Obsah článku
- Ischemická cévní mozková příhoda je nejběžnějším typem mozkové mrtvice.
- Je to obvykle způsobena krevní sraženinou, která blokuje nebo ucpává cévu v mozku. Tím se zabrání tomu, aby krev proudila do mozku. Během několika minut začnou mozkové buňky odumírat.
- Další příčinou je stenóza nebo zúžení tepny. To se může stát kvůli ateroskleróze, onemocnění, při kterém se ve vašich tepnách hromadí plak.
- Je důležité řešit / léčit tuto mrtvici co nejrychleji.
- K zastavení cévní mozkové příhody lze použít ředidla krve pro rychlé rozpuštění krevní sraženiny.
- Rehabilitace po mrtvici může lidem pomoci překonat postižení způsobené kvůli ischemii mozku (mozkové mrtvici).
Tento typ mrtvice je způsoben ucpáním tepny, která dodává krev do mozku. Blokování snižuje průtok krve a kyslíku do mozku, což vede k poškození nebo smrti mozkových buněk. Pokud se krevní oběh neobnoví rychle, poškození mozku může být i trvalé.
Druhým typem velké mrtvice je hemoragická mrtvice, při které céva v mozku praskne a způsobí krvácení. Krvácení komprimuje mozkovou tkáň, poškozuje ji nebo zabíjí. Třetím typem mrtvice je přechodný ischemický záchvat (či přechodný mozkový ischemický záchvat). Tento typ mrtvice je způsoben dočasným zablokováním nebo sníženým průtokem krve do mozku. Příznaky obvykle zmizí samy.
My si však v tomto článku budeme povídat o ischemické cévní mozkové příhodě.
Jaké jsou příznaky mozkové ischemie?
Specifické příznaky ischemické cévní mozkové příhody závisí na tom, která oblast mozku je ovlivněna. Některé příznaky jsou však běžné u většiny ischemických cévních mozkových příhod, jsou to například tyto:
- problémy se zrakem, jako je slepota v jednom oku nebo dvojité vidění
- slabost nebo ochrnutí končetin, které mohou být na jedné nebo obou stranách, v závislosti na postižené tepně
- závratě a vertigo
- zmatek
- ztráta koordinace
- poklesnutí tváře na jedné straně
Jakmile příznaky začnou, je zásadní dostat léčbu co nejrychleji – dostat se co nejrychleji do nemocnice. Díky tomu je méně pravděpodobné, že poškození bude trvalé. Pokud si myslíte, že někdo má mozkovou mrtvici, vyhodnoťte vše RYCHLE.
Hlavní věc, která by po přečtení tohoto článku měla utkvět ve vaší paměti, je pravidlo FAST. Jedná se o čtyři zkratky hlavních příznaků:
- Tvář (face). Klesá člověku jedna strana obličeje? Typicky koutek rtu.
- Paže / ruce (arms) Pokud zvedne ruce, padá jedna ruka dolů, nebo má značné potíže se zvednutím paže?
- Mluvený projev (speech). Je jeho řeč nezřetelná nebo jinak podivná?
- Čas (time). Pokud je odpověď na kteroukoli z těchto otázek ano, je čas zavolat rychlou záchrannou službu. A to rychle.
Přestože výše zmíněný přechodný mozkový ischemický záchvat trvá krátkou dobu a obvykle odezní sám, i tak vyžaduje také lékaře. Může to být varovný signál plnohodnotnou ischemickou cévní mozkovou příhodu. A to jistě nechcete.
Přibližně 87-88 procent všech mrtvic je ischemická mrtvice.
Jaké jsou rizikové faktory?
Oběhové problémy jsou hlavním rizikovým faktorem pro ischemickou cévní mozkovou příhodu. Je to proto, že zvyšují riziko vzniku sraženin nebo usazenin. Mezi tyto problémy patří:
- vysoký krevní tlak
- ateroskleróza
- vysoký cholesterol
- fibrilace síní
- předchozí infarkt
- srpkovitá anémie
- poruchy srážlivosti
- vrozené srdeční vady
Mezi další rizikové faktory patří:
- cukrovka
- kouření
- nadváha, zvláště pokud máte hodně břišního tuku
- těžké nadužívání alkoholu
- užívání určitých drog, jako je kokain nebo metamfetaminy
Ischemická cévní mozková příhoda je také častější u lidí, kteří mají v rodinné anamnéze cévní mozkovou příhodu nebo kteří měli v minulosti mrtvici. Muži mají větší pravděpodobnost ischemické cévní mozkové příhody než ženy. Riziko se také zvyšuje s věkem.
Jak mozková ischemie diagnostikována?
Lékař může k diagnostice ischemické cévní mozkové příhody obvykle použít fyzické vyšetření pacienta a rodinnou anamnézu. Na základě vašich příznaků může lékař také získat představu o tom, kde se blokáda nachází.
Sponzorováno
Pokud máte příznaky, jako je zmatenost a nezřetelná řeč, může váš lékař provést test na hladinu cukru v krvi. Je to proto, že zmatek a nezřetelná řeč jsou také příznaky závažné nízké hladiny cukru v krvi.
CT lebky může také pomoci rozlišit ischemickou cévní mozkovou příhodu od jiných problémů, které způsobují smrt mozkové tkáně, jako je krvácení nebo nádor na mozku.
Jakmile váš lékař diagnostikuje ischemickou cévní mozkovou příhodu, pokusí se zjistit, kdy to začalo a co je hlavní příčinou. MRI je nejlepší způsob, jak určit, kdy ischemická cévní mozková příhoda začala. Testy používané k určení hlavní příčiny mohou zahrnovat tyto metody vyšetření:
- elektrokardiogram (EKG nebo EKG) k testování abnormálních srdečních rytmů
- echokardiografie ke kontrole sraženin nebo abnormalit srdce
- angiografie, která zjistí, které tepny jsou blokovány a jak závažné je blokování
- krevní testy na cholesterol a problémy se srážením
Jaké jsou možné komplikace?
Pokud není ischemická cévní mozková příhoda léčena rychle, může to vést k poškození mozku nebo smrti.
Léčba – jak se léčí ischemická cévní mozková příhoda?
Prvním cílem léčby je obnovit normální dýchání, srdeční frekvenci a krevní tlak. Pokud je to nutné, lékař se poté pokusí snížit tlak v mozku pomocí léků.
Hlavní léčbou ischemické cévní mozkové příhody je intravenózní tkáňový aktivátor plazminogenu (tPA), který rozkládá sraženiny. Obecně se uvádí, že tPA je nejúčinnější, pokud je podán do čtyř a půl hodiny od začátku cévní mozkové příhody. Nelze jej podat více než pět hodin po začátku cévní mozkové příhody. Protože tPA může mít za následek krvácení, nemůžete jej užívat, pokud máte v anamnéze:
- hemoragická mrtvice
- krvácení do mozku
- nedávná velká operace nebo poranění hlavy
Také jej nemůže užívat kdokoli, kdo užívá antikoagulancia (léčiva snižující srážlivost krve).
Pokud tPA nefunguje, mohou být sraženiny odstraněny chirurgicky. Mechanické odstranění sraženiny lze provést až 24 hodin po nástupu cévních mozkových příhod.
Dlouhodobá léčba zahrnuje aspirin nebo antikoagulant, aby se zabránilo dalším sraženinám.
Pokud je ischemická cévní mozková příhoda způsobena stavem, jako je vysoký krevní tlak nebo ateroskleróza, budete muset podstoupit léčbu těchto stavů. Váš lékař může například doporučit stent k otevření tepny zúžené plakem nebo statiny ke snížení krevního tlaku.
Po ischemické cévní mozkové příhodě budete muset zůstat v nemocnici na pozorování alespoň několik dní. Pokud cévní mozková příhoda způsobila ochrnutí nebo silnou slabost, možná budete potřebovat také rehabilitaci, abyste znovu získali původní funkci končetin a podobně.
Zotavení z ischemické cévní mozkové příhody
K obnovení motorických schopností a koordinace je často nutná rehabilitace. Pracovní, fyzická a logopedická terapie může být také užitečná, aby pomohla znovu získat ztracené funkce. Mladší lidé a lidé, kteří se začínají rychle zlepšovat, pravděpodobně získají z rehabilitace nejvíce přínosů.
Pokud nějaké problémy přetrvají i po roce, budou pravděpodobně trvalé.
Mít jednu ischemickou cévní mozkovou příhodu vás vystavuje vyššímu riziku, že budete mít další. Důležitým krokem k dlouhodobému uzdravení je přijetí opatření ke snížení rizika, například odvykání kouření. Na to pamatujte a na prevenci mrtvice dbejte především.
Shrňme si to
Ischemická cévní mozková příhoda je vážný stav a vyžaduje okamžitou léčbu. Při správné léčbě se však většina lidí s ischemickou cévní mozkovou příhodou může zotavit nebo si udržet dostatečnou funkci na to, aby se postarali o své základní potřeby. Znalost příznaků ischemické cévní mozkové příhody vám může pomoci zachránit život nebo život někoho jiného. Pamatujte si zkratku FAST, kterou jsme ve článku rozebírali.
Sponzorováno
A co vy? Prodělali jste ischemickou cévní mozkovou příhodu? Budeme rádi za vaše zkušenosti v komentářích pod článkem.
A co si dále o mrtvici přečíst?
- Mozková mrtvice nebo i slabá mrtvička – jaké jsou příznaky?
- Rehabilitace po mrtvici
- Pacientům po mrtvici pomohla léčba kmenovými buňkami
Zdroj článku a studie
- Diagnostika a léčba akutní ischemické cévní mozkové příhody: rychlost je kritická Autor: Stephen B. Wilton, MD
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidský mozek
Přečtěte si také naše další články