Obsah článku
Dušnost má mnoho příčin, které ovlivňují buď dýchací cesty nebo plíce, srdce a cévy. Příliš rychlé dýchání je označováno jako hyperventilace. V případě, že dušnost přetrvává dlouhodoběji, je pravděpodobné, že je ve spojení se zdravotním stavem. Na to dejte pozor, není s tím sranda.
Dušnost je pocit, když se člověk nemůže z plných plic pořádně nadechnout. Osobní pocit provází strach nebo úzkost. Člověk dýchá nahlas, jeho problémy s dýcháním pozorují i ostatní.
Příznaky dušnosti
Dušnost může být doprovázena:
- bolestí nebo nepříjemnými pocity na hrudníku
- nepohodlím nebo bolestí v rukou
- bolestí vyzařující do čelisti nebo bolestí v krku
- otokem v oblasti kotníků a nohou
- úbytkem hmotnosti
- neobvyklou únavou
- pocením, horečkou, výskytem hlenu v krku
- pískáním při dýchání
- chronickým kašlem
- modrým zabarvením rtů
Co způsobuje dušnost?
Příznaky dušnosti mohou být způsobeny různými abnormalitami v různých orgánových systémech v organismu.
- plíce: nedávné infekce jako je bronchitida nebo zánět plic; dušnost může být doprovázena hlenem nebo i horečkou.
- astma, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), emfyzém (rozedma plic): dýchací cesty jsou zúžené se zvýšenou odolností vůči vydechovaném vzduchu z plic, což má za následek zachycení vzduchu v plicích; dušnost je doprovázena pískáním při dýchání; u astmatu jsou obvykle přítomny předchozí alergie, zatímco při CHOPN a rozedmy plic je obvykle historie kouření.
- rakovina plic: je doprovázena neúmyslnou nechutí k jídlu a úbytkem hmotnosti.
- poškození plicní tkáně toxiny nebo systémovými onemocněními
- plicní embolie (sraženina v oběhu plic): dušnost je obvykle náhlá a je spojena s bolestí na hrudi.
- problémy se srdcem
- problémy s krevním oběhem
Existuje staré rčení, které říká: „Život je v dechu. Ten, kdo dýchá jen z poloviny, žije jen na polovinu“. Pokud máte alergii, astma nebo jiné problémy s dýcháním, vyznívá toto přísloví velmi přesně. Avšak nezáleží na tom, jaké jsou příčiny Vašich dýchacích problémů, vždy je podstatné je mít pod lékařským dohledem. Denní kontrola je velmi důležitá, abyste mohli žít aktivní a produktivní život. V závislosti na příčině může dojít k dušnosti jen jednou nebo se mohou objevit opakované epizody, které by se mohly stát konstantní.
Dušnost je signál, že člověk nemá dostatek kyslíku k uspokojení potřeb těla. To může nastat, když je zvýšená poptávka po kyslíku, například při cvičení nebo při nesprávně fungujících plicích, srdce a krevního oběhu.
Může za tím být špatná kondice
Plíce, srdce a krevní oběh obyčejně pracují společně, aby dodávali svalům a jiným orgánům těla kyslík, který potřebují. Když plíce, srdce a krevní oběh nefungují normálně, tělo není schopné udržet v těle dost kyslíku. Nejčastější příčinou dušnosti je špatná kondice. V ideálním případě by měl člověk provádět denně alespoň 30-minut intenzivní cvičení. V skutečností však mnoho lidí jen zřídka cvičí vůbec jednou za měsíc.
Auto namísto chůze, výtah namísto chození po schodech, sezení příliš dlouho před televizorem atd, za ta léta mají tyto pasivní činnosti vliv na snížení naší fitness úrovně. Jelikož úroveň výkonu klesá, je tomu také tak i při účinnosti svalů, plic a srdce. Nevycvičená osoba ztrácí dech mnohem dříve, než trénovaný člověk. Když se lidé méně pohybují, mají tendenci jíst více a nesledovat zdravou výživu. Tělo musí pak dělat více práce a využívat více kyslíku, aby uneslo další zátěž.
Stávkuje srdce
Existuje řada dalších závažných chorob, které mohou ovlivnit plíce a způsobit dušnost. Mezi ně patří zánět plic, cystická fibróza a rakovina plic. Může se to zdát na první pohled zvláštní a nesouvisející, ale i srdeční problémy mohou také způsobit dušnost. Srdeční selhání, zejména arytmie a komorová fibrilace je jednou z nejčastějších příčin, která má tendenci způsobit dušnost hlavně v noci nebo když si lehneme.
Dále je to ischemická choroba srdeční (nedostatek kyslíku do srdečního svalu obvykle způsobena zúžením věnčitých tepen) a chlopenní srdeční vady (chlopně se nezavírají).
Anémie je syndrom, který lze definovat jako poruchu přenosu kyslíku tkáním. Kyslík je dodáván tkáním po navázání na hemoglobin, jehož množství je sníženo a tím vzniká tkáňová hypoxie (nedostatek kyslíku).
Sponzorováno
Možné příčiny dušnosti
Příčiny dušnosti v plících
- Záněty dýchacích cest infekční i neinfekční
- Nádorová onemocnění
- Cizí těleso v dýchacích cestách
- Emfyzém
- Astmatický záchvat
- Plicní fibróza
- Stavy po odebrání části plic
- Plicní edém
- Plicní embolie
- Nádory pohrudnice
- Úraz – zlomeniny žeber
- Skolióza
- Obezita
Příčiny dušnosti v „hrudníku“
Přítomnost patologického obsahu v dutině hrudní:
- Vzduch – pneumotorax
- Tekutina – hydrotorax
- Krev – hemotorax
- Hnis – empyém hrudníku
Příčiny dušnosti při poruše transportu kyslíku v těle
- Anémie
- Otrava oxidem uhličitým
- Hyperventilace
- Metabolické poruchy – acidóza, alkalóza
Příčiny dušnosti v centrálním nerovovém systému
- Záněty mozku
- Mozkové nádory
- Ischemické poškození v mozkových tepnách
Nervosvalové příčiny dušnosti
Nemoci spojené s vysokou únavností svalů a jejich špatnou funkcí, např. Myasthenia gravis, svalové dystrofie
Postižení nervů inervujících např. bránici, mezižeberní svaly.
Ostatní příčiny dušnosti
- Infekce
- Otravy
- Inhalační poškození – popálení dýchacích cest
- Psychický stav – úzkost, panika
- Bolestivé stavy
Jak na dušnost?
Babské rady jak si poradit s dušností
1. Připravíme si jeden kilogram kvalitního medu (pokud možno od včelaře a bez „obohacování“ cukrem), deset citronů a deset paliček česneku (vsaďte na českou kvalitu česneku). Tekutý med (pokud máme zcukernatělý, tak ho velmi opatrně rozpustíme ve vodní lázni – raději pomalu, nesmí se moc zahřát) promícháme s citronovou šťávou a přimícháme ještě oloupaný a utřený nebo vymačkaný česnek. Tekutinu nalijeme do vyvařené sklenice a necháme louhovat na nějakém chladnějším místě přibližně sedm dní. Podáváme každý den čtyři kávové lžičky najednou. Tento sirup neléčí pouze dušnost, je velmi dobrý i pro zlepšení imunity v chladnějších ročních obdobích.
2. Pokud máme dobrý med a první způsob nám připadá příliš drasticky česnekový můžeme zkusit dušnost léčit alternativní metodou. Příprava druhé medové medicíny je velmi jednoduchá. Ve vlažném mléku rozmícháme stejné množství medu a tuto tekutinu podáváme po panácích třikrát denně.
3. Třetí babská rada je zase mírně drastičtější a hlavně může být problém se sehnáním druhé suroviny. V tomto případě se dušnost léčí směsí medu a husího sádla smíchaného v poměru jedna ku čtyřem ve prospěch medu. Při problémech s dušností se podává jedna polévková lžíce třikrát denně na lačný žaludek.
Léčba dušnosti
U dušnosti se snažíme léčit její příčinu, což je možné za předpokladu, že je správně diagnostikována. Kromě toho je samozřejmě možné léčit dušnost jako takovou a dokud nezjistíme její příčinu, tak nám ostatně ani nic jiného nezbývá. Pacientovi s dušností obvykle podáme deriváty teofylinu (syntophyllin apod.), které stimulují dechové centrum a rozšíří průdušky. V případě zahlenění se podávají léky usnadňující vykašlávání hlenů. Samozřejmostí je klid na lůžku a zákaz fyzické námahy.
Terapie dušnosti závisí na příčině potíží. První pomocí v případě hypoxemie je oxygenoterapie. Cílem je zvýšení obsahu kyslíku ve vdechované směsi a tím zvýšení nabídky kyslíku tkáním. Z dlouhodobého hlediska při vyšším průtoku kyslíku může oxygenoterapie u pacientů s chronickou respirační insuficiencí, u nichž je hypoxemie jediným stimulem dechového centra, přestavovat riziko retence CO2 s rozvojem tzv. hyperkapnického kómatu (PaCO2 ≥ 13 kPa).
U těchto pacientů může být indikována dlouhodobá domácí oxygenoterapie (DDOT) k úpravě hodnot krevních plynů, využívající koncentrátory kyslíku s nízkým průtokem 1–2 l/min. za pravidelné kontroly krevních plynů.
Z hlediska terapie je nutno podotknout, že léčba plně závisí na vyvolávající příčině dušnosti.
V případě kardiální příčiny dušnosti a známkách kardiální insuficience aplikujeme diuretika (furosemid), nitráty (ke snížení preloadu). V rámci optimalizace hemodynamiky podáváme katecholaminy (dobutamin, noradrenalin) ke zvýšení srdečního výdeje, při dekompenzované hypertenzi antihypertenziva (urapidil, nitroprussid sodný), při tachyarytmii se snažíme o zklidnění tepové frekvence (digoxin, amiodaron). Jako symptomatickou terapii lze použít morfin.
Sponzorováno
A co vy? Máte s dušností a její léčbou nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
A dále si přečtěte
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nemoci dýchací soustavy a respirační onemocnění, Plíce
Přečtěte si také naše další články