Sponzorováno

Jak na krvácející dásně? Příčiny a léčba + babské rady 4.91/5 (11)

Krvácejícím dásním věnujte pozornost, nezlehčujte to.

Krvácejícím dásním věnujte pozornost, nezlehčujte to.

Krvácení dásní je nejčastějším příznakem nějakého onemocnění dásní. Ale pozor, takové obyčejné krvácení dásní může také poukazovat i na jiné zdravotní problémy.

Občasné krvácení z dásní může být způsobeno i příliš intenzivním čištěním zubů nebo nošením zubní protézy, která správně nesedí. Časté krvácení dásní může také naznačovat závažnější stavy, třeba tyto:

  • paradentóza (pokročilá forma onemocnění dásní)
  • leukémie (rakovina krve)
  • nedostatek vitamínů
  • nedostatek srážlivých buněk (krevní destičky)

Problémy zubů a dásní, které mohou způsobit krvácení dásní

Problémy s péčí o zuby a dásně jsou obecně primární příčinou krvácení dásní. Gingivitida (zánět dásní) a paradentóza způsobují, že vaše dásně jsou citlivé a náchylné ke krvácení.

Zánět dásní

U většiny lidí se rozvine zánět dásní (gingivitida), když zubní plak zůstává na liniích dásní příliš dlouho. Plak označuje zbytky a bakterie, které se drží na vašich zubech.

Čištění zubů odstraňuje plak a může zabránit vzniku kazu (zubního kazu). Ale plak může zůstat na linii dásní, pokud si zuby správně nečistíte kartáčkem a zubní nití.

Pokud plak neodstraníte, může ztvrdnout na zubní kámen, což opět zvýší krvácení. Hromadění plaku v blízkosti dásní může také způsobit zánět dásní.

Příznaky zánětu dásní jsou tyto:

  • nateklé, nafouklé dásně
  • bolestivost v ústech a kolem dásní
  • krvácení z dásní

Paradentóza

Parodontitida se může objevit, když se gingivitida dostane do pokročilé fáze. Parodontální onemocnění je infekce dásní, čelistní kosti a podpůrných tkání, které spojují vaše zuby a dásně. Parodontitida může způsobit uvolnění nebo i vypadávání zubů. A rávě paradetóza je častou příčinou krvácejících dásní.

Nedostatek vitamínů

Nedostatek vitaminu C a vitaminu K může také způsobit snadné krvácení dásní.

Požádejte svého lékaře, aby zkontroloval hladinu vitamínů C a K, pokud máte krvácení dásní, které není způsobeno nesprávnou péčí o zuby. Dodržujte také dietu, která obsahuje obě živiny, abyste zajistili, že získáte vitamíny, které potřebujete, abyste zůstali zdraví.

Mezi potraviny bohaté na vitamín C patří:

  • citrusové plody
  • brokolice
  • jahody
  • rajčata
  • brambory
  • papriky
  • kiwi

Mezi potraviny bohaté na vitamín K patří:

  • řeřicha
  • kapusta
  • špenát
  • mangold
  • salát
  • sójové boby
  • řepkový olej
  • olivový olej

Existují ale také i jiné příčiny krvácení dásní

Lidé, kteří nosí zubní protézy, mohou také někdy pociťovat krvácení z dásní. To je pravděpodobnější, když zubní protézy sedí příliš těsně. Promluvte si se svým zubařem nebo ortodontistou, pokud zubní protézy nebo jiné ústní pomůcky způsobují krvácení dásní. Možná vám budou muset udělat nové otisky, aby vytvořili lépe padnoucí náhradu zubů.

A také těhotenství často způsobuje krvácení dásní. Hormonální změny, ke kterým dochází během těhotenství, mohou způsobit, že dásně jsou o dost citlivější, než tomu bylo dříve.

Poruchy krvácení, jako je hemofilie a leukémie, mohou také zvýšit riziko krvácení dásní. Vaše dásně mohou krvácet častěji, pokud užíváte léky na ředění krve. Mezi léky v této třídě patří warfarin, aspirin a heparin.

Léčba krvácení dásní

Pamatujte si, že velmi dobrá dentální hygiena je prvním krokem ke zvládnutí krvácení dásní.

Druhým krokem je to, že chodíte ke svému zubaři dvakrát ročně, aby vám provedl profesionální čištění a dal další rady. Váš zubní lékař vám jistě dá vědět, zda máte zánět dásní, a naučí vás, jak si správně čistit zuby. Správné čištění zubů a používání zubní nitě může odstranit plak z linie dásní a snížit riziko vzniku onemocnění parodontu.

Váš zubař vám také může ukázat, jak používat antiseptickou ústní vodu, abyste minimalizovali tvorbu plaku v ústech. A opláchnutí teplou slanou vodou může pomoci zklidnit oteklé dásně, které snadno krvácejí.

Sponzorováno

Používejte měkký zubní kartáček. Bude šetrný k zaníceným dásním, zvláště pokud po čištění zubů zaznamenáte krvácení. Střední a tvrdé štětiny mohou být pro vaše jemné dásně příliš abrazivní.

Můžete také zvážit použití elektrického zubního kartáčku. Speciálně navržené kartáčkové hlavy na těchto zubních kartáčcích vám pomohou vyčistit linii dásní snadněji než s klasickým zubním kartáčkem.

Používejte také již zmíněnou dentální nit. Používání zubní nitě je jedním z nejdůležitějších způsobů, jak zabránit krvácení dásní a zachovat dobré zdraví ústní dutiny. Odstraňuje plak a zbytky jídla, které mohou být pod linií dásní a vést ke krvácení dásní.

Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete používat více produktů společně, aby vaše ústa, dásně a zuby zůstaly zdravé. Takže měký zubní kartáček, zubní nit, mezizubní kartáčky, ústní vodu. A samozřejmě zmíněné návštěvy zubaře.

Babské rady na krvácející dásně

A máme i pár takových neortodoxních rad na krvácející dásně.

Vypláchněte ústa peroxidem vodíku

Peroxid vodíku můžete mít po ruce a použít jej jako dezinfekční prostředek. Ukázalo se, že může také odstranit plak, podporovat zdraví dásní a zastavit krvácení dásní. Pokud vám krvácejí dásně, vypláchněte si po čištění ústa peroxidem vodíku, ale roztok samozřejmě nepolykejte.

Gingivitida je zánět dásní a tento stav může způsobit krvácení, otoky a ustupující dásně. Ve studii, na které se zúčastnilo 99 lidí, byla některým poskytnuta ústní voda s peroxidem vodíku, aby se zjistila účinnost roztoku na snížení zánětu dásní a bělení zubů. Studie zjistila, že skupina, která se opláchla peroxidem vodíku, měla menší zánět dásní než kontrolní skupina.

Přestaňte kouřit

Kromě zvýšení rizika rakoviny plic, srdečních chorob a mrtvice je kouření spojeno s onemocněním dásní. Kouření může zhoršit imunitní systém vašeho těla, takže je pro vaše tělo těžší bojovat proti bakteriím zubního plaku. To může vést k onemocnění dásní. Přestat kouřit může pomoci vašim dásním léčit a zastavit krvácení.

Přiložte studený obklad

Krvácení dásní není vždy způsobeno onemocněním dásní. Vaše dásně mohou také krvácet z traumatu nebo poranění dásňové tkáně.

Studený obklad aplikovaný na linii dásní může snížit otok a omezit průtok krve, aby se zastavilo krvácení. Několikrát denně přikládejte na dásně ledový obklad nebo studený hadřík, 20 minut přiložit a 20 minut nechat tak.

Pijte zelený čaj

Pravidelné pití zeleného čaje může také zvrátit onemocnění parodontu a zastavit krvácení dásní. Zelený čaj obsahuje katechiny, přírodní antioxidanty, které mohou snížit zánětlivou reakci těla na bakterie v ústech.

Jedna studie u 940 mužů analyzovala účinnost zeleného čaje na zlepšení zdraví parodontu. Pro účely studie výzkumníci zkoumali hloubku periodontální kapsy účastníků před a po pití zeleného čaje, stejně jako jakékoliv problémy dásní a výskyt krvácení z dásní. Na základě výsledků vědci došli k závěru, že čím více zeleného čaje člověk pije, tím lepší je jeho parodontální zdraví.

Doporučený denní příjem zeleného čaje jsou 3-4 šálky, i když někteří vědci se domnívají, že je potřeba vypít až 10 šálků denně, abyste zaznamenali zlepšení svého zdraví.

Vypláchněte ústa slanou vodou

Protože bakterie a zánět v ústech způsobují onemocnění dásní, pravidelné vyplachování úst směsí teplé slané vody může také snížit výskyt bakterií a zastavit krvácení dásní.

Přidejte půl lžičky soli do sklenice teplé vody a vyplachujte si ústa po dobu několika sekund 3-4x denně. Pokud je krvácení způsobeno zraněním nebo traumatem, vyplachování směsí slané vody také udržuje ústa čistá a odstraňuje bakterie, které by mohly způsobit infekci rány.

Sponzorováno

Jak řešíte krvácení dásní vy? Budeme rádi za komentáře.

Dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva