Obsah článku
Osteoporóza v průběhu posledních 20 let prudce narostla a je především způsobena změnou životního stylu k horšímu. Osteoporóza je systémové onemocnění kostry, které se vyznačuje snížením obsahu kostní hmoty a narušením mikroarchitektury kostní tkáně zapříčiňující zvýšenou křehkost kostí. Onemocnění nejčastěji vzniká z nedostatku látek, jež jsou nezbytné pro stavbu kostí – vápník, fosfor a vitamin D.
Nedostatkem pohybu dochází k narušení výživy kostí, ovšem proces řídnutí kostí může začít i během některých onemocnění, jako jsou např. zánětlivé revmatické choroby, onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, onemocnění trávicího traktu, jater, ledvin, nádorová onemocnění, stavy po operacích žaludku, vaječníků a další.
Jak se chránit kosti před tímto onemocněním? Vsaďte na vápník!
Vápník je v těchto tkáních součástí minerální složky, která tvoří krystalky hydroxyapatitu, díky čemuž jsou kosti a zuby pevné. Problém nastane, pokud vápník nahradí jiný prvek – fluor či fosfor. Kost bude křehčí, náchylnější na zlomeniny, a zuby zase budou trápit zubní kazy. Vápník je prvek, který si organismus neumí vyrobit sám, a proto ho musíme přijímat ve stravě.
Největší obsah vápníku se nalézá v máku. Na 100 g výrobku obsahuje téměř 1,4 g vápníku, dále je obsažen v květáku, zelí, kapustě, růžičkové kapustě, brokolici či v kedlubně. Z těchto potravin získáte nejvyšší podíl vápníku, který pak krví doputuje až do kostí, kde se využije na výstavbu tkáně. Zdrojem vápníku může být i tvrdší pitná voda nebo minerální vody.
Kam chodí slunce, tam nemusí chodit lékař
Pro dobré vstřebávání vápníku a jeho ukládání do kostí, je důležitý dostatečný přísun vitaminu D.
Sponzorováno
Naše tělo si ho jen částečně dokáže vyrobit ze slunečního záření; ovšem při používání opalovacích a jiných krémů je přísun vitamínu D ze slunce omezen. A přitom, na vytvoření potřebné denní dávky vitamínu nám stačí přibližně 30 minut na slunci.
Přestaňte kouřit!
Tabákový kouř obsahuje v průměru 4000 chemických látek, které mají toxický vliv na kostní buňky. Tím se zpomaluje, až zastavuje kostní novotvorba! Nikotin pohlcuje vápník v kostech, a zároveň snižuje vstřebávání vápníku z přijímané potravy. Kuřáci mají vyšší hladiny stresových hormonů, což je další rizikový faktor vzniku osteoporózy.
Starodávný domácí lék na osteoporózu
Tento recept je velmi starý a jako prevence ohromně účinný. Užívá se jednou denně po 2 cl, (1 štamprle), ale při zlomeninách i dvakrát, ráno a večer. Užívat tak 1 měsíc a poté alespoň 2-3 měsíce přestávka.
Jaké suroviny budete potřebovat?
- 6 ks bílé vejce
- 1,5 kg citronů
- 300 g medu
- 2 dl kvalitní koňak
Postup přípravy
Vejce umyjeme, usušíme a uložíme do čisté litrové lahve. Šťávou z citrónu zalijeme vejce, tak aby byly pod citronovou šťávou. Pak láhev zakryjeme ubrouskem a odložíme do lednice na 7-12 dní. Za ten čas se skořápky rozpustí. Aspoň obden lahví zatřese, aby se vápník dostal na spodek láhve. Dvanáctý den šťávu s vejci dáme do mixéru a rozmixujeme.
Po odstranění blan nám vznikne více než 3/4 l tekutiny, poté přidáme do mixeru med a koňak. Skořápky z vajíček jsou super zdrojem vápníku.
Co si dál o osteoporóze přečíst?
- Jak léčit osteoporózu?
- TIP: Předstupněm osteoporózy je osteopenie
VIDEO: Osteoporóza a cviky
VIDEO: Dá se předcházet osteoporóze? (slovensky)
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé kosti a jejich problémy
Přečtěte si také naše další články