Sponzorováno

Jak přežít chřipkové období? Mrkněte na naše rady… 4.81/5 (21)

Jak přežít chřipkové období? Mrkněte na naše rady...Začátek nového roku se pojí s hrozbou chřipek. Sice nemůžete nic udělat s kolegou, který kýchá u vedlejšího stolu, stále můžete udělat něco proto, abyste jeho bakteriím odolali.

Chřipku nepodceňujte

Musíte se zaměřit na několik míst Vašeho těla, které jsou na bakterie nejnáchylnější. Lékaři nás každý rok opětně varují, že chřipku netřeba podceňovat a je třeba ji léčit. Dále doporučují zůstat doma, čímž se zamezí přenášení viru na další lidi. Chřipka je infekční onemocnění způsobené virem, který se šíří z člověka na člověka při kašlání, kýchání či mluvení. Člověk může šířit chřipku ještě předtím, než se sám cítí být nemocný.

Prevence proti chřipce

Nejúčinnější ochranou proti chřipce je celoročně konzumovat stravu bohatou na vitamíny, otužovat se, pohybovat na čerstvém vzduchu, oblékat se přiměřeně počasí. V době epidemie doporučujeme vyhýbat se pobytu v nevětraných prostorách a omezovat návštěvu společenských akcí. Nejlepší cestou, jak se chřipce vyhnout, je dát se očkovat.

Dávejte si pozor na nos

Slyšeli jste už o rhinoviru? Právě on má na svědomí až 50 procent všech nachlazení. Začíná se rozšiřovat při teplotě 33 stupňů, což je teplota v nose. Proto, jediná prevence před ním, je nedostat ho. V chladném nebo větrném počasí si nos zakrývejte šálou. Chladný vzduch zpomaluje pohyb hlenu, který zachycuje viry a zpomaluje tvorbu bílých krvinek, které s viry bojují. Nos je proto ohrožen. Podobně, při nachlazení pomáhají roušky. Pokud nežijete v Japonsku, pravděpodobně se lidé na vás budou dívat jako na blázna, ovšem, používejte je alespoň doma. Budete překvapení, jak rychle nachlazení pomine. Dalším problémem je centrální topení v panelákových bytech. Zanechává vzduch suchý, co vysušuje hleny a ničí tenké vlásky, které filtrují vdechnuté viry. Na radiátoru proto nechte odpařovat nádobu s vodou.

Dávejte si pozor také na ruce

Ruce jsou nástroj, kterým si nejčastěji přenášíme bakterie do těla. Za hodinu se dotkneme nosu až 16-krát. I proto se bakterie z rukou dostanou do nosu velmi snadno a ihned si začnou razit cestu do dýchacího ústrojí. V průměru se na rukou nachází až 1 500 bakterií na centimetru čtverečním, během chřipkového období jich je ještě víc. Ruce si proto myjte pravidelně. Často zapomínáme, jak si ruce správně mýt. Mýdlo by mělo působit asi 15 – 30 sekund, poté je opláchněte teplou vodou.

Do pusy si také nestrkejte propisky, tužky, neokousávejte si nehty. Všechny tyto činnosti vedou k tomu, že bakteriím usnadňujete přístup do Vašeho těla.

Poslouchejte vaše tělo

Pokud cítíte, že na vás „něco jde“, neignorujte to. Vaše tělo vám říká, že potřebujete zvolnit tempo. Při prvních příznacích onemocnění je třeba nastolit klidový režim, každé nadbytečné mrhání energií bere zdroje více zatíženému imunitnímu systému. Zredukujte každodenní povinnosti na minimum. Vždyť nakonec je zodpovědné vyhýbat se lidem, abyste infekci nepřenášeli dál.

Mějte pomoc vždy po ruce

Jednou z alternativ jak se posílit v tomto období je pravidelné užívání „oscila“. Nečekejte, dokud vás chřipka skolí, dejte si Oscillo už když na vás z každé strany číhají chřipkové stavy. Tehdy je vhodné, aby každý člen rodiny užíval 1 tubičku „oscila“ týdně. Oscillococcinum je lék určen k léčbě chřipkových stavů. Jeho užívání může pomoci předejít chřipkovému onemocnění, jakož i výrazně ovlivnit jeho průběh.

TIP: Přečtěte si informace o očkování proti chřipce

Sponzorováno

Dva účinné recepty, pokud vás už přepadne kašel

Cibule s vodou

Co budete potřebovat: 1/2 kg cibule, 3 litry vody
Jak postupovat: Oloupejte cibule a každou překrojte na 4 části. Dejte ji do hrnce s vodou, kterou přiveďte k varu. Vařte, dokud se polovina vody neodpaří. Po dovaření nechte vodu vychladnout a pak ji sceďte. Pijte jeden a půl šálku odvaru 2 krát za den. Můžete si ho přisladit medem a dochutit citrónem.

Cibule s cukrem

Co budete potřebovat: 2 cibule, hnědý cukr
Jak postupovat: Cibuli oloupeme, nakrájíme nadrobno, vložíme do hrnečku a posypeme cukrem. Uložíme na 12 hodin do lednice. Uvolněnou šťávu užíváme po lžičkách několikrát denně podle potřeby.

Jak na příznaky chřipky?

Léčba chřipky a nachlazení se také často zaměřuje především na odstranění jednotlivých příznaků. Zde uvádíme jejich přehled.

Horečka

Mezi prvotní příznaky chřipky patří horečka. Od chvíle, kdy onemocnění propukne, byste si měli měřit tělesnou teplotu. Pokud překročí 38 °C, použijte k jejímu snížení vhodné léky. Pokud horečka vystoupí na více než 39 °C a trvá déle než jeden den, vyhledejte lékaře. Při horečce nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin, tj. dva až tři litry denně.

Bolesti hlavy, kloubů, svalů

Jsou dalším typickým příznakem chřipky. Proto byste měli dbát na dostatek odpočinku. Také můžete použít některý z volně prodejných léků proti bolesti.

Bolesti krku

Pomůže proti nim například kloktání slané vody, vincentky nebo tzv. Priessnitzovy obklady (mokrý kapesník a přes ni suchý šátek). Bolest krku se dá také tlumit podávanými přípravky ve formě pastilek, kloktadel nebo sprejů. Některé výrobky navíc obsahují lokální anestetika.

Rýma

Zánět nosní sliznice nebo jinak řečeno rýma provází každé nachlazení i chřipku. Při rýmě se prokrví nosná sliznice a dochází k uvolňování sekretu z nosu. S rýmou je spojeno i kýchání a ucpaný nos. Základní zbraní při boji s rýmou jsou nosní kapky. Ty udržují nosnou průchodnost a tím zabraňují vzniku komplikací. Nosní kapky je vhodné doplnit inhalací slané vody, či jiných minerálních vod.

Kašel

Ten se často dostavuje až v závěru chřipky. Vzniká drážděním dýchacích cest. Rozlišujeme dva druhy kašle. Suchý a vlhký, jinak také produktivní. V prvním případě podáváme léky na tlumení kašle, v druhém případě bereme ty, které usnadňují vykašlávání.

Kdy bychom měli navštívit lékaře?

Obyčejnou chřipku a nachlazení bychom si měli zvládnout vyléčit sami. Přesto se mohou objevit komplikace jako například zánět vedlejších cest dýchacích nebo zánět průdušek. Tyto potíže neodstraníme sami, vyžadují poradu s lékařem. Toho bychom měli vyhledat i v případě, pokud horečka přesahující 39 °C trvá déle než jeden den nebo pokud se zdravotní stav po třech dnech nezlepší.

Co číst dále na téma chřipka?

VIDEO: Nachlazení, chřipka, viróza jak na to? Jak to zvládnout bez antibiotik…

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva