Obsah článku
Atopický ekzém nebo atopická dermatitida je ve většině případů dědičné onemocnění, které se projevuje zarudnutím, svěděním, puchýřky a suchou pokožkou, která se odlupuje. Toto chronické zánětlivé onemocnění způsobují hlavně alergie. Nesprávně fungující imunitní systém vede k alergiím a citlivosti na potraviny, chemikálie a částečky nacházející se ve vzduchu. Zda se jedná o alergii se dá zjistit krvním testem zaměřeným na zvýšenou úroveň eozinofilních bílých krvinek a IgE protilátek. Zhoršení stavu vyvolává i emoční stres, změny teploty a vlhkosti vzduchu, čisticí prostředky a kosmetika.
Ekzém představuje alergickou reakci organismu na podněty vnějšího a vnitřního prostředí. Ty mohou být různorodé a přitom může jít jen o onemocnění lokalizované na kůži nebo je to projev celkového postižení organismu. Nejdůležitější roli sehrává snížená aktivita imunitního systému.
Diagnostika ekzému
Stanovení diagnózy začíná anamnézou, která je zaměřena na zjišťování alergenů v pracovním a domácím prostředí. Dále využíváme klinický obraz, laboratorní základní a zvláštní vyšetření.
Provádějí se rutinní a speciální testy na kůži (epikutánní, prick test, skarifikační, intradermální, imunologické testy buněčné a humorální imunity, …), mikrobiologické vyšetření, vyšetření fokální infekce (infekce s ložiskem v mandlích, zubech, …), poruchy metabolismu a trávení trávicího ústrojí, stolice na parazity a vyšetření týkající se profese.
Jaké trávení, taková pokožka
Při léčbě ekzému je důležité odstranit nejen podezřelé alergeny ze své blízkosti, ale se podívat i na svůj trávicí systém. U většiny lidí trpících ekzémem se zjistilo, že trpí i tzv. „Leaky gut“ syndromem. To znamená, že přes stěny trávicího traktu unikají do těla látky, které by tam vůbec neměly být. Stěny našeho tlustého a tenkého střeva jsou neustále drážděny a „škrábány“ alergeny jako jsou lepek, mléčné výrobky a cukr. Tyto záněty a ranky uvolňují prostor mezi buňkami, čímž vzniká volná cesta pro nechtěné toxiny, které chce tělo vyloučit. Neunikají však již tradiční cestou přes stolici ale přes druhý největší eliminační orgán – pokožku. A proto se po konzumaci alergenů zhorší příznaky.
TIP: Jak na jizvy a skvrny po ekzému?
Sponzorováno
Co s ekzémem? Jak na něj?
- Jako první krok je důležité vyloučit ze své stravy alergeny, hlavně mléčné výrobky, pšenici, vejce, droždí a citrusové plody. Jejich místo by měly nahradit hlavně protizánětlivé potraviny bohaté na omega 3 kyseliny jako vlašské ořechy, mastné ryby, lněné semeno a chia semínka, které pomohou obnovit membránu každé buňky, hlavně kožních buněk. Potraviny bohaté na vitamin C, které snižují hladinu histaminu a tím zmírňují podráždění, jsou – kiwi, barevná paprika, brokolice, ananas, růžičková kapusta, kapusta, meloun, zelí, rybíz, šípky. Kyselé prostředí zhoršuje ekzém, proto je dobré si vyrovnávat pH se zásaditými potravinami jako je avokádo, špenát, kapusta a spirulina. Vyhněte se sóji, octu, cukru, umělým barvivům, konzervačním látkám.
- Z doplňků můžete vyzkoušet rybí nebo lněný olej, které mají vysoký obsah omega 3 kyselin a ty snižují záněty v těle. Z probiotik je nejúčinnější kultura Lactobacillus plantarum, která pomůže napravit střevní mikroflóru, a tak přispět ke zlepšení pokožky. Mezi další důležité živiny patří beta karoten a vitamíny A , C, D a B komplex. Pokud ze stravy vyloučíte zmíněné alergeny a zařadíte omega 3 kyseliny, stěny trávicího traktu už nebudou drážděny, což je dobé využít a podpořit toto období klidu jejich léčením a zahojením čajem z lékořice nebo šťávou z aloe vera.
- Pro venkovní použití jsou nejvhodnější chladicí přípravky jako je aloe vera gel, protizánětlivé oleje, jako například měsíček lékařský, gotu kola, heřmánek nebo olej s vitaminem E. Můžete si vyrobit i vlastní olejíček, zkombinováním 2 kapek levandulového a heřmánkového esenciálního oleje v 1 polévkové lžíci jojobového oleje.
- Vyhýbejte se kosmetickým výrobkům, které by vás mohly dráždit, prostředím s roztoči a zvířaty, bělidlům a jiným chemikáliím v domácnosti.
- Neškrábejte se a vyhýbejte se stresu, protože stres a nervozita vás nutí více se škrábat a dráždit si pokožku. V dnešní době je to pro většinu z nás výzva, proto vyzkoušejte jednoduchou jednominutovou meditaci, při které není třeba žádnou speciální přípravu. Někomu zas pomůže, když se provětrá při běhu nebo jiném cvičení.
- Detoxifikační čaje, lopuch (Arctium lappa), šťovík kadeřavý (Rumex crispus), pampeliškový kořen (Taraxacum officinale radix) nebo švédské kapky, zas pomohou podpořit funkci jater a lymfatického systému, čímž se odlehčí vylučování toxinů přes pokožku.
ČTĚTE: Na atopickou dermatitidu ledovou vodu
Nezapomínejte, že všichni jsme individuality a u každého může mít stejná nemoc různé příčiny a proto je nejlepší poradit se s odborníkem a zjistit co se vlastně děje. Pokud se rozhodnete vyzkoušet někteří z výše zmíněných tipů, tak je dobré dodržovat to alespoň 3 měsíce a zvolit si něco z každé oblasti – strava, doplňky, venkovní použití, relax a detox. Jen pak se výsledky dostaví rychleji s trvalejším efektem.
Principy léčby ekzému
- zaměřena na eliminaci alergenů
- odstranění ložisek infekce
- vyhnout se dráždění a vysychání pokožky
- ne více než jedna sprcha nebo koupel denně
- používat mýdla, které nevysušují pokožku
- léčba poruch trávicího ústrojí, střevních parazitů
- léčba poruch metabolismu, endokrinních onemocnění
Co dále si o ekzému přečíst?
VIDEO: Atopický ekzém a léčba solí z Mrtvého moře
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ekzém
Přečtěte si také naše další články
[…] choroby (akné, vypadávání vlasů, popáleniny, otlaky, záněty kůže, ekzémy, pooperační jizvy, lišeje, […]
Já osobně používám na ekzém konopnou kosmetiku z řady Atopos od Cannadermu. Ta mi vyhovuje zatím nejvíc z veškeré kosmetiky, kterou jsem vyzkoušela, a že jí nebylo málo. Jasně, že co vyhovuje mě, nemusí vyhovovat vám, ale třeba to někomu pomůže.
[…] si vytvořit i směs, která pomáhá s kožními onemocněními (ekzém, lišej, akné). Smíchejte med se skořicí v poměru 50:50 a natři si postižené […]
[…] Kožní onemocnění (například ekzémy) […]
[…] Pravidelné používání přírodního šípkového oleje se doporučuje při psoriáze, ekzémech i proleženinách. Pomůže i při drobných jizvičkách, popáleninách, stařeckých skvrnách a […]
[…] a pomáhá tak zmírnit nebo dokonce úplně vyléčit kožní problémy, jako je suchost pokožky, atopický ekzém nebo lupénka. Olej obsahuje i velké množství vitamínů (A, B1, B2, B3, B6, C, D a E), které […]
[…] vynikající práci odvede prakticky při všech kožních chorobách. Natírat si jí můžete ekzémy, akné, ale díky ní se vám uleví i při zánětech žil, křečových žilách a […]
[…] se hojící rány, akné, ekzémy, popáleniny, […]
[…] zásadě neexistují žádné absolutní, ale jen relativní kontraindikace: bronchitické astma, ekzémy, srdeční a ledvinová nedostatečnost, hypertyreóza, tuberkulóza, zhoubné […]