Obsah článku
- Co je to vlastně ta zadní rýma? Zadní rýma nebo také zaražená rýma je zánět vedlejších nosních dutin a je pro ni charakteristický neustále ucpaný nos a často ji provázejí silné bolesti hlavy. Nejčastěji vzniká v důsledku běžné infekce, ale může souviset také s chřipkou nebo s alergií.
- Chladné počasí, suchý vzduch, ale také pikantní jídla a některé léky mohou způsobit zadní rýmu. Nepříjemného potahování i kašle se však můžete zbavit.
- Pro léčbu zaražené rýmy je nutné podávat léky na ředění hlenu, aby jej bylo možno vysmrkat. Hodí se také zvlhčovat vzduch v místnosti a často pomáhá i inhalace vincentky, příjem zvýšeného množství tekutin a výplachy nosní dutiny mořskou vodou.
- Léčba zadní rýmy u kojenců navíc vyžaduje podložení hlavičky tak, aby byla v mírně zvýšené poloze.
- Zadní rýma, kdy hlen nevytéká z nosu, ale směřuje naopak, tedy do nosohltanu a poté po zadní stěně hltanu, není samostatné onemocnění, je to příznak onemocnění. Může se projevit u všech typů rýmy, sezónní, alergické, nealergické, ale například i při akutním či chronickém zánětu vedlejších nosních dutin.
I zadní rýma je jen rýma a pomáhají při ní běžně dostupné přípravky. Je třeba vyplachovat nos solným roztokem – ať už roztoky, které se prodávají ve spreji v lékárně, nebo si roztok jednoduše udělat doma. Pokud hleny zatékají dozadu, je vhodné polohovat i lůžko, aby se snáze dýchalo a hleny tolik nedráždily.
Jak vzniká hlen?
Hlen (soplíky u dětí) je vlastně naprosto přirozený produkt sliznice dýchacích cest. Jedná se o velmi důležitý ochranný element, který zvlhčuje sliznici dýchacích cest a chrání tělo před vstupem infekce a alergenů. Také obsahuje protilátky, které hrají významnou roli v činnosti imunitního systému. Lidské tělo produkuje hlen neustále. My si to povětšinou uvědomíme až tehdy, když se jeho produkce zvýší, případně se změní jeho barva a konzistence.
Ke zvýšené produkci hlenu dochází (mimo jiné) při infekčních onemocněních (bakteriální nebo virové infekce). Vzniká zánět a otok sliznice a také se snižuje pohyblivost řasinkového epitelu, následkem čehož hlen „stagnuje“ (stojí) v dýchacích cestách.
Hleny mají různou barvu a konzistenci. V lepším případě vytékají hleny z nosu samy nebo se dají odsát vysavačem a speciálním nástavcem. V horším případě hleny v dýchacích cestách stojí, zatékají a dráždí na kašel. Jaká jsou rizika a jak lze léčit zadní rýmu? Čtěte dále.
Jak léčit a ulehčit zadní rýmu?
Hlen je vlastně infikovaný sekret plný virů, případně bakterií. Pokud se posouvá z nosu dále, může vyvolat další komplikace, například záněty vedlejších dutin nebo uší. Proto je při prevenci soplíků i léčbě nutností snažit se udržovat nos čistý a správně odsávat a vysmrkávat hlen.
V rámci prevence se doporučují u starších dětí zařadit proplachy slanou vodou pomocí konvičky. Výplachem dojde k pročištění a zprůchodnění nosu, což ulehčí vysmrkání. Je vhodná pro děti od 3 let. U mladších dětí lze použít mořskou vodu ve spreji, v krajním případě můžete provádět i výtěry mořskou vodou (miminkám se může navlchčenou vatovou tyčinkou jemně vytírat nos).
Sponzorováno
Pokud dítěti hleny netečou, ale stojí a zatékají, dítě NIKDY nesmí jít spát s plným a nevyčištěným nosem! Čím více soplíků se před spaním zbavíte, tím méně ho budou v noci trápit! Účinné je také podložení hlavy polštářem nebo suché teplo v podobě teplých obkladů.
Během dne doporučuji podávat expektorancia a mukolytika, nejlépe přírodní. Dobře mohou posloužit průduškové čajové směsi obsahující mateřídoušku, žebříček obecný, měsíček lékařský, proskurník lékařský nebo fenykl obecný. Mnohé z nich mají také protivirový účinek, antibakteriální a imunostimulační účinek. Dostupné jsou také ve formě sirupů nebo kapek. Obsahové látky těchto bylin ředí hlen a zlepšují jeho vykašlávání. Podávejte je však nejméně 2-3 hodiny před spaním, aby zředěný hlen ve spánku nezatékal. U mladších dětí je zde také riziko, že hlen dítěti vdechne a začne se dusit. Proto je třeba takové přípravky podávat s velkou opatrností, zejména u dětí do 1 roku.
Další opatření
Jako při každém infekčním onemocnění, i zde je vhodné zařadit zvýšené dávky vitamínu C. U dětí starších 2 let můžete na podporu imunity zařadit i betaglukan nebo tekuté kolostrum, případně slabý zázvorový čaj. Dráždění na kašel je spojeno i se suchostí sliznic, proto nezapomínejte na časté větrání a doma zbytečně nepřetápějte.
Dodržování pitného režimu také napomáhá udržovat sliznice vlhké, což je při boji s infekcí velké plus.
Homeopatie
Praktikujete homeopatii? Pro léčbu zatékajících soplíků zkuste homeopatikum Coryzalia nebo jednosložkový homeopatický lék Silicea 15 CH v dávce 2x denně 5 granulí. Z vlastní zkušenosti oba léky velmi doporučuji.
Aromaterapie
Bylinky, které se používají v perorální léčbě dýchacích cest, lze použít k odvaru, i k napařování. Rostlinné silice působí příznivě na dýchací cesty, prohřejí dutiny a uvolní dýchání. Ještě lepší jsou „studené metody“ – použití esenciálních olejů do difuzéru nebo přímé inhalování různých roztoků pomocí inhalátorů (např. pro inhalování mořské nebo minerální vody). K difuzování v případě kašle a rýmy používám esenciální oleje jako tymián, čajovník, eukalyptus a dýchací směs do TERRA Air (více o esenciálních olejích).
Velmi nápomocné mohou být i průduškové (hrudní, prsní) balzámy. Tyto také obsahují přírodní složky, snadno se používají a některé z nich jsou vhodné již pro miminka od 1 měsíce. Z esenciálních olejů můžete připravit také teplé obklady na hrudník.
Příčiny zadní rýmy
Zadní rýmu, zejména u dětí, vyvolá i cizí těleso v nose, třeba zvětšená nosohltanová mandle. Obvykle potrápí těhotné ženy, může k ní přispět například antikoncepce, léky proti vysokému tlaku, ale také deformita nosní přepážky, chladné počasí a suchý vzduch v přetopených místnostech. Nadprodukci hlenu vyvolávají některá pikantní jídla, změny atmosférického tlaku či výpary z chemikálií, čistících prostředků, parfémů a samozřejmě kouření.
PAMATUJTE: Zadní rýma, kdy hlen nevytéká z nosu, ale směřuje naopak, tedy do nosohltanu a poté po zadní stěně hltanu, není samostatné onemocnění, je to příznak onemocnění.
Kdy už sáhnout po antibioticích?
Pokud rýma nepřestává, je třeba zajít k lékaři, který zjistí, zda se nejedná o bakteriální infekci. Na ni zabírají antibiotika. V případě, že se bakterie dostanou níže, mohou způsobit záněty hrdla a dolních dýchacích orgánů, což už se řeší podle aktuálního stavu pacienta – je-li třeba, i antibiotiky. Avšak při každé rýmě i při viróze je postižena sliznice nosu, vedlejších nosních dutin, stejně tak se při dýchání zanesou viry i do dýchacích orgánů. Pokud to však nemá bakteriální původ, není vhodné sahat po antibiotikách.
Sponzorováno
A jak zadní rýmu řešíte vy? Máte nějaké osvědčené metody léčby? Napište nám do komentářů.
A dále si o rýmě a hlenu přečtěte
- Jak podpořit vykašlávání hlenu? Jak s ním zatočit?
- Rýma a nachlazení – jak na ně? Jak je vyléčit?
- Rýma u dětí – máme TOP 8 tipů jak na ni a jak ji léčit
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: AllaSerebrina / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nachlazení chřipka a teplota, Virová onemocnění
Přečtěte si také naše další články