Obsah článku
Proč chrápeme?
Chrápání vzniká chvěním měkkého patra. Když uvolněné struktury v hrdle začnou vibrovat, začnou vydávat zmíněný zvuk. Příčinou chrápání může být i špatná anatomická stavba hrdla, velké krční i nosní mandle, velký jazyk, oteklá sliznice nosu nebo menší čelist.
Typickou polohou je leh na zádech, ale existují i lidé, kteří dokáží chrápat na boku. Výjimečné nejsou ani takzvané apnoické pauzy, během nichž se dýchání zcela zastaví v důsledku zapadlého jazyka. Výzkumy prokazují, že noční „koncert“ u některých jedinců dokáže nadělat pořádný rámus – intenzita zvukových fenoménů může dosáhnout 70 až 80 decibelů. Toto závažné onemocnění postihuje až 40% mužů ve středním věku, ale neobchází ani ženy – trpí jím 28% něžnějšího pokolení.
Hluk není to jediné, co chrápání způsobuje!
To, že chrápání omezuje spánek tichého partnera, je zřejmé. Nicméně i ten, kdo chrápe, má postaráno o nekvalitní spánek. I když se na první pohled zdá, že by ho neprobudil ani padající tank, opak je pravdou. A takový chybějící spánek je jasnou příčinou malátnosti, podrážděnosti, problémů s koncentrací a pamětí.
Chrápání často bývá příznakem jiných onemocnění a zároveň může později i způsobovat další. Při zanedbání návštěvy lékaře vede pravidelné chrápání k poruchám kardiovaskulárního systému. Během chrápání se člověk dostává i do situace, kdy přestane dýchat. Obvykle jde jen o deset vteřin, ale postupně se může tento čas prodloužit, což značně zhorší okysličování organismu.
Kdy je chrápání opravdu nebezpečné?
Chrápání je pro člověka závažné zejména tehdy, jestliže:
- chrápe celou noc a v jakékoliv poloze
- stále přibírá a nedokáže zhubnout
- má zdravotní problémy – vysoký krevní tlak, bušení srdce, poruchy rytmu srdce, cukrovku
- je mnohem více unavený
- při sníženém libidu
Pomoc na chrápání se najde i doma
Na trhu najdeme mnoho výrobků, jejichž výrobci tvrdí, že jsou proti chrápání tím nejlepším řešením. Realita je však taková, že málokteré z nich dokáží i jen trochu pomoci. Proto stojí za to alespoň na začátku vyzkoušet domácí recepty, které ho prý dokáží zmírnit.
Inhalace vodní páry
Nejčastějším důvodem chrápání je ucpaný nos, který se dá jednoduše vyřešit inhalací vodní páry. Je nutné si však dávat pozor, abyste nevdechli příliš mnoho horké páry.
Máta peprná
Máta peprná je známá svými účinky při snižování otoků na povrchu hrdla a nozder, což značně zjednodušuje dýchání. Pomoc máty je výrazná zejména tehdy, pokud je chrápání způsobeno suchým vzduchem, alergiemi či nachlazením. Mátový olej můžete přidat před spaním do zvlhčovače a nechte ho zapnutý i přes noc. Pomoci si můžete i kloktáním roztoku, který vytvoříte z sklenice vody a dvou kapek mátového oleje. Pravidelně ho před spaním kloktejte. Pozor však, abyste ho nepolykali.
Olivový olej
Olivový olej se svými protizánětlivými účinky rovněž snižuje otoky a čistí dýchací cesty. Nejenže zmírňuje bolest, ale snižuje v hrdle vibrace, čímž lze omezit i chrápání. Stačí si dát denně před spaním dva doušky olivového oleje.
Sponzorováno
Kopřiva
Pokud se chrápání vyskytuje jen v jistých ročních obdobích, je to pravděpodobně způsobeno sezónní alergií. Takový typ chrápání je možné léčit protizánětlivou a antialergickou kopřivou. Dva až tři skleničky kopřivového čaje denně během alergické sezóny dokáží viditelně zmírnit chrápání.
Co ještě může pomoci?
Polohu hlavy zvyšte o 10-15 cm. Dostatečné množství polštářů vám pomůže zprůchodnit proudění vzduchu v dutinách.
Alespoň dvě hodiny před spaním nepijte alkohol. Ten totiž utlumuje nervový systém, což často vede právě k chrápání.
Před tím, než se vyberete spát, zpívejte. Pokud bydlíte v bytovce, tak to bude asi trochu problém, ale menší neshody se sousedy vám určitě stojí za lepší spánek.
Pokud vám nic z uvedených tipů nepomohlo, možná je čas vydat se do laboratoře spánku, kde vyhodnotí právě vaše chrápání a doporučí vám efektivní léčbu – možná i ve formě jednoduchého operačního zákroku. Toto vyšetření je i vzhledem k její délce a komplikovanost poměrně finančně náročné, cena se může pohybovat okolo 5000 Kč.
Co všechno na trhu proti chrápání můžete vyzkoušet?
Náš trh je doslova zamořen prostředky na odstranění nočního chrápání. Možná jste některé z nich vyzkoušeli i vy s podobným výsledkem a závěrem, k jakému došel i jistý britský redaktor. Ten během deseti dnů vyzkoušel nejrůznější metody, přičemž se většinu z nich zcela zbytečně vyhodil nemálo peněz:
Spreje proti chrápání
Výrobci většinou slibují, že postříkáním hrdla, jazyka a uvuly se sliznice takříkajíc obalí a vy si můžete vychutnávat až 8 hodin nerušeného spánku. Ve skutečnosti však tento efekt často nevydrží ani první hodinu.
Speciální nálepky na bradu
Mají tvar širokého „u“, zasahují do oblasti brady a koutků úst, přičemž jejich úkolem je držet vaše ústa během spánku zavřené. Zkušenosti však ukazují nejednou o nulovém výsledku.
Křidélka na nos
Jde o další typ nálepek, který by měly napomáhat k lepšímu otevírání nosních dírek zevnitř. Chrápání je sice méně intenzivní, problém však zcela neodstraní.
Ústní speciality
Jde o silikonové formy, které připomínají chrániče zubů hokejistů. Myšlenkou této pomůcky je udržet jazyk i čelist vpředu a vytvořit tak více prostoru pro proudění vzduchu. Spíše se však budete cítit zvláštně a chrápání se i tak nezbavíte.
Co by tedy mohlo fungovat?
Nose clip
Speciální kroužek do nosních dírek, který jejich roztahuje a umožňuje snadnější dýchání. Lehčí chrápači zřejmě budou spokojeni, otázkou ale je, zda dlouhodobým používáním nedojde k permanentnímu roztažení nozder.
Poloha na boku
U některých lidí opravdu zabírá, podmínkou ale je vydržet v ní celou noc. To se většinou podaří málokomu.
Výše podložená hlava
Spánek v polosedě se staletí používá při všech typech problémového dýchání. Tato poloha však z dlouhodobého hlediska nemusí mít nejlepší vliv na vaši páteř.
Léčba chrápání – Tajemství spočívá v jednoduchosti
Mezi tři nejdůležitější faktory, které se podílejí na chrápání, odborníci zařazují nadváhu, kouření a konzumaci alkoholu. Pokud se tedy chrápání chcete definitivně zbavit, je třeba shodit přebytečné kilogramy a minimálně čtyři hodiny před uložením se do postele nevypít ani kapku alkoholu.
Když nepomáhá nic, zkuste operaci
Ano, i chrápání je příčina na operaci. Upravením tvaru podnebí laserem se většinou chrápání ztlumí nebo odstraní. Pacienta nic nebolí, protože dané části jsou znecitlivěné. Trochu nepohodlné pocity vyoláva smrad z pálení kůže laserem. Operace je často úspěšná, pokud ne, lze ji zopakovat. Cena tohoto způsobu odstranění chrápání je poměrně vysoká – šplhá se do několika tisícovek až desítek tisíc. Ale stojí to za to, nemyslíte?
VIDEO: Ctirad Bastl – Chrápání a spánková apnoe s použitím masky zmizí
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kvalitní spánek a nespavost
Přečtěte si také naše další články
zkusili jsme toho tolik, ale přítel až nezdravě chrápe!!! je to hrůza s ním vydržet, ale nedávno jsem mu koupila Pssst a to jediné mu snad pomohlo… ještě stále někdy chrupne..ale už to není takový boj jako býval…