Obsah článku
Zmírnit se však dají příznaky a bolesti při výskytu oparu. Vyzkoušejte některý z následujících způsobů, o kterých jste zřejmě ještě neslyšeli.
Vanilkový extrakt
Kvalitní vanilkový extrakt se osvědčil jako jedna z účinných látek, která přispívá ke zmírnění bolestí při výskytu oparů a zároveň snižuje délku trvání i dosah ohniska. Odborníci tvrdí, že báze, na níž je vanilkový extrakt založen, zabraňuje viru ve vašem těle, aby propukl v rozsáhlejší podobě. Namočte tedy vatový tampon do čistého vanilkového extraktu tak, aby se jím důkladně nasytil. Aplikujte přímo na bolestivé místo a držte na něm tampon alespoň jednu minutu. Postup opakujte čtyřikrát denně tak dlouho, dokud to nepřestane být nutné.
Lékořice
Jeden z přírodních prostředků, které mohou zmírnit symptomy při tvorbě oparu, je i lékořice. Bylo prokázáno, že kyselina, kterou obsahuje kořen lékořice, zastavuje virové buňky a zmírňuje příznaky. Kyselina má totiž protizánětlivé a protivirové účinky. Ideální způsob, jak aplikovat účinnou látku, je připravit si krém z prášku z lékořice, avšak méně náročná je příprava čaje. Pokud smícháte 1 polévkovou lžičku lékořice v prášku s polovinou kávové lžičky vazelíny na obličej, můžete si připravit krém, který je vhodné nanášet na celou plochu oparu vatovou tyčinkou a nechat působit několik hodin nebo i celou noc.
Plnotučné mléko
Obklady z plnotučného mléka mohou pomoci urychlit hojení a zmírnit bolest. Důvod? Mléko obsahuje bílkoviny známé jako imunoglobuliny, které v podstatě fungují jako ochrana před viry jako je například herpesvirus. Navíc mléko obsahuje i látku zvanou L-lysin, která pomáhá zabránit účinku kyseliny zvané arginin, o níž bylo prokázáno, že způsobuje vznik bolestivých ohnisek. Látka stejně urychluje proces hojení. Stručně řečeno, aby nedošlo ke vzniku oparu, pijte plnotučné mléko a zajistěte přísun L-lysinu. Chcete-li odstranit opar, který už propukl, připravte si obklad z plnotučného, ideálně domácího a nepasterizovaného, mléka.
Peroxid vodíku
V dětství jste se s peroxidem vodíku zřejmě setkali, když vám rodiče čistili rány právě touto tekutinou. Asi si tedy pamatujete, že to není nic příjemného. Dobrou zprávou je, že dnes už jste dospělí a mírné štípání snesete, pokud má pomoci odstranit bolest z oparu. Peroxid totiž dezinfikuje a zastavuje šíření ohniska. Jelikož puchýř je již infikovaný je nutné ho udržovat v čistotě, čímž dosáhnete, že může zmizet o něco dříve. Opět použijte hygienický vatový tampon nebo vatu na aplikování peroxidu na ránu.
Silice máty peprné
Herpetický virus se nachází ve vašem těle. Zjednodušeně řečeno, virus se „zdržuje“ pod kůží a už jen čeká na podnět, aby se naplno projevil. Olej z máty peprné obsahuje látky, které přímo zabíjejí nejen tyto virové částice, ale i ty, které se nacházejí v oparu. Bylo prokázáno, že při aplikaci přímo na opar bolest zmizí mnohem rychleji než obvykle, zejména pokud je olej aplikován již při prvních příznacích. Před aplikací oleje z máty peprné však vyčistěte opar čistou vodou, aby se olej mohl snadněji vstřebat a působit.
Echinacea
Existují lidé, kteří pijí čaj z této rostliny z náboženských pohnutek. Echinacea by však díky svým účinkům měla být součástí každé kuchyně. Stimuluje totiž obranné funkce těla, působí jako prevence proti infekcím a také urychluje uzdravení. Ideální je nápoj z čerstvého květu, protože sušený ztrácí své účinky. Pokud ho však nemáte k dispozici, vsaďte i na ten sušený.
Sponzorováno
Lepší je prevence oparu než jeho léčba
Existuje několik pravidel, která byste, v případě, že se vám pravidelně tvoří nepříjemný opar, měli dodržovat. Důležitý je pravidelný přísun zejména vitaminů B, E a C, kvalitní balzám na rty, který je ochrání před slunečním zářením. Pokud pocítíte první známky tvořícího se oparu, začněte s karanténou daného místa, nikdy se ohniska oparu nedotýkejte, abyste se vyhnuli přenosu viru a nezapomeňte na pravidelnou výměnu vašeho zubního kartáčku, zvláště po tom, co se vám opar vytvořil.
Posilte si imunitu
Lidé s často se vyskytujícími opary by se měly začít zabývat i otázkou vlastní imunity. V nejzávažnějších případech totiž může Herpes simplex způsobit až smrt a netřeba proto před tímto problémem zavírat oči a tiše trpět neestetické každoměsíční puchýře na rtech. Spouštěčem, který zapříčiní, že se vám herpes vyhodí, může být už i obyčejná emoční nerovnováha či stres, vnitřní horečka, chřipka a při ženách dokonce i menstruace.
Pomozte si přírodou
Nedokážete se herpesu nebo oparu zbavit přestože jste již vyzkoušeli téměř všechny léky, které na tento problém existují? Neciťte se bezradně. Matka příroda nám někdy nabízí „léky vlastní výroby“, které častokrát účinkují mnohem lépe, než ty z lékárny. A ve srovnání s nimi ani nemusíte sahat hluboko do kapsy. Je však třeba zdůraznit, že ne vždy zabere každému jedna metoda. Žádný z těchto přírodních receptů není zaručen, ale každý z nich již při tomto problému někomu pomohl. Je třeba zkoušet a najít si tu svou účinnou zbraň.
Co se vyplatí vyzkoušet na opar?
- černý čaj, meduňka – na postižené místo si přikládejte sáčky černého čaje nebo lístky ve vodě spařené meduňky
- přikládejte obklady – s Alpou, domácí slivovicí nebo lihem
- pomáhá tea tree olej – má dezinfekční a hojivé účinky
- jogurt s živými kulturami – díky aktivním mikroorganismům pomáhá opar lépe zahojit a působí proti svědění
- zubní pasta – vysušuje opar
- česnek, cibule, citron – přiložte na postižené místo plátek a nechte asi 5 minut působit, opakujte vícekrát denně
- ocet – při náznacích, že se tvoří opar si jím potírejte postižené místo
- med – pomáhá zklidnit místo oparu, má antibakteriální účinky a pomáhá ho spíše zahojit
- soda hydrogenuhličitan – smíchejte kousek sody s převařenou vodou tak, aby vznikla kašička, kterou si potírejte místo oparu co nejčastěji
- B – komplex – využívání balíčku těchto vitaminů už pomohlo mnohým, také pomáhá i preventivní užívání probiotik
- ušní maz – diskutabilní, ale prý účinná metoda. Při prvních příznacích oparu jako svědění a mravenčení, si potřete toto místo mazem z vašeho ucha. Pro někoho nechutné, ale opravdu účinné. Někteří mají díky tomu od oparů nadobro klid.
- aloe vera – pokud máte doma rostlinu, potírejte si opar čerstvou šťávou z ní, pokud ne, potírejte koupenou šťávou či gelem
I opar patří do rukou odborníka
Pokud jsou vaše problémy s oparem příliš časté, může být za tím vážné onemocnění. Odborníka byste měli navštívit i tehdy, pokud je váš opar zapálený, oteklý, dostala se do něj bakteriální infekce, nebo jej doprovází horečka. Tehdy by se na to měl podívat lékař, který odborně zhodnotí váš stav a obvykle nasadí i antibiotika.
Co si dále přečíst?
- TIP: Jak na pohlavní opar nebo opar na rtu?
- Kokosový olej na opary – jak a proč ho použít?
- Jak na začínající opar?
- Dá se použít zubní pasta na opar? Nebo je to hloupost?
VIDEO: Blogerka radí jak na opary
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Krásné a zdravé rty
Přečtěte si také naše další články
Já na opary používám jedině cannadent sérum. To jediné mi pomáhá. Jakmile se začne rašit, namažu a nemá šanci.
Nejsem příznivcem příspěvků tohoto typu, to přiznávám hned…, nicméně cítím potřebu pomoci a poradit všem, kdo trpí (nebo jeho dítko) na opary tak, jako my… Proč mi někdo už dávno neřekl, že existuje něco, co během TŘÍ dnů!!! pomůže vyřešit bolavý ret?! A to je třetí den už jen stroupek, takže vlastně DVOU dní.
Stačí namočit přírodní krystal alunit vodou a několikrát za den opar potřít. Alunit má antibakteriální a hojivé účinky. Zmírňuje zánět i podráždění. Kdybych se o tom sama nepřesvědčila, těžko bych uvěřila, každopádně už nikdy jinak… A to je konec obvyklému přístupu k oparům. Každý, kdo trpí na opary, by to měl vyzkoušet a bude velmi mile překvapen. Je to účinné přesto levné řešení, když si krystal nerozbijete, vydrží Vám i rok.