Sponzorováno

Jak se rychle zbavit rýmy? 4.83/5 (12)

Jak se zbavit rýmy?

Jak se zbavit rýmy?

V tomto směru pro vás nemáme dobré zprávy. Rýmy se nelze rychle zbavit, protože na nachlazení neexistuje žádný lék. Některé doplňky však mohou pomoci zkrátit dobu trvání nachlazení na kratší dobu.

V tomto článku se podíváme na to, jak dlouho rýma (nachlazení) obvykle trvá, jak urychlit zotavení a jak zmírnit příznaky.

Co způsobuje nachlazení?

Obecně může nachlazení způsobit více než 200 virů. Nejběžnějším typem jsou rhinoviry. Jedná se o vysoce nakažlivé viry, které se šíří z člověka na člověka lidským kontaktem nebo kapénkami, které lidé vylučují do vzduchu při kašlání nebo kýchání.

Dospělí mají průměrně 2–3 nachlazení za rok. Kojenci a děti se ročně nachladí vícekrát než dospělí. Nachlazení je možné kdykoli během roku, ale nejčastěji se vyskytuje na podzim a v zimě.

Doba rekonvalescence

Když má někdo rýmu, jeho příznaky obvykle vyvrcholí za 2–3 dny a začnou se zlepšovat do 7–14 dnů. Nachlazení může trvat déle u starších dospělých a lidí s již existujícími zdravotními problémy.

Příznaky nachlazení jsou:

  • kýchání
  • ucpaný nos nebo rýma
  • bolavý krk
  • kašel
  • vodnatý hlen tekoucí z nosu
  • slzící oči

Lidé s nachlazením mohou také dostat horečku, ale to je méně častý příznak. Horečka je častější u chřipky. Příznaky chřipky jsou obvykle závažné a mohou trvat déle než příznaky rýmy (nachlazení).

Jak urychlit zotavení při rýmě

Běžnou rýmu nevyléčí žádné léky ani domácí lék. Nemoc odezní sama bez lékařského ošetření. Některé důkazy však naznačují, že některé doplňky mohou pomoci urychlit zotavení nebo zabránit tomu, aby se u někoho vyskytlo tolik nachlazení či rýmy za rok.

Echinacea

Echinacea je bylinný doplněk, který může zkrátit délku nachlazení o 1,4 dne, podle starší studie v časopise Lancet Infectious Diseases.

Vitamín C

Zpráva z roku 2017 uvádí, že dvě kontrolované studie prokázaly souvislost mezi denní dávkou 6–8 gramů (g) vitaminu C a kratší dobou trvání nachlazení. Mnohé ze studií citovaných ve zprávě jsou však staré nejméně deset let.

Vitamín D

Podle studie z roku 2020 v The American Journal of Tropical Medicine and Hygiene mohou lidé, kteří mají nedostatek vitaminu D, mít prospěch z jeho doplňování, aby se zabránilo nachlazení. Lidé, kteří přijímají dostatek vitaminu D, však již užívání tohoto doplňku výrazně netěží.

Jezte kuřecí nudlovou polévku

Kuřecí nudlová polévka může být dobrá pro duši, ale je to také vynikající domácí lék na jednoduché nachlazení. Slepičí polévka pomáhá s hydratací, teplá tekutina může pomoci uklidnit bolest v krku a cystein – aminokyselina v kuřecí polévce – může pomoci ředit hlen a zmírnit překrvení. Perfektní tekutina při rýmě!

Proplachujte nos slanou vodou

Konvičky Džala Néti jsou obecně považovány za bezpečné pro použití při problémech s dutinami, jako je běžné nachlazení. Říká se jim nosní výplach, doporučuje se používat destilovanou nebo sterilní vodu, převařenou a chlazenou vodu z vodovodu nebo vodu procházející filtrem. Do vody je vhodné přidat solný roztok, který pomáhá minimalizovat podráždění, když voda prochází nosními průchody. Doporučuje se používat takto konvičku k výplachu dutin asi jednou denně. Jen se ujistěte, že konvičku dezinfikujete pokaždé, když ji použijete.

Sponzorováno

Vyzkoušejte probiotické nápoje

Není žádným tajemstvím, že probiotika mohou zlepšit zdraví střev a zlepšit trávení. Věděli jste ale, že pití probiotických nápojů může také pomoci zmírnit příznaky rýmy a nachlazení? Nedávná studie zjistila, že jogurtový nápoj obsahující probiotické kmeny Lactobacillus paracasei, Lactobacillus casei 431 a Lactobacillus fermentium PCC nabízí ochranu proti nachlazení a respiračním virům podobným chřipce. A další nedávná studie zjistila, že probiotický nápoj kefír nabízí silnou ochranu proti mnoha virům, včetně Covid-19.

Zinek

No, vědecké důkazy týkající se zinku a nachlazení jsou smíšené. Randomizovaná kontrolovaná studie z roku 2019 dospěla k závěru, že neexistuje žádný pozorovatelný rozdíl v míře zotavení z chladu u lidí, kteří užívali zinkové pastilky, oproti těm, kteří je neužívali.

Přezkum z roku 2020 však uvádí, že suplementace zinkem by mohla snížit výskyt nachlazení u dětí mladších 10 let až o 53 %.

Jak zmírnit příznaky rýmy

I když neexistuje žádný lék na nachlazení, lidé mohou dělat věci, aby zmírnili své příznaky, zatímco se zotavují z rýmy. Zde jsou tipy pro dospělé:

  • co nejvíce odpočívat, to tělu pomáhá
  • hodně pijte vodu, čaje
  • pomoci může zvlhčovač vzduchu
  • pomoci může fyziologický nosní sprej nebo kapky
  • vdechování páry z misky s horkou vodou nebo ve sprše
  • cucat pastilky do krku ke zklidnění bolesti v krku
  • použití medu k úlevě od kašle
  • Kloktejte slanou vodou. Kloktání slanou vodou s asi 1 lžičkou soli na šálek teplé vody může pomoci snížit bolest a otok v krku.

Dětem starším 1 roku může med prospět i při kašli. Studie z roku 2012 ukázala, že med zlepšil příznaky kašle a kvalitu spánku u dětí ve srovnání s placebem.

Pomoci mohou také volně prodejné léky na nachlazení. Nejlepší léky proti nachlazení však budou záviset na tom, jaké příznaky má člověk, zda má nějaké základní onemocnění nebo užívá jiné léky. Někteří lidé by neměli užívat nesteroidní protizánětlivé léky, dekongestanty nebo léky proti kašli.

Před užíváním léků na nachlazení a před podáváním léků dětem se poraďte s lékárníkem nebo lékařem.

Co při rýmě nefunguje?

Antibiotika se zaměřují spíše na bakterie než na viry, takže nachlazení nevyléčí. Někdy však může lékař předepsat antibiotika, pokud se u někoho rozvine bakteriální infekce a virové onemocnění.

Pozor na reklamy. Některé produkty na trhu tvrdí, že zastavují nebo zabraňují virům nachlazení. Existuje jen velmi málo vědeckých studií, které by tato tvrzení podpořily. Lidé by si měli dávat pozor na produkty, které slibují rychlé odstranění viru nachlazení.

Pozor na kouření. Kouření a vystavení pasivnímu kouření může dále dráždit váš nos, hrdlo a plíce.

Sponzorováno

A co při rýmě děláte vy?

A dále si o rýmě přečtěte

  • Zdroj obrázku ve článku: shekoru / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva