Obsah článku
Klaustrofobie je jednou z nejčastějších fobií. Pokud trpíte klaustrofobií, můžete mít pocit, že máte záchvat paniky, ačkoli klaustrofobie není panickou poruchou. U některých lidí může klaustrofobie sama o sobě zmizet. Jiní mohou potřebovat terapii, aby zvládli své příznaky.
Slovo klaustrofobie pochází z řeckého slova „fobos“, což znamená strach, a latinského slova „claustrum“, což znamená „uzavřené místo“.
Příznaky klaustrofobie
Příznaky klaustrofobie se objevují po spuštění fobie, jako například v uzavřené místnosti nebo v přeplněném prostoru. To, co považujete za malý prostor, se může lišit v závislosti na závažnosti fobie.
Když se u vás projeví příznaky klaustrofobie, můžete mít pocit, že máte záchvat paniky. Příznaky klaustrofobie mohou zahrnovat:
- pocení
- chvění
- návaly horka, pocity na omdlení
- pocit intenzivního strachu nebo paniky
- pociťujete velkou nervozitu
- dušnost
- hyperventilace
- rychlý tep
- tlak na hrudníku nebo bolest
- nevolnost
- cítíte se slabě
- pocit zmatení nebo dezorientace
- pocení a zimnice
- suchá ústa
- bolest hlavy
Tyto příznaky mohou být mírné nebo závažné. To je hodně individuální.
Pokud jste klaustrofobičtí, můžete také:
- vyhýbat se spouštěcím situacím, jako je cestování v letadlech, podchodech, výtazích nebo v autech během silného provozu
- automaticky, podvědomě a nutně hledáte východy v každém úzkém prostoru
- cítíte strach, že když se dveře zavřou, budete doslova uvězněni v místnosti
- musíte stát v blízkosti nebo přímo u východu, když se nacházíte na přeplněném místě
Spouštěče klaustrofobie
Klaustrofobii může vyvolat mnoho situací. Spouštěče mohou být například tyto:
- jste v malé místnosti bez oken
- jízda v letadle nebo malém autě
- jste zavřeni ve výtahu
- podstupujete vyšetření MRI nebo CT
- nacházíte se ve velké, ale přeplněné místnosti, jako na večírku nebo koncertu
Nošení oblečení s úzkým hrdlem může u některých jedinců také způsobit pocity klaustrofobie.
Další místa, která mohou vyvolat klaustrofobii, jsou tyto:
- veřejné toalety
- myčky aut
- otočné dveře
- šatny
- jeskyně nebo podobné prostory
- tunely
Vaše příznaky klaustrofobie mohou být vyvolány samozřejmě i jinými situacemi, které nejsou uvedeny výše. Sami můžete definovat malý nebo omezený prostor jinak, než ostatní lidé. Je to proto, že lidé mají svůj vlastní jedinečný smysl pro svou osobní bublinu. Studie z roku 2011 zjistila, že lidé s většími bublinami obklopujícími jejich tělo se při porušení tohoto kruhu pravděpodobně budou cítit klaustrofobicky. Takže pokud je váš osobní prostor 100 cm a někdo stojí 50 cm od vás, můžete začít panikařit.
Příčiny klaustrofobie
O tom, co způsobuje klaustrofobii, je známo jen málo. Třeba faktory životního prostředí mohou hrát velkou roli. U lidí se obvykle vyvine klaustrofobie během dětství nebo v období dospívání.
Klaustrofobie může souviset s dysfunkcí amygdaly, což je část mozku, která řídí, jak zpracováváme strach. Fobie může být také způsobena traumatickou událostí, jako například:
- uvíznete v těsném nebo přeplněném prostoru po delší dobu
- při létání dojde k turbulenci a vás to psychicky zasáhne
- jako díte jste byli potrestáni tím, že jste byli zamčeni v malém prostoru, jako je koupelna
- uvízli jste v přeplněné veřejné dopravě
- byli jste ponecháni nějakou náhodou v těsném prostoru, jako je třeba skříň
S větší pravděpodobností se u vás vyvine klaustrofobie, pokud vyrostete s klaustrofobním rodičem nebo jiným členem rodiny. Pokud dítě vidí, že se jeho milovaná osoba bojí malého uzavřeného prostoru, může začít spojovat strach a úzkost s podobnými situacemi.
Klaustrofobie je ve skutečnosti velmi častá. Studie obecně naznačují, že klaustrofobii postihuje asi 7% populace, nebo až 10%. Slova lékaře: Myslím, že studie podceňují, jak je klaustrofobie ve skutečnosti běžná. Je to jeden z nejčastějších psychiatrických problémů.
Sponzorováno
Diagnostika
Pokud vaše příznaky přetrvávají, měli byste navštívit lékaře. Nečekejte, až bude vaše klaustrofobie příliš obtěžující. Včasná diagnóza vám může pomoci lépe zvládat příznaky. Lékař zkontroluje vaše příznaky a provede fyzickou prohlídku. Zohlední také vaši historii strachu a proč vznikl.
Léčba klaustrofobie
Klaustrofobie je nejčastěji léčena psychoterapií. Různé typy poradenství vám mohou pomoci překonat váš strach. Měli byste mluvit se svým lékařem o tom, jaký typ léčby pro vás bude fungovat nejlépe. Léčba může zahrnovat následující metody:
Kognitivní behaviorální terapie
Kognitivní behaviorální terapie vás naučí, jak ovládat a měnit negativní myšlenky, které vyvstávají ze situací, které spouštějí vaši klaustrofobii. Naučíte-li se změnit své myšlenky, můžete se naučit měnit vaši reakci na tyto situace.
Racionální emotivní behaviorální terapie
Racionální emotivní behaviorální terapie je akční forma kognitivní behaviorální terapie, která se zaměřuje na současnou situaci. Racionální emotivní behaviorální terapie řeší nezdravé postoje, emoce a chování. Používá techniku zvanou „spor“, která lidem pomáhá rozvíjet realistické a zdravé přesvědčení.
Relaxace a vizualizace
Terapeuti vám nabídnou různé relaxační a vizualizační techniky, které můžete použít, když jste v klaustrofobické situaci. Techniky mohou zahrnovat cvičení, jako je odpočítávání od 10 do 1 nebo vizualizace bezpečného prostoru. Tyto techniky mohou pomoci uklidnit nervy a zmírnit paniku.
Expoziční terapie
Expoziční terapie se běžně používá k léčbě úzkostných poruch a fobií. Při této terapii se záměrně ocitnete v nebezpečné situaci, která vyvolá vaši klaustrofobii, abyste mohli čelit a překonat svůj strach. Myšlenka je ta, že čím více jste vystaveni tomu, co vás děsí, tím méně se toho budete bát.
Léky
Lékař vám může také předepsat antidepresiva nebo léky proti úzkosti, které pomohou léčit vaše panické a fyzické příznaky. Léky, které mohou být užitečné na klaustrofobii jsou SSRI (tj. selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu), jako je Zoloft, Paxil nebo Lexapro.
Jaký je výhled pro pacienty?
Klaustrofobie je léčitelná a lidé se mohou z tohoto stavu úplně vyléčit. U některých lidí klaustrofobie zmizí časem – když stárnou. Pokud tomu tak není, existují různé způsoby, jak léčit svůj strach a fyzické příznaky a také je možné ovládat spouštěče, abyste mohli žít aktivní a naplňující život.
Pár tipů, jak si poradit s klaustrofobií
Mnoho lidí s klaustrofobií se záměrně vyhýbá prostorům, které způsobují jejich problémy. To ale nefunguje dobře jako dlouhodobé řešení, protože stejně se nakonec ocitnete v nějaké, pro vás děsivé, ale nevyhnutelné situaci. Existují však způsoby, jak se vypořádat během útoku paniky.
- Dýchejte pomalu a zhluboka, přičemž s každým dechem počítejte do tří.
- Soustřeďte se na něco bezpečného, jako je plynoucí čas – soustřeďte se třeba na ručičky hodinek.
- Opakovaně si opakujte, že váš strach a úzkost pominou.
- Opakujte, že strach je iracionální, že neexistuje.
- Vizualizujte si a zaměřte se na místo nebo okamžik, který vám v hlavě nastolí klid.
- Představte si také bublinu kolem vás, které má 1 metr v průměru. V této bublině vám nic nemůže ublížit. Je to jen váš prostor.
Je také důležité nebránit útoku paniky, když se právě děje. Možná budete chtít zastavit tento nepříjemný útok, ale pokud jej nedokážete zastavit, vaše úzkost se může ještě zvýšit. Namísto toho přijměte skutečnost, že k útoku dochází, připomeňte si, že je úplně v pořádku zažít tyto pocity, ujistěte se, že tento útok neohrožuje váš život, a nezapomeňte, že tento útok za chvíli přejde.
Pár slov o klaustrofobii na závěr
Iracionální, nedobrovolný strach z úzkých, malých prostorů může způsobit, že se trpící člověk bude vyhýbat každodenním místům, i když si je vědom, že nehrozí žádné skutečné nebezpečí. Člověk, který má klaustrofobii, ví, že strach je iracionální, ale i přemýšlení o strachu může vyvolat úzkost. Když čelí obávané situaci, cítí se, jako by měl záchvat paniky, infarkt, nebo jako by dokonce mohl přestat dýchat a omdlet. Léčba je proto někdy opravdu potřeba.
A naše poslední rada. Čtěte si co nejvíce o klaustrofobii. Možná vás překvapí, jak obyčejné pocity klaustrofobie jsou a jak relativně snadno je tato fobie léčitelná.
Sponzorováno
A co vy? Jak se s klaustrofobií vypořádáváte vy? Budeme moc rádi za komentáře k tomuto tématu.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Duševní poruchy a psychologické problémy
Přečtěte si také naše další články
Poprvé jsem pocit stísněnosti zažil až teď na Rodosu jsme procházeli úzkým tunelem asi 150m a byl to pro mne šokující zážitek, musel jsem se držet toho přede mnou a nakonec do pominulo. Ale příště si dám pozor kam lezu.
Závěrem bych chtěl poznamenat, že ten sympatický panáček (autor článku) by si mohl obléct aspoň tričko než se znova vyfotí do profilu. Takhle to vypadá jako by si to spletl s nějakou seznamkou