Obsah článku
Mnozí z nás si s ní už určitě užili své. Když přijde, umí člověka zcela snadno a velmi rychle odstavit na vedlejší kolej. Řeč je o průjmu, který je pro mnohé jedním z nejnepříjemnějších běžných onemocnění. Jak se ho co nejdříve zbavit pomocí domácí léčby?
Průjem je vodnatá stolice, která se objeví častěji než třikrát za den. Běžný průjem by měl skončit do dvou dnů. Jde o jakousi obrannou reakci těla, kdy se tělo zbavuje bakterií a škodlivin, které vyvolaly zánět v trávicím systému. „Žádný průjem není vhodné ponechat zcela bez léčby. Pokud frekvence stolic není příliš vysoká a konzistence není vodnatá a ve stolici není krev, většinou postačí čajová dieta, suchary, minerálky (pozor však na ty magnéziové, mohou průjem zhoršovat) a probiotika,“ vysvětluje MUDr. Jozef klíč.
Jaké jsou běžné příznaky průjmu?
Doprovázet ho může:
- teplota
- zvracení, příp. nevolnost
- bolesti v břiše
Zpozorněte, když:
- průjem trvá více než dva dny a nepřestává
- neustupuje horečka
- na těle se objeví vyrážka nebo vyrážky
- máte silné bolesti v břiše
- vám zežloutne kůže a očního bělma
- se ve stolici vyskytuje krev nebo hleny
Pro některé je průjem zvlášť nebezpečný
Do skupiny, u které by se neměl zanedbat ani krátce trvající průjem, patří lidé s dlouhodobě oslabeným organismem, lidé s dehydratovanými organismem, lidé ve stádiu rekonvalescence, starší lidé, lidé, kteří trpí nějakým jiným závažným onemocněním, ale i malé děti a kojenci. V těchto případech může i krátké trvání průjmu nadělat značné zdravotní komplikace. „Nejnebezpečnější je pro děti do 3 let a u starých nemocných lidí. Ani jedna z těchto skupin není schopna sama se postarat o sebe a dbát o pitný a dietní režim. To by měl mít pod kontrolou jiný dospělý člen domácnosti,“ upozorňuje gastroenterolog.
Vylečte se z průjmu pomocí domácích rad
Během trvání průjmu vynechejte mléčné výrobky, luštěniny, zelí, chléb, výrobky z pšenice, ovesné vločky, ovoce, kromě banánu. Pokud máte možnost a jste doma, uvařte si například jednoduchou rýžovou polévku, která je při průjmu velmi účinná. Stačí nechat rozvařit rýži, přilít vodu, ochutit ji mírně kořením, případně přidat pro lepší chuť čerstvou zeleninu. Vhodná je i mrkvová polévka. Každopádně by se měl při tomto onemocnění každý člověk stravovat dietně. Vhodné jsou:
Sponzorováno
- piškoty
- banán
- slané tyčinky
- křupky
- silná káva
- pomáhá i hořká čokoláda.
Důležité je užívání probiotik. MUDr. Jozef Klíč však varuje: „Pokud se stav do 1-2 dnů po dietě a probioticích neupraví, je třeba navštívit praktického lékaře, který udělá základní diagnostiku a začne příslušnou léčbu.“
TIP: Co jíst a co nejíst při průjmu?
Nezapomínejte na pitný režim
V běžném životě, ale při průjmu obzvláště, je důležité dodržovat pitný režim. Počítají se do něj i čiré polévky, například vývar. Dospělý člověk by měl denně vypít 1,5 – 3 litry tekutin, přičemž množství je závislé i na hmotnosti člověka a venkovní teplotě (v létě nás žízní více). Během průjmu, kdy se voda z těla dostává kvůli němu rychleji, bychom měli pít více než obvykle.
„Pitný režim má během průjmu velmi podstatnou roli, protože průjmy odchází z organismu nejen voda, ale i potřebné minerály a jiné tělu prospěšné látky. Po průjmu je vhodné krátkodobě konzumovat vysoce mineralizované minerální vody nebo během nich speciální šumivé tabletky, které ztracené minerály nahrazují. Za 2-3 dny po ústupu průjmu je možné se postupně vrátit k normální životosprávě,“ objasňuje MUDr. Jozef Klíč.
Co dělat během průjmu?
Sponzorováno
Základem léčby každé průjmu je doplňování ztracených tekutin a přísná dieta. V lehčích formách postačí živočišné uhlí případně farmaceutický produkt proti přehánění (např. Endi-ex). Během prvních dvou dnů se doporučuje zejména suché pečivo a lehké polévky, aby byl trávicí trakt zatěžován co nejméně. Pokud se objeví zvýšená teplota, případně průjem neustupuje, neprodleně vyhledejte lékaře. Infekce totiž může být daleko závažnější – například salmonelóza. V tom případě se terapii infuzemi a pobytu v nemocnici už nevyhnete.
Co si dále přečíst na toto téma?
- TIP: Jak na průjem a nevolnost u dětí?
- Malé děti, kojenci a průjmy: Rady, co dělat
- Jak doma léčit průjem? Babské rady a osvědčené metody léčby průjmu
- Nejlepší potraviny a jídla proti průjmu
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zažívací potíže
Přečtěte si také naše další články
V článku JAK NA PRUJEM píšete: Vylečte se z průjmu pomocí domácích rad. Vhodné je jíst:
-piškoty, -silnou kávu, -hořkou čokoládu
To je přece špatně. Píšete naopak jinde:Nejíst rozhodně těchto 10 potravin! 3 černákáva
dejte si to do pořádku!! Můžete někomu ublížit
Díky. Při průjmu je obecně lepší pít více hydratující nápoje, jako je voda nebo ředěné ovocné šťávy.