Obsah článku
- Angina pectoris je typ bolesti na hrudi způsobené nedostatečným přísunem kyslíku do svalů srdce. Je to příznak koronární arteriální nemoci, která je charakterizována zúžením neboli blokádou koronárních tepen, které zásobují srdce krví.
- Typické příznaky anginy pectoris zahrnují pocit tíhy, tlaku nebo tisknutí na hrudi, který může vyzařovat do paže, krku, čelisti nebo zádové oblasti. Někteří lidé popisují pocit pálení nebo škrcení.
- Tyto příznaky se obvykle objevují při fyzické námaze, po nějaké stresové situaci nebo emocionálním vzrušení a mohou ustoupit po odpočinku nebo užití nitroglycerinu.
Angina pectoris je způsobena nedostatečným přísunem kyslíku do srdce kvůli zúžení neboli blokádě koronárních tepen. Nejčastější příčinou je ateroskleróza, což je tvorba plátů z tukových usazenin na stěnách tepen. To může zúžit tepnu a snížit průtok krve.
Léčba anginy pectoris se zaměřuje na zmírnění symptomů a snížení rizika komplikací. To v obecné rovině zahrnuje užívání léků, změny v životním stylu (např. zdravá strava, fyzická aktivita, kontrola krevního tlaku) a v některých případech i procedury, jako je angioplastika nebo bypass srdce.
Angina pectoris je způsob, jakým vám vaše tělo sděluje, že máte onemocnění koronárních tepen. Bohužel neexistuje žádná magická pilulka na angínu pectoris a nelze ji „vyléčit“, ale můžete najít určitou úlevu, když budete spolupracovat se svým lékařem, abyste našli správnou léčbu pro vás. Lékaři dávají pokyny založené na výzkumu, které jim pomohou určit nejlepší plán léčby pro každého pacienta. Výzkumy týkající se anginy pectoris ukazují, že zejména léky mohou mít významný rozdíl, proto lékaři často doporučují kombinaci změn životního stylu a užívání léků před vyzkoušením dalších lékařských postupů.
Okamžitá léčba příznaků anginy pectoris
- Zastavte se, relaxujte a odpočívejte. Lehněte si, pokud můžete, a uklidněte se tím, že se zaměříte na svůj dech. Nadechněte se nosem a pomalu vydechujte ústy.
- Vezměte si nitroglycerin, pokud vám byl předepsán, což způsobuje uvolnění vašich tepen a žil.
- Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud vaše příznaky neustoupí během několika minut po užití nitroglycerinu nebo pokud se vaše příznaky zhorší.
Dlouhodobá léčba anginy pectoris
Úpravy životního stylu
Dodržování návyků zdravého životního stylu, které se zaměřují na jídelníček, regulaci hmotnosti, fyzickou aktivitu a zvládání stresu, může zmírnit příznaky anginy pectoris, a tím také pomoci zpomalit hromadění plaku ve vašich tepnách a snížit riziko srdečního infarktu.
Sponzorováno
- Přijměte dietu prospěšnou pro srdce – Udržování zdravé hmotnosti a zdravá strava s nízkým obsahem tuku a soli sníží riziko srdečního infarktu a mrtvice.
- Přestaňte kouřit – Kouření je jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů pro onemocnění koronárních tepen – hlavní příčinu anginy – mrtvice a srdečního infarktu. Pokud kouříte, je dobré promluvit si se svým lékařem o strategiích, které vám pomohou přestat kouřit.
- Udržujte si ideální tělesnou hmotnost – Nadváha silně přispívá ke kritickým rizikovým faktorům srdečních onemocnění, jako je cukrovka a vysoký krevní tlak. Pro snížení rizika srdečních onemocnění můžete hodně udělat zdravou stravou a pravidelný pohyb (cvičení) vám také pomůže udržet si ideální tělesnou hmotnost.
- Pravidelně cvičte – Zařazení pravidelné fyzické aktivity do vašeho životního stylu je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zlepšit zdraví vašeho srdce. Měli byste se zaměřit na alespoň 30-40 minut aktivity pět dní v týdnu.
- Zvládejte svůj stres – ať už si to uvědomujete nebo ne, vaše mysl a tělo jsou úzce propojeny. Úzkost a další silné emoce jsou poháněny myšlenkami, ale pociťovány tělem. Když jste ve stresu nebo se bojíte, je pravděpodobné, že vaše srdce bije rychleji a je pro vás těžší dýchat. Pozitivní přístup k životu, nastavení realistických očekávání a objevování zdravých způsobů relaxace a zvládání stresu vám může pomoci zmírnit příznaky.
- Zeptejte se svého lékaře na srdeční rehabilitaci – není snadné změnit tolik oblastí vašeho života najednou. Srdeční rehabilitace je skvělý způsob, jak se naučit nové návyky a vybudovat si podpůrný systém tím, že se setkáte s dalšími lidmi, kteří provádějí podobné změny. Může to také snížit riziko deprese – problému, který je běžný u lidí se srdečními problémy.
Léky na anginu pectoris
I když je nitroglycerin předepisován pro okamžitou úlevu od příznaků, lékař vám může také předepsat jeden nebo více léků uvedených níže, které snižují vaše příznaky anginy pectoris a také snižují riziko srdečního infarktu a jiných kardiovaskulárních problémů. Aby byly tyto léky účinné, musí se užívat tak, jak je předepsáno.
Protidestičkové léky (klopidogrel, prasugrel, ticagrelor) – K ředění krve a pomáhají předcházet a rozpouštět sraženiny, zejména v tepnách a stentech. Jsou to léky působící proti funkci krevních destiček (trombocytů).
Aspirin – K prevenci a rozpouštění krevních sraženin v tepnách
Beta-blokátory – Ke snížení krevního tlaku a srdeční frekvence, čímž se sníží nároky srdce na kyslík
Blokátory kalciového kanálu – Ke snížení krevního tlaku a/nebo srdeční frekvence, čímž se sníží nároky srdce na kyslík a k rozšíření srdečních tepen.
Nitráty – Nitráty jsou nejdéle a velmi často používané léky v terapii anginy pectoris. Klasickými léky jsou tedy nitráty jako nitroglycerin, který se podává pod jazyk nebo ve formě spreje při záchvatu AP.
Ranolazin – Příznivě ovlivňuje metabolismus srdečního svalu a prodloužit dobu, po kterou lze cvičit.
Statiny – Ke snížení hladiny cholesterolu a snížení rizika srdečního infarktu a mrtvice.
Angioplastika a stentování
Pokud zjistíte, že po provedení významných změn ve vašem životním stylu a užívání léků nevidíte dostatečné zlepšení vašich příznaků, promluvte si se svým lékařem o angioplastice a stentování. Angioplastika je minimálně invazivní zákrok k otevření tepen zablokovaných nebo zúžených plakem, aby se zvýšil tok krve bohaté na kyslík do srdce.
Angioplastika se provádí vložením malé trubičky (pouzdra) do tepny a následným manévrováním dlouhými plastovými trubičkami (katétry) až k tepnám srdce, aby se pořídily snímky, které se používají k identifikaci blokád narušujících průtok krve do srdce. Jakmile jsou blokády identifikovány, katétr lze také použít k trvalému zavedení síťové trubice (stentu) do tepny, aby zůstala otevřená.
Bypass koronární tepny (CABG)
V kardiovaskulární chirurgii se pod pojmem bypass rozumí přemostění zúženého nebo uzavřeného úseku tepny za účelem zkvalitnění/obnovení perfúze tkáně, která se nachází za zúžením.
Pokud vaše angina pectoris vedla k dlouhé, zúžené části tepny, vážnému ucpání tepny nebo blokádě v kritickém místě, může vám lékař doporučit operaci koronárního bypassu, také známou jako bypass koronární tepny (CABG).
Sponzorováno
Při tomto postupu chirurg přeřízne zablokovanou tepnu a poté připojí novou krevní cévu (z jiné části těla) nad a pod ucpáním. Poskytnutím kanálu pro krev k obejití blokády umožňuje nová céva proudění krve.
Studie a zdroje článku
- Pharmacological treatment of chronic stable angina pectoris Autoři: Jason M Tarkin, cardiology trainee, London Deanery and honorary research fellow and Juan Carlos Kaski, professor of cardiovascular science and head of Cardiovascular Sciences Research Centre
- Zdroj fotografie: VectorMine / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské srdce, Žilní systém
Přečtěte si také naše další články