Sponzorováno

Jak mohou deprese fyzicky ovlivnit mozek? 4.63/5 (8)

Dlouhodobá deprese má na mozek negativní vliv.

Dlouhodobá deprese má na mozek negativní vliv.

Ano, deprese může člověka samozřejmě ovlivnit z psychologického hlediska, ale má také potenciál fyzicky ovlivnit struktury v mozku. Tyto fyzické změny se projevují od možného zánětu, až po skutečné smršťování mozku. Stručně řečeno, deprese může mít opravdu fyzický dopad na centrální řídicí centrum nervového systému.

Pro zájemce o více informací o tom, jak může deprese fyzicky ovlivnit mozek, a o způsobech, jak se těmto změnám potenciálně vyhnout, jsme to pro vás připravili tento článek.

„Smršťování“ mozku

Nejnovější výzkumy ukazují, že velikost specifických oblastí mozku se může u lidí trpících depresí zmenšit. Vědci i nadále pokračují v debatě o tom, které oblasti mozku se mohou zmenšit v důsledku deprese a o kolik. Současné studie však ukázaly, že mohou být ovlivněny následující části mozku:

  • hippocampus
  • thalamus
  • amygdala
  • frontální část mozku
  • prefrontální mozková kůra

Velikost, o kterou se tyto oblasti zmenšují, souvisí s vážností a délkou depresivní epizody. Například v hippocampu se mohou vyskytnout patrné změny kdekoli od 8 měsíců do roku trvání depresí (zdroj zde) – během jediného záchvatu deprese nebo více kratších epizod. To znamená, že když se část mozku zmenšují, vykonávají také méně efektivně funkce spojené s touto konkrétní částí.

Například prefrontální mozková kůra a amygdala spolupracují při kontrole emocionálních odpovědí a rozpoznávání emocionálních podnětů u jiných lidí. To může potenciálně přispět ke snížení empatie u jedinců, kteří mají poporodní depresi.

Zánět v oblasti mozku

Existují také vazby mezi zánětem a depresí. Stále však není jasné, zda zánět způsobuje depresi nebo naopak.

Zánět mozku během deprese je však spojen s dobou, po kterou byla osoba depresi vystavena. Jedna nedávná studie ukázala, že lidé s depresí, se kterou se potýkají více než 10 let, vykazovali o 30 procent více zánětu ve srovnání s lidmi s depresí, jenž ji měli po kratší dobu. V důsledku toho je zánět mozku pravděpodobnější u přetrvávající depresivní poruchy.

Protože zánět mozku může způsobit odumření buněk mozku, může to vést k řadě komplikací, včetně:

  • jeho smršťování (aneb první bod v tomto článku)
  • snížená funkce neurotransmiterů
  • snížená schopnost mozku měnit se s věkem (neuroplasticita)

To může vést k určitým dysfunkcím:

  • problémy s vývojem mozku
  • problémy s učením
  • problémy s pamětí
  • problémy s náladami

Snížený obsah kyslíku

Deprese byla spojena se sníženým obsahem kyslíku v těle. Tyto změny mohou být způsobeny změnami dýchání způsobenými depresí. To, že mozek nedostává dostatek kyslíku (hypoxie) se častěji vyskytuje u lidí s depresivními poruchami a bipolární poruchou. Celkově je mozek vysoce citlivý na snížení kyslíku, může to vést k:

Sponzorováno

  • zánětu
  • poškození mozkových buněk
  • smrti mozkových buněk

A jak jsme se dozvěděli, zánět a buněčná smrt mohou vést k celé řadě příznaků spojených s vývojem, učením, pamětí a náladou. I krátkodobá hypoxie může vést k problémům (podobně jako tomu je u turistů ve vysokých nadmořských výškách).

Ukázalo se také, že ošetření hyperbarickou kyslíkovou komorou, které zvyšuje cirkulaci kyslíku v těle, u lidí zmírňuje příznaky deprese. A to je moc zajímavé.

Strukturální změny v mozku

Účinky deprese na mozek mohou také vést ke strukturálním změnám. Ty mohou být:

  • Snížená funkčnost hippocampu. To může mít za následek poškození paměti.
  • Snížená funkčnost prefrontální kůry.
  • Snížená funkčnost amygdaly. To může přímo ovlivnit náladu a emoční regulaci.

Vývoj těchto problémů obvykle trvá minimálně osm měsíců.

Jak těmto změnám zabránit?

Existuje řada způsobů, jak léčit příznaky deprese, tyto kroky mají také potenciál zabránit nebo minimalizovat výše uvedené změny. Jak na prevenci?

Požádejte o pomoc

Je velmi důležité být ochoten požádat o pomoc. Stigma kolem duševních chorob je bohužel hlavní překážkou pro to, aby lidé dostávali pomoc, zejména je to pak patrné u mužů. Berou to něco jako selhání.

Když pochopíme, že deprese je fyzické onemocnění, jak jsme již ukázali výše, může to pomoci od těchto stigmat. Pokud máte depresi, nezapomeňte, že to není vaše chyba a nejste sami. Kognitivní a skupinová terapie, zejména ty, které používají techniky zmírňující stres, mohou být skvělým zdrojem pro nalezení podpory a překonání těchto stigmat. Ukázalo se dokonce, že pomáhají léčit příznaky deprese.

Užívání antidepresiv

Pokud právě trpíte depresivní epizodou, mohou antidepresiva zabránit fyzickým změnám, které mohou potenciálně nastat. Mohou být opravdu účinnými pomůckami při zvládnutí těchto fyzických účinků a příznaků deprese. Kombinace psychoterapie a antidepresiv může být neuvěřitelně účinná jak v boji proti fyzickým změnám, tak v pomoci s vypořádáním se s vašimi příznaky.

Snižování stresu

Pokud aktuálně nemáte depresi, nejlepším způsobem, jak těmto změnám mozku zabránit, je zabránit vzniku depresivní epizody. Existuje mnoho důkazů, které spojují psychologický stres se zahájením depresivních epizod. Ano, jednoduše požádat o to, abyste ve svém životě snížili množství stresu, se může zdát nemožné nebo skličující – ale ve skutečnosti můžete udělat několik jednoduchých věcí, které vám pomohou snížit stres.

Podívejte se na některé skvělé příklady v našich článcích:

Sponzorováno

Pokud trpíte depresí, vězte, že nejste sami a že existuje mnoho metod, které vám mohou pomoci.

A co si ještě o depresi přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva