Sponzorováno

Jak se léčí ječné zrno? Co nejvíce zabírá? A co babské rady? 4.29/5 (14)

  • Ječné zrno (odborně hordeolum) je akutní zánět mazové žlázky v oblasti očního víčka, nejčastěji způsobený bakteriemi, hlavně Staphylococcus aureus.
  • Projevuje se jako bolestivý, zarudlý, nateklý hrbolek na okraji víčka – často vypadá jako malý pupínek nebo absces.
  • Doma můžete zkusit teplé obklady – přikládejte 5–10 minut několikrát denně (2–5×) – pomáhá zrnu dozrát a uvolnit pak hnis.
  • Nepraskejte ani nemačkejte ječné zrno! – riskujete šíření infekce

Jak se léčí ječné zrno? Co nejvíce zabírá? A co babské rady?Ječné zrno můžete léčit domácími prostředky a volně prodejnými léky. Ječná zrna obvykle vymizí do 7-10 dnů. Navštivte lékaře, pokud se ječné zdrno hodně zhorší nebo přetrvává déle než 2 týdny.

Vaše oční víčka mají spoustu drobných mazových žlázek, zejména kolem řas. Mrtvá kůže, špína nebo nahromaděný maz mohou tyto malé otvory ucpat. Bakterie pak mohou růst uvnitř tohoto ucpaného otvoru a způsobit někdy bolestivý, pupínkový „pytel“. Tomu se říká ječné zrno (odborně pak hordeolum). Bakterie Staphylococcus aureus nebo Staphylococcus epidermidis způsobují asi těchto 90–95 % onemocnění.

Ječné zrno (odborně hordeolum) je tedy akutní zánět mazové žlázky na okraji očního víčka. Nejčastěji ho způsobuje bakterie Staphylococcus aureus. Projevuje se jako zarudlý, bolestivý hrbolek – často s viditelnou žlutobílou tečkou (hnisem) v místě zánětu.

Příznaky ječného zrna

  • Bolest nebo pálení v oblasti víčka
  • Zarudnutí a otok víčka
  • Malý výrůstek podobný pupínku s hnisem
  • Pocit cizího tělíska v oku
  • Slzení nebo světloplachost

Léčba ječného zrna

1. Domácí péče

  • Teplé obklady: Přikládejte na postižené víčko 5–10 minut, ideálně 3–5× denně. Podporují uvolnění hnisu a zmírnění zánětu.
  • Nemačkejte ječné zrno! Můžete tím zhoršit infekci.
  • Důkladná hygiena očí: Oplachujte víčko čistou vodou nebo očním roztokem (např. borová voda).
  • Vyhněte se make-upu a kontaktním čočkám, dokud zrno nezmizí.

2. Léky

  • Antibiotické masti nebo kapky (např. Ophthalmo-Framykoin) – jen po konzultaci s lékařem.
  • Antibiotika v tabletách – jen při komplikacích nebo rozšíření infekce.
  • Léky proti bolesti (např. ibuprofen nebo paracetamol) pomohou zmírnit bolest a otok.

3. Kdy už navštívit lékaře

  • Pokud se stav nezlepší do 7 dnů
  • Pokud je víčko výrazně nateklé, bolestivé nebo se infekce šíří
  • Pokud se ječná zrna často vracejí
  • Při zhoršeném vidění nebo horečce

Zde je 6 „oficiálních“ způsobů a „babských rad“, jak doma urychlit proces hojení ječných zrn.

1. Použijte teplý obklad

Teplý obklad je obecně nejúčinnějším způsobem, jak ošetřit ječné zrno. Proč to tak je? Teplo pomáhá dostat hnis na povrch, rozpouští ho, takže ječná zrna mohou přirozeně „dozrát“ rychleji – a tím se i rychleji vyřeší.

Navlhčete čistou žínku teplou vodou. Ujistěte se, že voda není příliš horká. Žínku vyždímejte, aby byla vlhká, ale aby z ní nekapala voda. Poté ji jemně přiložte na oko asi 10–15 minut. Nemačkejte moc ječné zrno, prostě jemně.

Chcete-li, aby byla žínka teplá, každých 30 sekund ji znovu zahřejte tak, že ji ponoříte do teplé vody a vyždímáte. Pro dosažení optimálních výsledků opakujte obklad asi 4x denně.

TIP: Místo použití teplého látkového obkladu můžete použít i teplý čajový sáček. Černý čaj funguje nejlépe, protože pomáhá snižovat otoky a má antibakteriální vlastnosti.

Sponzorováno

Udělejte si klasicky černý čaj tak, jak jste zvyklí. Nechte čaj louhovat asi jednu minutu. Počkejte, až čajový sáček dostatečně vychladne, abyste jej mohli dát na oko, a poté jej podržte na oku asi 5–10 minut. Každých 30 sekund jej zahřejte tak, že jej vložíte do teplé vody a vyždímáte. Pro každé oko použijte samostatný čajový sáček.

Černý čaj můžete takto použít jako obklad dvakrát denně, abyste zmírnili otoky a nepohodlí.

Vlhkost může u některých lidí dráždit pokožku, takže si můžete udělat i suchý obklad tak, že do ponožky vložíte trochu nevařené rýže a dáte ji na 20 sekund do mikrovlnky. Pak teplou rýži v ponožce opatrně dejte na ječné zrno a nahřívejte. Můžete to takto dělat třikrát až čtyřikrát denně.

2. Vyčistěte si oční víčko jemným mýdlem a vodou

Určitě se vyhýbejte silným, agresivním, syntetickým chemikáliím při čištění okolí očí. Místo toho by látky měly být hypoalergenní a nedráždivé. Kůže kolem očí je mnohem tenčí než na zbytku obličeje. Proto musíte být opatrní na produkty, které si aplikujete na okolí očí.

Doporučuje se používat třeba OCuSOFT k čištění očních víček, protože se ukázalo, že je účinný proti bakteriím běžně se vyskytujícím na očních víčkách. Jeho složení účinně zabíjí mnoho kmenů bakterií.

Babská rada: Můžete zkusit jemný dětský šampon a smíchat ho s teplou vodou. Pomocí vatového tamponu nebo čisté žínky jemně otírejte oční víčka. Můžete to dělat každý den, dokud ječné zrno nezmizí.

Čištění očních víček také pomáhá předcházet budoucím ječným zrnům.

Další možností je použití slabšího solného roztoku. Může pomoci podpořit odvodnění a rozložit membrány bakterií.

3. Používejte volně prodejné léky

Zkuste i volně prodejný lék proti bolesti, jako je ibuprofen nebo paracetamol. Užívejte správnou dávku a klidně se poraďte s lékárníkem.

4. Vyhněte se v tomto období make-upu

Vyhněte se používání make-upu (pokud ho používáte). Make-up může oko ještě více podráždit a oddálit proces hojení.

Můžete také přenést další bakterie ze svého make-upu a nástrojů a přidáte tak jen další infekci do ječného zrna. Opakovaně používané štětce na oči a okolí pravidelně myjte. A určitě vyhoďte všechny oční produkty, jako je řasenka a oční linky, starší než tři měsíce. Vyhoďte také všechny produkty, které jste použili, když jste měla ječné zrno, protože mohou obsahovat bakterie.

5. Vyhněte se nošení kontaktních čoček

Pokud nosíte kontaktní čočky, nyní se jim vyhněte a používejte brýle, dokud se ječné zrno nezahojí. Bakterie z ječného zrna se mohou dostat na kontaktní čočky a dále šířit infekci. A také si vemte novou sadu kontaktních čoček, když se ječné zrno konečně zahojí, abyste zabránili reinfekci.

6. Masírujte oblast, abyste podpořili odvod hnisu

Oblast můžete masírovat, abyste podpořili odvodnění hnisu. Jemně masírujte oblast čistýma rukama nebo pomocí čistých ubrousků. Čistota je zde velice, velice důležitá. Když ječné zrno vyteče, udržujte oblast čistou a nedotýkejte se očí. Přestaňte masírovat oblast oka, pokud to bolí.

Jaký je nejrychlejší způsob, jak se zbavit ječného zrna?

Úplně rychle to nejde. Při domácí léčbě může proces hojení ječného zrna trvat asi 7–10 dní. Teplé obklady přikládané na oko po dobu 5 až 10 minut 3 až 6krát denně mohou pomoci k rychlejšímu hojení. Můžete také vyzkoušet volně prodejné masti (lékárník poradí).

Sponzorováno

Ve skutečnosti je důležité nechat ječné zrno, aby se zahojilo samo. Nesnažte se ho vymáčknout nebo propíchnout. A nepoužívejte make-up v oblasti očí ani kontaktní čočky, dokud není vše zcela zahojeno.

A dále čtěte

Studie a zdroje článku

  • Hordeolum (Stye) Autoři: Davis Willmann; Christian P. Guier; Bhupendra C. Patel; Scott W. Melanson.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva