Sponzorováno

Jak se projevují nejčastější plicní onemocnění? 4.73/5 (11)

  • Plicní onemocnění mohou mít různé příznaky a projevy v závislosti na typu onemocnění, jeho závažnosti a individuálních faktorech pacienta

Plicní onemocnění mohou dokonce i závažně ohrozit život

Plicní onemocnění mohou dokonce i závažně ohrozit život

Problém s dýcháním bere mnoho lidí na lehkou váhu, což později může způsobit závažné komplikace. V tomto článku se podíváme na varovné signály čtyř nejběžnějších plicních onemocnění, které byste neměli ignorovat.

Zdravé plíce jsou nesmírně důležité pro kvalitní život. Bohužel je zde několik plicních onemocnění, která mohou ovlivnit dýchací cesty a způsobit nepohodlí, problémy a při nejhorším dokonce i závažně ohrozit život.

1. Tuberkulóza

Tuberkulóza je vážné infekční onemocnění, které ovlivňuje především plíce. Způsobují ji bakterie, které se šíří z jednoho člověka na druhého prostřednictvím kapiček, které se uvolňují do vzduchu, když nemocný kašle, kýchá nebo mluví.

Tuberkulóza má různé příznaky podle toho, kterou část těla postihne. Pokud je to například páteř, tak to dá pořádně vědět bolestmi zad, a když jsou zasaženy ledviny, tak se to projevuje krví v moči.

Mezi hlavní příznaky tuberkulózy patří chronický kašel, který může být vlhký a doprovázený vykašláváním hlenu. Také se může objevit horečka, únava, hubnutí a nadměrné pocení v noci.

2. Rakovina plic

Rakovina plic je hlavní příčinou úmrtí na rakovinu po celém světě. Lidé, kteří kouří, mají největší riziko vzniku tohoto onemocnění, ačkoli se může vyskytnout i u lidí, kteří nikdy nekouřili. Riziko se zvyšuje s každou jednou cigaretou. Pokud přestanete, i po mnoha let, můžete výrazně pomoci zdraví vašich plic.

Přetrvávající kašel, který je doprovázen vykašláváním krve nebo krv9 zabarveným hlenem, je jeden z nejběžnějších příznaků. Změny v hlasu, jako je chraplavost nebo pisklavý zvuk, mohou naznačovat poškození nervů. Navíc, bolest na hrudi, která se zhoršuje při hlubokém dýchání, kašli nebo smíchu, může signalizovat vývoj nádoru v plicích.

Sponzorováno

3. Zápal plic

Spousta lidí si myslí, že zápal plic může vzniknout pouze v případě, že se neléčí chřipka nebo nachlazení. Zápal plic (neboli pneumonii) však může způsobit cokoli, což narušuje citlivou sliznici plic, pokud v daném okamžiku není dostatečně chráněna. Jedná se o bakterie, viry, plísně a dokonce i látky, které můžete vdechnout, jako například chemikálie nebo žaludeční kyselinu při zvracení.

Typické příznaky zápalu plic zahrnují horečku, zimnici, kašel, bolest na hrudi, dušnost a únavu.

Prevence zápalu plic není žádná věda. Stačí se o sebe trochu víc starat. Snažte se udržet v dobré fyzické kondici, zdravě se stravujte a zbytečně se nestresujte. Pokud se však cítíte velmi špatně, nezapomínejte na dostatečný odpočinek a nevystavujte se zbytečně velkému davu lidí.

4. Astma

Astma je chronické plicní onemocnění, které ovlivňuje dýchací cesty. Lidé s touto nemocí často zažívají potíže s dýcháním, suchý kašel a pískání při dýchání. Příčinou astmatu mohou být různé faktory, včetně alergenů jako pyl, roztoči, plísně a kouř z cigaret.

Symptomy astmatu se mohou zhoršit při fyzické námaze nebo v noci. Někteří lidé jsou náchylnější k astmatu kvůli genetickým predispozicím. Jiní ji mohou nabýt během dětství v důsledku infekcí dýchacích cest.

Přestože astma zatím není léčitelné, správná léčba a prevence může výrazně zlepšit kvalitu života. S vhodnou péčí a včasnou lékařskou pomocí mohou lidé s astmatem žít plnohodnotný a aktivní život.

Během pokročilých stádií nebo v případě některých chronických plicních onemocnění může dojít k dalším specifickým příznakům a komplikacím. Je důležité si být vědom svého zdraví a konzultovat s lékařem, pokud se objeví jakékoli neobvyklé nebo znepokojující příznaky. Diagnóza a léčba plicních onemocnění jsou specifické pro každý případ a vyžadují odbornou péči od lékaře nebo pulmonologa.

Jaké zkušenosti s příznaky plicních nemocí máte vy? Napište nám do komentářů.

VIDEO: Onemocnění plic

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva