Obsah článku
Zvýšená teplota lidského těla je někdy příznakem nemoci.
Jak správně měřit teplotu těla?
Máma zjistila, že máte horečku, když vám přiložila dlaň na čelo. Pokud jste tuto schopnost „nezdědili“, používejte teploměr. Abyste se po měření tělesné teploty rychle zorientovali, dodržujte tento postup:
- Dříve než začnete používat skleněný rtuťový teploměr, chyťte ho za horní konec (ne za nádržku s rtutí) a sklepejte rtuťový sloupec na hodnotu nižší než 36 stupňů
- Pokud si měříte teplotu v ústech, musíte počkat alespoň 30 minut po jídle, pití nebo kouření. Tyto činnosti vyvolávají změny teploty v ústní dutině.
- Při měření teploty v ústech dejte teploměr pod jazyk do jedné z „bočních kapes“, a nikoli do prostřed. V těchto kapsách jsou cévy blíže u povrchu, takže naměřená teplota se bude přibližovat k tzv. hloubkové tělesné teplotě.
- Teploměr nepřidržujte zuby, ale rty. Dýchejte raději nosem než ústy – i to má vliv na výšku naměřené teploty. Teplotu byste si měli měřit alespoň 3 minuty, ideální je 5-7 minut.
- Pokud měříte teplotu malému dítěti v konečníku, držte ho na klíně nebo ho jednou rukou přidržujte za zadeček, aby se nehýbalo. Konec teploměru jemně natřete olejem a opatrně vsuňte do konečníku přibližně do hloubky 2,5 cm. Nikdy to nedělejte násilím! Sloupec rtuti začne stoupat již po několika sekundách. Když se ustálí, což obvykle trvá 1-2 minuty, teploměr vytáhněte.
- Pokud teploměr praskne v ústech nebo v konečníku, nejde o žádnou katastrofu. Rtuť v takovém množství nepůsobí jako jed a jedinou nepříjemností zpravidla je povrchové poranění sliznice. Pokud se vám nepodaří odstranit všechny úlomky, požádejte o pomoc lékaře.
- Skleněný teploměr po použití opláchněte studenou mýdlovou vodou. Nepoužívejte horkou vodu a teploměr nenechávejte v blízkosti tepelného zdroje.
- Při mytí neponořujte do vody celý teploměr.
Změřte si teplotu
Nejprve se ujistěte, že máte opravdu horečku. I když se za normu považuje 36,7 C, nejde o absolutní hodnotu. „Normální“ teplota se individuálně liší a pohybuje se v závislosti na denní nebo noční hodiny. Teplotu může ovlivnit i příliš teplé oblečení, nálada nebo fyzická námaha.
Pokud máte teplotu 37,4 C až 37,9 C, jde o zvýšenou teplotu o více než 1 C nad normou. Pokud teploměr ukáže 38,5 C máte horečku. Uvedené hodnoty se týkají měření v podpaží. Pokud se teplota měří v konečníku, získané hodnoty jsou v průměru o 0,5 C vyšší.
Vyplatí se chvíli počkat?
Nezapomeňte, že horečka sama o sobě není nemocí, ale jen jejím příznakem. Někteří jedinci chápou horečku jako obranný mechanismus organismu, který hraje důležitou roli – zkracuje dobu trvání nemoci, posilňuje působení antibiotik a snižuje nákazu. Proto tvrdí, že se vyplatí počkat a uměle nestlačovat teplotu dolů. Jde však o diskutabilní názor. Velmi vysoká teplota totiž bezprostředně ohrožuje organismus. Platí to zejména u dětí, u kterých horečnaté stavy provázejí křeče a rychlá postupující dehydratace.
Náš názor: Nižší teplota nevadí, je to obranná reakce organismu. Pokud máte vysokou horečku, musíte ji snížit.
Kdy je třeba navštívit lékaře?
- Pokud se horečka dostaví u dítěte mladšího 4 měsíců. U dětí mladších 6 let může horečka 39 stupňů a více (měřená v ústech) vyvolat křeče
- Při horečce vám brní krk
- Tělesná teplota je vyšší než 40 C a nepomáhají žádné domácí metody
- Horečka trvá více než 5 dnů
Jak na horečku a vysoké teploty?
1. Pijte
Při horečce se organismus více potí. Pokud ztratíte příliš mnoho vody, potní žlázy se uzavřou a zabrání další ztrátě vlhkosti, což následně znesnadňuje snižování teploty těla. Proto musíte pít co nejvíce tekutin. A co pít?
Sponzorováno
- Ovocné a zeleninové šťávy – obsahují mnoho vitamínů a minerálů. Doporučuje se zejména šťáva z červené řepy a mrkve.
- Bylinné čaje – hladinu tekutin doplňují všechny čaje, ale při horečce působí blahodárně zejména bylinné odvary. Doporučuje se směs sušeného tymiánu a lipového i heřmánkového květu. Tymián má antiseptický účinek, heřmánek zmírňuje zánětlivé příznaky a lipový květ podporuje pocení. Jednu lžičku sušené směsi zalijte vroucí vodou a po pěti minutách sceďte. Teplý čaj pijte několikrát denně.
- Lipový čaj – odvar ze sušených květů lípy nejen lahodné chutná, ale podporuje i pocení, což následně snižuje horečku. Velkou lžíci lipového květu zalijte šálkem vroucí vody. Čaj přeceďte a pijte dokud je žhavé.
- Kůra vrby bílé – tento přírodní prostředek obsahuje mnoho salicylátů, které jsou hlavní složkou aspirinu. Kůru spařte spolu s čajem a odvar pijte po malých doušcích.
- Bezinky – známý lék proti horečce lépe snášejí lidé, kteří nemohou užívat acylpyrin. Bezinky černé spařte spolu s čajem a odvar pijte několikrát denně po malých doušcích.
- Led – můžete cucat i ledové kostky: dejte zmrazit vodu smíchanou s ovocnou šťávou.
2. Vlhké obklady
Obklady namočené do studené vody pomáhají organismu vylučovat teplo. Obklady přikládejte na ty části těla, kde se pod povrchem nacházejí velké cévy – čelo, oba spánky, krk, slabiny. Obklady vyměňte pokaždé, když se ohřejí na teplotu těla. Používejte je, dokud se horečka nesníží. Můžete zkusit i ochlazující lázně – teplota vody by měla být o stupeň či dva nižší než tělesná teplota.
Používejte houbu – zvlhčujte tělo houbou namočenou do studené vody. Houbou přetřete celé tělo. Vodu můžete nahradit alkoholem, ale postupujte opatrně. Alkohol se sice odpařuje rychleji než voda, ale pro pacienta může znamenat i podráždění pokožky. Navíc hrozí nebezpečí, že se pacient nadýchá alkoholových výparů nebo bude alkohol absorbovat prostřednictvím pokožky.
3. Teplá koupel
Pokud horečku provází zimnice, vyzkoušejte teplou koupel. Teplota vody by měla mít pokojovou teplotu, případně použít zábal z vlhkých ručníků. Ručníky vyměňujte každých 15 minut.
4. Prostředky proti bolesti
Pokud se cítíte špatně, užijte lék proti bolesti. Dospělí si mohou dát každé dvě hodiny dvě 250 mg tablety aspirinu nebo dvě 500 mg tablety paralenu. Prcitlivělost na paralen se vyskytuje jen zřídka. Acylpyrin a paralen působí mírně odlišně. Jestliže jeden přípravek dostatečně nesnižuje horečku, mohou se užívat oba současně – nejlépe každých 6 hodin po jedné tabletě. Tato kombinace však není vhodná pro každého, proto se raději poraďte s lékařem.
5. Dětem dejte paralen
Dětem mladším 12 let raději nedávejte acylpyrin. Paralen je bezpečnější. U dětí, které během virového onemocnění (chřipka, neštovice) užívají acylpyrin, existuje riziko vzniku tzv. Reyeova syndromu, neurologického onemocnění, které se může skončit i smrtí. Jakékoliv podávání léků dětem konzultujte s lékařem.
6. Střídmost
Pokud máte horečku, nepřehánějte to s vrstvami oblečení ani nevystavujte tělo prochladnutí. Řiďte se zdravým rozumem. Pokud vám je příliš teplo, odhrňte přikrývku, ale když vámi začne lomcovat zimnice, přikryjte se až po krk.
7. Jezte, když máte chuť
Pokud vám neklesne teplota, pijte jen ovocné šťávy. Pokud jste hladoví, klidně si něco lehkého dejte, protože organismus při zvýšené tělesné teplotě spotřebovává větší množství kalorií. Ale pokud na jídlo nemáte ani pomyšlení, nenuťte se.
Horečka u dětí, jak na ni?
Děti s horečkou vyžadují velmi pozornou péči. Nezapomeňte, že horečka může vyvolat i „přehřátí“ organismu – přehnaně teplé oblečení, příliš vytopená místnost. Horečnatý stav může navodit i intenzivní fyzická námaha. U novorozeňat může dojít k přehřátí pod vlivem nedostatečného přísunu tekutin.
Rada na závěr
Teplota je signál organismu, že se něco děje. Pozorně se sledujte a pokud se vám něco nezdá raději navštivte lékaře.
Co si dále přečíst o horečce?
VIDEO: Jak snížit horečku bez léků?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nachlazení chřipka a teplota
Přečtěte si také naše další články