Sponzorováno

Jak se starat o pokožku se sklonem k ekzému? 4.86/5 (7)

Jak se starat o pokožku se sklonem k ekzému?Ekzém je jedním z nejrozšířenějších kožních onemocnění, které člověk zná, ale také jedním z nejméně pochopených. Může se objevit u kohokoli bez ohledu na věk. Od miminek po teenagery, dospělé a až po seniory může být ekzém nesnesitelný a nepříjemný.

I když ekzém obecně není příliš nebezpečný, je děsně otravný a může člověku způsobit spoustu frustrace, která má dopad nejen na fyzický vzhled člověka, ale také na jeho emocionální pohodu. Co je tedy třeba udělat? Čtěte dál a zjistěte, jak se starat o pokožku se sklonem k ekzému.

Co je vlastně ekzém?

Začněme pěkně od začátku. Ekzém je jen konvenční, populární název třídy kožních poruch, které jsou pro vědce trochu hádankou. Dermatologové řadí ekzém mezi atopickou dermatitidu, což znamená, že nemá známou příčinu. „A“ v „atopickém“ znamená, že neguje „topickou“ (nebo místní) příčinu poruchy. Nejsou tedy známy žádné specifické dráždivé látky nebo látky, které by přišly do kontaktu s kůží a které by vedly ke vzniku atopické dermatitidy. Jinými slovy to také znamená, že téměř cokoli může způsobit ekzém nebo atopickou dermatitidu, a to na základě individuální genetiky člověka a jeho okolí.

Abychom však ekzému neboli atopické dermatitidě lépe porozuměli, musíme se podívat na jeho opak – neboli na to, co ekzém není.

Na rozdíl od ekzému a jiných projevů atopické dermatitidy má lokální dermatitida vždy známou příčinu. Příčinnými faktory jsou obvykle látky v prostředí, které přišly do kontaktu s pokožkou. Tyto látky jsou známé jako dráždivé nebo alergeny v případě, kdy kontaktní dermatitida přeroste v alergickou reakci. Dobrým příkladem kontaktní dermatitidy je pálení, které člověk zažívá při krájení citronů. Citronová šťáva, která je vysoce kyselá, přichází do kontaktu se zdravou, ale pravděpodobně citlivou pokožkou a způsobuje podráždění. To se obvykle projevuje jako zarudnutí v postižené oblasti, doprovázené pocity pálení nebo svědění a tak dále.

Vezměte si vše o kontaktní dermatitidě, ale odstraňte známé, aktuální příčiny, a máte ekzém – neboli atopickou dermatitidu. Lékaři nedokážou doopravdy popsat, jaké jsou základní příčiny, ale často mají podezření, že jde o alergickou povahu. Tato souvislost se zdá pravděpodobná, protože ekzém se často objevuje u jedinců, kteří již mají alergie, jako je astma, což je respirační alergie.

Měli byste však být v klidu, protože ekzém je zvládnutelný a v některých případech dokonce dobře léčitelný. Je důležité jednat rychle a léčit ekzém co nejdříve, což je u přibližně 90 % lidí během prvních 5 let života. Často to znamená, že zodpovědnost za léčbu ekzému bude evidentně ležet na rodičích. Bez ohledu na jejich píli se však ekzému do dospělosti zbaví jen asi 40 % dětí. To znamená, že pro zbývajících 60 % lidí s ekzémem bude i v dospělosti potřeba ošetřovat pokožku náchylnou k ekzému.

Ekzém je tedy komplikované kožní onemocnění s několika příznaky a vyžaduje léčbu z mnoha různých úhlů se zaměřením na různé aspekty. I když neexistuje žádný kouzelný lék na ekzém a žádné univerzální řešení pro jeho léčbu, existuje mnoho způsobů, jak jej zmírnit a jak se s ním cítit lépe. Aby bylo jasno, následující rady budou fungovat téměř na každého, kdo trpí ekzémem, ale je zaměřen hlavně na dospělé. Ekzém u dospělých může být specifičtější než jeho dětská verze, ale existují metody, které mohou pomoci s obojím. Podívejme se, jak se starat o pokožku se sklonem k ekzému.

Léčba ekzému dospělých

Ekzém dospělých přináší své vlastní problémy, které v jeho „dětské verzi“ obvykle nejsou přítomny. Problémem číslo jedna, který pro lidi představuje ekzém v dospělosti, je většinou jeho lokalizace. Jak stárneme, naše kůže mění svou tloušťku, a v době, kdy jsme dospělí, je na našich tvářích nejtenčí. A kůže je nejcitlivější přesně tam, kde je nejtenčí, díky čemuž je obličej jedním z oblíbených míst, kde se ekzém u dospělých vyskytuje.

I když je atopický, což znamená, že příčina není určena, také to znamená, že příčinou může být cokoliv. Často je ekzém u dospělých způsoben tím či oním přípravkem péče o pleť, kosmetickým přípravkem, šamponem nebo novým typem mýdla. Lidé, kteří skončí s ekzémem v dospělosti, ho obvykle dostanou kolem očí, konkrétněji na očních víčkách. Pravděpodobně jste to zažili na vlastní kůži – všechno je v pořádku a pak jednoho dne začnou vaše víčka pociťovat sucho a svědění. Podíváte se do zrcadla a vypadají lehce narůžovělé nebo načervenalé. Gratuluji, teď máte ekzém, způsobený kdoví čím. Může to být cokoli od nového kosmetického produktu, nového pracího prostředku nebo podšívky na povlaku na polštář. Ať už je to cokoli, budete muset léčit svůj ekzém, zdržet se svědění a vysledovat příčinu podráždění.

Dospělý ekzém však nepostihuje pouze obličej, ale může se objevit i na náhodných částech těla, kde obvykle způsobí, že bude vaše pokožka bolestivější a silnější. K tomu dochází v důsledku trvalého a nevyhnutelného tření vašeho oblečení o kůži. Pokud se neléčí, může toto konkrétní umístění zánětu ekzému způsobit odbarvení oblasti kůže a vznik jizev v důsledku přetrvávajícího tření.

Navíc, pokud již trpíte ekzémem, který je považován za alergickou reakci, je pravděpodobné, že se u vás projeví i na jiných částech těla. Jednou z nejčastějších částí těla, která trpí jako první po počátečním záchvatu ekzému, jsou ruce. Jsou vystaveny největšímu počtu dráždivých a alergických spouštěčů, a to jak z přírodních, tak z kosmetických zdrojů. Nadměrné mytí se nedoporučuje, protože dochází k odlupování ochranné povrchové vrstvy pokožky, která po poškození může způsobit téměř neodolatelný pocit svědění.

Jak na svědění u ekzému?

Za prvé – zdaleka nejnepříjemnějším příznakem ekzému je jeho nesnesitelné, přetrvávající svědění. Lidé si často nakonec ublíží ve snaze seškrábat svědění, ale vše, čeho dosáhne, je další bolestivost na vrcholu nesnesitelného svědění. Ve většině případů je to právě pocit svědění, který představuje první příznak propuknutí ekzému. Nejen to, ekzém často způsobuje odlupování kůže a někdy, když se příliš škrábete, můžete si způsobit rány a strupy. Strupy pak budou – hádejte co? Svědit ještě více. Nepěkné kolečko.

A škrábání to ve finále jen zhoršuje. Když se škrábete na oblast kůže, která je postižena ekzémem, škrábání stimuluje nervová zakončení pod kůží, což způsobuje nadměrnou stimulaci a zánět. To zase podporuje již přítomný zánět z ekzému, zesiluje vyrážku a způsobuje ještě intenzivnější pocity svědění.

Takže, dlouhý, nepěkný příběh – svědění vede ke škrábání, a pokud se škrábete, způsobujete ještě větší svědění, což ještě více svádí k tomu, abyste si svědění ekzému rozškrábali. Více škrábání vede k většímu ekzému. A další škrábání často vede k poškození kůže a vyvolání infekce na kůži. Chcete-li si zhoršit své zdraví, přidejte si na ekzém bakteriální infekci a poté se škrábejte.

Celou situaci to jen zhoršuje a neguje jakýkoli pokrok, kterého jste již dosáhli v léčbě tohoto typu atopické dermatitidy. Nejen to, ale také takto proškrábete všechny peníze, které jste utratili za krémy proti ekzému a protizánětlivé léky.

Naučte se odolat svědivým spouštěčům

To vše znamená, že se opravdu musíte přestat škrábat. Za každou cenu. Ale vzhledem k tomu, že i lidé, kteří nemají ekzém, mají potíže s ovládnutím svého nutkání škrábat se na vlastním neekzémovém svědění, je rada, kterou v tomto případě můžeme nabídnout, poněkud vzácná.

Budete muset najít způsoby, jak trénovat svou mysl, aby se stala disciplinovanější, a udělat nějaký svůj výzkum, jak můžete odolat reakci na vaše svědivé spouštěče. Pouhé uvědomění si jevu a vědy za tím vším vás ve většině případů upozorní na to, že to nemáte dělat.

Uvědomění si toho, jak se to děje a kdy se vám to stane, vám může hodně pomoci. Jakmile se naladíte na to, jak vaše tělo a mysl reagují na spouštěče, budete schopni škrábání zastavit. Tento proces však vyžaduje čas a budete muset být sami se sebou velmi trpěliví. Nejste v tom sami, protože i lidé, kteří nemají ekzém, mají také jiné impulsy a nevědomé návyky. Cesta k tomu, abychom si tyto návyky uvědomili a nakonec je změnili, vyžaduje čas a nebudu lhát – stovky pokusů.

Ledové obklady mohou pomoci potlačit svědění ekzému
Jedna konkrétní rada, která nezahrnuje trénink vaší mysli, je následující. Kdykoli pocítíte intenzivní svědění nebo můžete očekávat, že váš ekzém svědí, můžete jej zmírnit přiložením ledu na danou oblast.

Samozřejmě to není něco, co budete moci dělat kdekoli a kdykoli, ale pravděpodobně to budete moci dělat doma a ve svém volném čase. Jednoduše vezměte pár kostek ledu a položte je na oblast pokožky postižené ekzémem. Led můžete nanášet v libovolném tvaru nebo formě, kterou si přejete, v sáčcích nebo ne – podle toho, co je pro vás nejlepší.

Ale ochlazení oblasti má dva velmi příznivé účinky při zmírnění svědění ekzému. Za prvé, led snižuje teplotu kůže a pod ní ležící tkáně, což zklidňuje zánět a snižuje svědění. Za druhé, mrazivý pocit z ledu přetěžuje vaše nervová zakončení, takže jsou jaksi neschopné přijímat pocity svědění. V jistém smyslu jsou nervy tak přetížené mrazivým chladem, že jsou „otupělé“ vůči většině ostatních pocitů, včetně svědění. Takže, když přijde na to, jak porazit svědění ekzému, led je váš superhrdinský přítel.

Sponzorováno

Zklidnění pokožky může pomoci s ekzémem

Když máte ekzém, jedním z vašich hlavních cílů, kromě toho, že budete odolávat svědění při škrábání, je zklidnit pokožku. To neznamená jen nanášení produktů nebo přísad před spaním, ale také to znamená snažit se vyhnout podráždění nebo vysušení pokožky.

Vyhněte se vysoušení pokožky

Jak jsem zmínila výše, jedním ze způsobů, jak se ekzém může zhoršit, je, že vaše pokožka již zaznamenala nějaké poškození. Možná si toho nevšimnete, ale pokaždé, když si myjeme ruce, dochází ke změnám v povrchové vrstvě pokožky, známé jako epidermis. Za prvé, ochranná vrstva přírodního kožního mazu, zvaná kožní maz, je výrazně snížena, takže vaše pokožka je zranitelnější vůči živlům a náhodným dráždidlům. Tato ztráta našeho přirozeného kožního mazu se projevuje jako celkový pocit suchosti pokožky.

Navíc, pokud používáme silná mýdla, tělové vody nebo šampony, naše pokožka nejen zůstane bez ochranné vrstvy oleje, která ji udržuje chráněnou a pružnou, ale je také zbavena veškeré vlhkosti, kterou měla – vlhkosti, která ji udržovala zdravou a jemnou. Samozřejmostí je dávat pozor, čím si myjete ruce, tělo a obličej, a nemyjte je příliš často nebo příliš agresivně. V opačném případě může být pokožka příliš suchá a váš ekzém se může zhoršit.

Přijměte zklidňující rutiny péče o pleť

Pokud máte ekzém nebo jen pokožku náchylnou k ekzému, je důležité dbát na složky, které používáte ve své rutině péče o pleť. Nebudu chodit kolem horké kaše – většina takzvaných normálních produktů péče o pleť nebo typů make-upu pro vás prostě nebude dobrou volbou. Budete muset používat specifické produkty péče o pleť, které jsou vytvořeny pro citlivou pleť – a dokonce někdy jsou na trhu k dispozici některé produkty, které jsou formulovány speciálně pro pokožku se sklonem k ekzému.

Ale i když je najdete, je velmi důležité pečlivě číst štítek a vyhýbat se přísadám, které jsou byť jen mírně dráždivé. I když jsou tyto přísady vhodné pro použití na normální kůži, zhorší vaši pokožku náchylnou k ekzému a vše zhorší. Složky, kterým byste se měli vyhnout, jsou retinol, kyselina salicylová (BHA), alfa-hydroxykyseliny (AHA), vitamín C a všechny produkty, které obsahují vůně a parfémy, jako je lanolin.

Špatnou zprávou je, že tyto složky se nacházejí v naprosté většině produktů péče o pleť a kosmetiky. Ale produkty péče o pleť, které jsou určeny pro citlivou pleť, by je mít neměly, nebo pokud ano, bude to velmi málo. Tyto produkty hledejte.

Dobrou zprávou však je, že existují ingredience, které mohou být perfektní pro vaši citlivou pokožku se sklonem k ekzému. Jednou z nich je kyselina hyaluronová na přírodní bázi, která nezpůsobuje podráždění, ale přesto dokáže pokožku docela dobře hydratovat.

Určitě se dobře koupete a sprchujete?

Pokud máte pokožku náchylnou k ekzému, je důležité dávat si pozor na sprchování a koupele. Udržování pokožky co nejčistší je zásadní, aby se předešlo dalším kožním komplikacím. Koupání (nebo sprchování) je proto nezbytné, ale měli byste si dávat pozor, abyste ve sprše nestrávili příliš mnoho času. Příliš mnoho vody odstraní z vaší pokožky přirozenou, ochrannou vrstvu kožního mazu, která ji může zbytečně vysušovat. To nechcete.

Tato suchost může zhoršit příznaky ekzému nebo k němu dokonce vést. Kromě toho byste se měli vyhnout sprchování hodně horkou vodou. Může to opět zhoršit příznaky ekzému, jako je přetrvávající svědění, a to nechcete. Udržování teploty sprchy na 35 °C nebo nižší může zabránit dalšímu zánětu. Při sušení se vyhněte tření pokožky bez ohledu na to, jak měkký je váš ručník – místo toho můžete zkusit všechnu vodu ručníkem jakoby vysát.

Zvažte oblečení, které nosíte

Oblečení je pravděpodobně nejvíce přehlíženým faktorem při životě s ekzémem a kůží náchylnou k ekzémům. Oblečení, které nosíte, a materiály, ze kterých jsou vyrobeny, mohou dráždit vaši pokožku a přispívat ke svědění. Fleece a vlna patří k těm nejhorším, protože tyto materiály mohou podráždit i normální pokožku, natož tu citlivou.

Navíc vlna, fleece a další materiály mohou izolovat vaši pokožku, aniž by jí umožnily dýchat. Můžete se cítit tepleji a to jen způsobí, že se vaše pokožka vaří a zvyšuje svědění. Měli byste si také dávat pozor na to, jaké druhy pracích prostředků používáte k praní oblečení, protože některé chemikálie mohou působit na vaši pokožku dráždivě. Prací prostředky, které obsahují spoustu barviv nebo parfémů, jsou jedny z nejhorších, takže pokud bojujete s ekzémem, měli byste se jim vyhnout. Samozřejmě je samozřejmostí, že byste se měli vždy snažit udržovat své oblečení čisté.

Zvlhčovat, hydratovat

Jednou z klíčových rolí v péči o pokožku se sklonem k ekzému je používání kvalitního hydratačního krému. Ale většina zvlhčovačů sama o sobě nebude stačit – je nejlepší je používat v tandemu s kortikosteroidním krémem. Kombinací těchto dvou látek jsou obě účinnější a zkracuje se doba, kterou budete potřebovat na použití kortikosteroidního krému. Kortikosteroidní krémy jsou krátkodobě skvělé, ale jejich příliš dlouhé používání se obecně nedoporučuje. Přestože bojují proti svědění a dokážou jej účinně zmírnit, neměli byste je používat více než dvakrát denně a nikdy ne více než dva týdny po sobě. Pokud potřebujete používat kortikosteroidní krémy po delší dobu, je povinné dát si mezi dvěma týdny užívání alespoň týdenní pauzu.

Velmi dobře fungují také zvlhčovače bohaté na změkčovadla, díky nimž je vaše pokožka jemnější. Kvalitní zvlhčovače na přírodní bázi chrání pokožku před vysoušením tím, že chrání a regenerují povrchovou vrstvu pokožky. Až budete příště nakupovat, zkuste hledat hydratační krémy, které obsahují látky zvané ceramidy. Ceramidy prokázaly velmi dobré výsledky u pacientů, kteří se musí potýkat s atopickou dermatitidou, jako je ekzém, takže to můžete zkusit i vy.

Pokud používáte také čistící prostředek, ujistěte se, že nanesete hydratační krém hned po vyčištění obličeje. To pomůže vaší pokožce udržet vlhkost a ochrání vaši pokožku před nečistotami, které by mohly přistát poté, co jste ji právě vyčistili. Kvalitní hydratační krém vaši pokožku nejen hydratuje, ale také na ní vytvoří ochrannou vrstvu, aby molekuly vody zůstaly na svém místě.

Péče o pokožku se sklonem k ekzému – když si to shrneme

Ekzém je druh atopické dermatitidy, jejíž konkrétní příčiny moderní medicína dosud nezná. I když se nejedná o závažný stav, může být s ekzémem obzvláště obtížné žít, protože se projevuje nadměrným svěděním, suchostí, odlupováním a někdy i puchýři na kůži.

Navzdory tomu však můžete udělat mnoho věcí, které vám pomohou postarat se o vaši pokožku se sklonem k ekzému. Asi nejtěžší je odolat nutkání poškrábat jeho svědění – škrábání může stav zhoršit, což vede k bakteriálním infekcím, zvýšenému zánětu a ještě většímu svědění. Přikládání ledových obkladů může pomoci zmírnit intenzitu pocitů svědění. Udělejte vše, abyste se neškrábali. Určitě vám poradí i váš lékař.

Navíc oblečení z měkkých, hladkých látek může pomoci snížit podráždění pokožky. Zklidňující, ale krátké a vlažné koupele mohou také pomoci zklidnit pokožku a snížit výskyt nebo intenzitu ekzému.

I když byste se měli vyhnout většině produktů péče o pleť, můžete využít sílu kyseliny hyaluronové nebo zvážit některé hydratační přípravky na přírodní bázi pro zklidnění pokožky. Jsou široce dostupné a často se vyskytují v produktech péče o pleť zaměřených na ošetření citlivé pokožky. Vždy byste se však měli ujistit, že produkt nebude dráždit váš ekzém. Nakonec se vyhněte tření pokožky při sušení, ošetřujte ji šetrně a udržujte ji hydratovanou a ekzém dříve nebo později zmizí a vaše pokožka vás bude zase milovat.

Sponzorováno

A jak se o svoji pokožku se sklonem k ekzému staráte vy? Budu moc ráda, pokud mi to napíšete do komentářů.

A dále si o ekzému a atopické dermatitidě přečtěte

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva