychle, kryptokokóza se může rozšířit po vašem těle do mozku, ledvin a kůže. Bohužel, pokud k tomu dojde, příznaky se mnohem zhorší a vaše šance na smrt se zvýší. Kromě výše uvedených příznaků mezi závažnější příznaky patří:
- Hydrocefalus
- Selhávající zrak
- Papuly po celém těle
- Vředové vředy
- Nevolnost
- Zmatenost
- Dvojité vidění
- Studený pot
- Oteklé žlázy
- Vyrážka
- Ztráta váhy
- Vnitřní krvácení
- Bolest a otok břicha
- Necitlivost v končetinách
V nejzávažnějších případech se kryptokokóza může změnit v meningitidu, která může způsobit život ohrožující otravu krve nebo vést k dlouhodobému trvalému poškození mozku nebo nervů.
E-coli
Většina lidí zná bakterii E. coli (Escherichia coli), protože je nejčastěji spojována s otravou jídlem. Přenášejí a šíří ji však i holubi.
Na rozdíl od kryptokokózy většina případů infekcí E. coli není život ohrožující. Většina lidí, kteří bakterie pozřou, je schopna se s infekcí sama dostat za méně než týden. Avšak ti, kteří jsou náchylnější k nemocem, mohou mít trvalé komplikace v podobě selhání ledvin.
Příznaky E. coli jsou podobné jako u otravy jídlem, jako:
- Únava
- Třes
- Bolesti břicha a křeče
- Průjem
- Nevolnost
Salmonelóza
Salmonelóza je velmi podobná E.coli. Infekce pochází z bakterie salmonely, která je také častou příčinou otravy jídlem. Většina lidí, kteří se nakazí bakterií, je schopna sama bojovat s nemocí za méně než týden. Příznaky salmonelózy jsou stejné jako u E. coli uvedené výše.
Holubi mohou být hostiteli různých parazitů, jako jsou klíšťata, blechy a roztoči, které mohou přenášet různé choroby na lidi nebo domácí zvířata.
Jak holubi šíří nemoci?
Nyní tedy znáte některé z potenciálních nemocí, které vám hrozí chytit od holubů, ale jak vlastně holubi přenášejí tyto nemoci na lidi? Vzhledem k tomu, že až 49 procent divokých holubů přenáší infekční choroby, je životně důležité vědět, jak se před takovým nebezpečím chránit; k tomu potřebujete vědět, jak se přenášejí.
Primárním způsobem přenosu je trus holubů. Holubi se shromažďují a usazují na budovách, parapetech a římsách po celé naší zemi a kamkoli přijdou, zanechávají svůj trus, běžně označovaný také jako guano. Tento trus časem vyschne a změní se v prach.
Tyto kontaminované prachové částice se pak šíří vzduchem a kolemjdoucí je vdechují, když je dostanou nahoru do vzduchu pomocí kroků nebo větru. Jakmile se kontaminované částice dostanou do plic, jsou absorbovány do krevního řečiště. Nyní jsou ve vaší krvi, bakterie nebo houby se mohou šířit po těle a způsobit infekci nebo onemocnění, jako jsou ty výše uvedené.
Sponzorováno
To se také může stát přímým kontaktem s holubím trusem. Trus je na obtíž; dostane se přes vaše okna a dokonce se může stát nebezpečím – dá se na něm uklouznout. Pokud se na svém pozemku či na okně nebo parapetu pokoušíte vyčistit holubí trus, noste pokrývku obličeje, abyste zabránili vdechnutí, umyjte si ruce a dezinfikujte kontaminovanou oblast.
A dále si přečtěte
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: fotocorn / depositphotos.com
- Pigeons as Carriers of Clinically Relevant Multidrug-Resistant Pathogens—A Clinical Case Report and Literature Review Autoři: Dorota Chrobak-Chmiel
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zvířata a zdraví i problémy
Přečtěte si také naše další články