Obsah článku
Jak poznám, že moje dítě má COVID-19?
Vaše dítě by mělo být testováno na COVID-19, pokud má některý z následujících příznaků:
- Horečka
- Nová bolest v krku
- Nový kašel (nesouvisí s chronickým onemocněním)
- Nová dušnost nebo potíže s dýcháním
- Nová rýma / ucpaný nos
- Nová ztráta chuti nebo čichu
- Nová svalová bolest
Děti s COVID-19 mohou mít také bolesti břicha, průjem, nevolnost nebo zvracení, špatnou chuť k jídlu nebo problémy s krmením (u malých dětí), bolesti hlavy, bolesti kloubů nebo únavu. Tyto příznaky samy o sobě nejsou důvodem k testování, pokud vaše dítě nebylo vystaveno někomu s COVID-19.
Léčba – Jak se mohu postarat o své dítě doma?
Péče o dítě s COVID-19 je stejná jako o každé dítě s chřipkou nebo virózou. Toto jsou nejdůležitější věci, které musíte udělat pro své dítě:
- Zůstaňte v klidu a utěšte své dítě.
- Když se o dítě staráte nebo je uklidňujete, používejte respirátor nebo roušku ve vzdálenosti do 2m od svého dítěte.
- Pokud je vaše dítě mladší než 12 týdnů, zavolejte do ordinace svého lékaře pro jakoukoli horečku nad 38 °C. Bez konzultace s lékařem nebo zdravotní sestrou nepodávejte svému dítěti žádné léky na snížení horečky.
- Pokud je vašemu dítěti více než 12 týdnů, používejte léky na snížení horečky při teplotě vyšší než 38,8 °C nebo pokud si myslíte, že horečka vašemu dítěti způsobuje nepříjemné pocity. Můžete začít s Paracetamolem. Pokud to nefunguje a vaše dítě je ve věku 6 měsíců nebo starší, přejděte na ibuprofen, pokud vám lékař neurčí jinak. Postupujte podle pokynů pro dávkování na obalu.
- Povzbuďte své dítě, aby pilo tekutiny. Vaše dítě by mělo pít téměř tolik tekutin jako před nemocí. Pokud kojíte, můžete v tom určitě pokračovat.
- Pokud vaše dítě kašle, můžete v jeho pokoji použít zvlhčovač vzduchu.
Měli by být testováni ostatní lidé v domácnosti?
Doporučujeme, aby se každý, kdo byl vystaven kontaktu s dítětem s COVID-19, nechal otestovat. Expozice je definována jako vzdálenost do 2 metrů v době od 15 minut do 48 hodin u osoby s nemocí COVID-19 od nástupu příznaků nebo pozitivního testu (pokud je asymptomatický nebo nevykazuje příznaky).
Jak mohu chránit ostatní v domácnosti před COVID-19?
- Používejte roušku, když jste ve vzdálenosti do 2 metrů od svého dítěte.
- Umyjte si ruce pokaždé, když jste s dítětem v těsném kontaktu.
- Pokud je vaše dítě dostatečně staré, mělo by také nosit roušku, pokud je ve vzdálenosti do 2 metrů od kohokoli ve vašem domě.
- Pokud je to možné, vaše dítě by mělo zůstat v prostoru odděleném od ostatních a používat samostatnou koupelnu.
- Dejte svému dítěti vlastní sadu domácích potřeb, jako jsou papírové talíře, kelímky nebo jídelní náčiní. Nemělo by sdílet věci z domácnosti s ostatními členy rodiny.
- Každý ve vaší domácnosti by si měl po dobu 20 sekund mýt ruce mýdlem a vodou a nedotýkat se obličeje.
Když je vaše dítě nemocné, je důležité, aby nedošlo k jeho dehydrataci (zejména pokud má horečku, průjem nebo zvracení), protože to může onemocnění zhoršit a bude trvat déle, než se zotaví.
Sponzorováno
Kojenci (mladší než 6 měsíců) – by měli dostávat malé, častější kojení. Batolata a malé děti – vaše dítě by mělo být povzbuzováno velkým množstvím nápojů a malým a častým množstvím výživných potravin.
Pokud se zdají být velmi nemocní, zhoršují se nebo si myslíte, že je něco vážně špatně, zavolejte 112. Pokud máte obavy, pomoc s žádostí neotálejte. Věřte svým instinktům.
Jak se léčí koronavirus (COVID-19)?
Většina lidí s mírným průběhem onemocnění, včetně dětí, nepotřebuje žádnou specifickou léčbu. Zlepšují se odpočinkem, tekutinami a léky na snížení horečky.
Jen velmi málo dětí, které jsou vystaveny vyššímu riziku závažného onemocnění COVID-19, může dostat určité léky, jako jsou antivirotika nebo monoklonální protilátky, které jim zabrání, aby onemocněly a nepotřebovaly nemocniční péči.
Někteří lidé, kteří onemocní COVID-19, budou potřebovat nemocniční péči, možná i léčbu na JIP. Lékaři je mohou pozorně sledovat, v případě potřeby podat kyslík nebo IV tekutiny a léčit případné problémy. Vzácně podávají také léky, jako jsou antivirotika, monoklonální protilátky nebo steroidy. Někteří lidé výjimečně potřebují další pomoc při dýchání, budou připojeni k dýchacímu přístroji (ventilátoru).
Má vaše dítě Covid-19?
Řiďte se těmito pokyny:
- Udržujte ostatní lidi a domácí zvířata v domě co nejdále od vašeho dítěte.
- Snažte se, aby se o nemocné dítě starala pouze jedna osoba, aby ostatní nebyli tak moc ohroženi.
- Pokud je vašemu dítěti více než 2 roky a může nosit roušku, aniž by se mu špatně dýchalo, nechte je nosit, když je pečovatel v místnosti. Ošetřovatel by ji měl také nosit, když je ve stejné místnosti.
- Všichni členové vaší rodiny by si měli dobře a často mýt ruce. Myjte se mýdlem a vodou po dobu alespoň 20 sekund nebo použijte dezinfekci na ruce na bázi alkoholu.
- K čištění věcí, kterých se hodně dotýkáte (kliky, vypínače, hračky, dálkové ovladače, telefony atd.) používejte běžné domácí čisticí prostředky nebo ubrousky. Dělejte to každý den.
Sponzorováno
Hlavně dítě s Covidem tište a chlácholte. Buďte s ním.
Dále si o covidu přečtěte
- Lidé co nikdy neměli Covid-19 – náhoda, nebo něco víc?
- Ztráta nebo změna chuti (dysgeuzie) po prodělání nemoci Covid-19
- Deprese po Covidu – existuje souvislost mezi nemocí COVID-19 a depresí?
- Jaké poškození může koronavirus (COVID-19) způsobit vašim plicím?
Studie a zdroje článku
- Long COVID symptoms in exposed and infected children, adolescents and their parents one year after SARS-CoV-2 infection: A prospective observational cohort study Autoři: Anneke Haddad, Aleš Janda
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nový koronavirus (SARS-CoV-2) - Covid-19, Virová onemocnění
Přečtěte si také naše další články