Sponzorováno

Inzulínová rezistence – co je to – příznaky, příčiny, léčba (dieta) 4.64/5 (14)

  • Inzulínová rezistence je název pro stav, kdy buňky těla nereagují správně na hormonální inzulín.
  • Inzulínová rezistence je hnacím faktorem, který vede k cukrovce typu 2, gestační cukrovce a prediabetes.
  • Inzulínová rezistence je úzce spojena s obezitou; je však možné být rezistentní na inzulín i bez nadváhy nebo obezity.
  • Inzulínová rezistence je obvykle součástí metabolického syndromu a je spojována s vyšším rizikem vzniku srdečních onemocnění.
  • Inzulínová rezistence předchází rozvoji diabetu 2. typu.
  • Příčiny inzulínové rezistence zahrnují jak genetické (zděděné) faktory, tak faktory životního stylu (ty zejména).
  • Moderní výzkum ukázal, že inzulínovou rezistenci lze potlačit léčebnými metodami, které snižují množství inzulínu, které tělo produkuje nebo je možné užívání inzulínových injekcí nebo inzulínových pump.
  • Snížení inzulínové rezistence lze dosáhnout dodržováním nízkosacharidových a ketogenních diet.
  • I když existují genetické rizikové faktory, inzulínovou rezistenci lze zvládnout dietou, cvičením a správnými léky.

Abychom si něco mohli říct o inzulínové rezistenci, musíme si osvětlit co je to vůbec inzulín a jaké má v našem těle funkce.

Co je to inzulín a proč je pro nás důležitý?

Inzulin je důležitý hormon, který řídí mnoho tělesných procesů. Problémy s tímto hormonem jsou jádrem mnoha moderních nemocí a problémových zdravotních stavů.

Inzulínová rezistence, při které vaše buňky přestávají reagovat na inzulín, je dnes až neuvěřitelně běžná. Ve skutečnosti (dle určitých studií a odborných odhadů) může mít tento stav více než 25% evropské populace, což je alarmující.

V závislosti na diagnostických kritériích může toto číslo vzrůst na 40% u žen s obezitou a přes 70% u některých skupin pacientů. Asi 25-30% dětí a dospívajících s obezitou může mít také inzulinovou rezistenci (zdroj zde). To jsou čísla vysoká a alarmující.

I tak mohou relativně jednoduchá opatření životního stylu tento stav dramaticky zlepšit.

Tento článek vysvětluje vše, co potřebujete vědět o inzulínu a inzulínové rezistenci.

Základní informace o inzulínu

Inzulin je tedy hormon vylučovaný slinivkou břišní. Jeho hlavní rolí je regulovat množství živin cirkulujících ve vaší krvi. Ačkoli je inzulín většinou zapojen do řízení hladiny cukru v krvi, ovlivňuje také metabolismus tuků a bílkovin.

Jak to tedy funguje?

Když jíte jídlo, které obsahuje sacharidy, zvyšuje se množství krevního cukru v krvi. Buňky ve vašem pankreatu cítí toto zvýšení a uvolňují inzulín do vaší krve. Inzulín pak cestuje kolem ve vaší krvi a říká vašim buňkám, aby zachytily cukr z vaší krve. Tento proces pak vede ke snížení hladiny cukru v krvi.

Obzvláště vysoká hladina cukru v krvi může mít doslova toxické účinky, která může vážně poškodit vaše zdraví a při neléčení potenciálně může vést k úmrtí.

Buňky však někdy přestanou správně reagovat na inzulín. A právě tomuto se říká inzulínová rezistence. Za těchto podmínek produkuje slinivka břišní (pankreas) ještě více inzulínu, aby snížil hladinu cukru v krvi. To pak ale zase vede k vysokým hladinám inzulínu v krvi, které se říká hyperinzulinémie.

V průběhu času mohou být vaše buňky stále odolnější vůči inzulínu, což pak vede ke zvýšení hladiny inzulínu i cukru v krvi. Nakonec se může poškodit slinivka břišní, což vede ke snížení produkce inzulínu. Poté, co hladina cukru v krvi překročí určitou hranici, může vám být diagnostikována cukrovka 2. typu.

Inzulínová rezistence je právě hlavní příčinou tohoto bohužel celkem běžného onemocnění, které postihuje přibližně 9% lidí na celém světě (zdroj tvrzení zde).

Inzulinová rezistence vs. citlivost na inzulín

Inzulinová rezistence a citlivost na inzulín jsou dvě strany stejné mince. Pokud máte inzulínovou rezistenci, máte nízkou citlivost na inzulín. Naopak, pokud jste citliví na inzulín, máte nízkou inzulínovou rezistenci.

I když je inzulínová rezistence škodlivá pro vaše zdraví, citlivost na inzulín je prospěšná.

Příčiny – co způsobuje inzulínovou rezistenci?

Dá se říci, že mnoho faktorů přispívá k inzulínové rezistenci. Předpokládá se, že se jedná o zvýšené hladiny tuku v krvi. Mnoho studií ukazuje, že vysoké množství volných mastných kyselin v krvi způsobí, že buňky přestanou správně reagovat na inzulín.

Hlavní příčinou zvýšených volných mastných kyselin je příliš mnoho kalorií a přebytek tělesného tuku. Ve skutečnosti jsou přejídání, přírůstek hmotnosti a obezita silně a přímo spojeny s inzulínovou rezistencí (zdroj zde).

Viscerální tuk, nebezpečný břišní tuk, který se hromadí kolem vašich orgánů, může uvolňovat do vaší krve mnoho volných mastných kyselin, stejně jako zánětlivé hormony, které řídí inzulínovou rezistenci.

Přestože je inzulínová rezistence častější u osob s nadváhou, jsou náchylní i lidé s nízkou nebo normální hmotností.

Mezi další možné příčiny inzulínové rezistence patří:

  • Fruktóza. Vysoký příjem fruktózyMzdroj zde).
  • Zánět. K tomuto stavu může vést zvýšený oxidační stres a zánět ve vašem těle.
  • Nečinnost a pasivita. Fyzická aktivita zvyšuje citlivost na inzulín, zatímco nečinnost a pasivita způsobují rezistenci na inzulín.
  • Střevní mikrobiota. Důkazy naznačují, že narušení bakteriálního prostředí ve vašem střevě může způsobit zánět, který zhoršuje inzulínovou rezistenci a další metabolické problémy.
  • Přispívat k inzulínové rezistenci mohou také různé genetické a sociální faktory. Černošští, hispánští a asijští lidé jsou obzvláště vystaveni vysokému riziku.

Jak zjistit, zda jste rezistentní na inzulín

Váš lékař může pomocí několika metod zjistit, zda jste rezistentní na inzulín. Například vysoké hladiny inzulínu nalačno jsou silnými indikátory tohoto stavu. Poměrně přesný test s názvem HOMA-IR odhaduje inzulínovou rezistenci z hladiny cukru v krvi a hladiny inzulínu.

Sponzorováno

HOMA-IR znamená Homeostatic Model Assessment of Insulin Resistance. Významnou částí zkratky je „inzulínová rezistence“. Označuje přítomnost a rozsah jakékoli inzulínové rezistence. Je to úžasný způsob, jak odhalit dynamiku mezi vaší výchozí hladinou cukru v krvi (tedy její hodnotou nalačno) a reagujícím hormonálním inzulinem.

Existují také způsoby, jak měřit kontrolu cukru v krvi příměji, například orální glukózový toleranční test (oGTT) – ale to trvá několik hodin.

Orální glukózový toleranční test (oGTT) spočívá v podání glukózy (hroznového cukru) ústy a následném postupném měření hladiny cukru v krvi a moči.

PAMATUJTE: Vaše riziko inzulínové rezistence se výrazně zvyšuje, pokud máte nadváhu nebo obezitu, zejména pokud máte velké množství břišního tuku.

Kožní onemocnění zvané acanthosis nigricans, jejímž příznakem jsou tmavé skvrny na pokožce, může také naznačovat inzulínovou rezistenci.

Nízké hladiny HDL (dobrého) cholesterolu a vysoké hladiny triglyceridů v krvi jsou další dva markery, které jsou silně spojeny s tímto stavem.

Nemoci a zdravotní stavy související s inzulínovou rezistencí

Inzulínová rezistence je charakteristickým znakem dvou velmi běžných stavů – metabolického syndromu a diabetu 2. typu.

Metabolický syndrom je skupina rizikových faktorů spojených s diabetem typu 2, srdečními chorobami a dalšími problémy. Někdy se tomu říká syndrom inzulínové rezistence, protože úzce souvisí s tímto stavem. Jeho příznaky zahrnují vysokou hladinu triglyceridů v krvi, krevní tlak, břišní tuk a hladinu cukru v krvi a také nízkou hladinu HDL (dobrého) cholesterolu.

Inzulínová rezistence a srdeční choroby

Inzulínová rezistence je silně spojena se srdečními chorobami, které jsou hlavní příčinou úmrtí na celém světě. Ve skutečnosti mají lidé s inzulínovou rezistencí nebo metabolickým syndromem až o 93% vyšší riziko srdečních onemocnění (zdroj zde).

Mnoho i dalších onemocnění, včetně nealkoholického ztučnění jater, syndromu polycystických ovarií (PCOS), Alzheimerovy choroby a rakoviny, souvisí také s inzulínovou rezistencí.

Jak na snížení inzulínové rezistence?

Snížení inzulínové rezistence je vlastně poměrně snadné. Je zajímavé, že tento stav můžete často zcela zvrátit změnou životního stylu, a to třeba následujícími způsoby:

  • Cvičení. Fyzická aktivita může být jediným nejjednodušším způsobem, jak zlepšit citlivost na inzulín. Účinky cvičení jsou v tomto směru téměř okamžité.
  • Shoďte břišní tuk. Je klíčové zaměřit se na tuk, který se hromadí kolem vašich hlavních orgánů – ideálně třeba cvičením a jinými metodami.
  • Přestaňte kouřit. Kouření tabáku může způsobit / zhoršit inzulínovou rezistenci, proto by mělo odvykání pomoci.
  • Snižte příjem cukru. Pokuste se snížit příjem přidaných cukrů, zejména z nápojů slazených cukrem.
  • Jezte zdravě. Jezte stravu založenou převážně na celých nezpracovaných potravinách. Zahrňte do svého jídelníčku ořechy a mastné ryby.
  • Omega-3 mastné kyseliny. Tyto tuky mohou snižovat inzulínovou rezistenci a také snižovat hladinu triglyceridů v krvi.
  • Doplňky stravy. I ty mohou pěkně pomoci. Berberin může zvýšit citlivost na inzulín a snížit hladinu cukru v krvi. Užitečné mohou být také doplňky hořčíku.
  • Spěte. Některé důkazy naznačují, že špatný spánek způsobuje inzulínovou rezistenci, proto by mělo pomoci zlepšit kvalitu spánku.
  • Snižte stres ve svěm životě. Pokuste se zvládnout své úrovně stresu. Meditace může být obzvláště užitečná.
  • Darujte krev. Vysoká hladina železa v krvi souvisí s inzulínovou rezistencí. U mužů a žen po menopauze může darování krve zlepšit citlivost na inzulín.
  • Přerušovaný půst. Dodržování tohoto stravovacího chování může zlepšit citlivost na inzulín (zdroj zde).

Většina zvyků na tomto seznamu samozřejmě souvisí s dobrým zdravím, dlouhým životem a ochranou před nemocemi. Zkuste tyto body dodržovat.

Nízkosacharidová dieta (low carb) a inzulínová rezistence

Je pozoruhodné, že diety s nízkým obsahem sacharidů (tj. low carb) mohou bojovat proti metabolickému syndromu a cukrovce typu 2 – a to je částečně zprostředkováno sníženou inzulínovou rezistencí.

Pokud je však příjem sacharidů velmi nízký, například při ketogenní stravě, může vaše tělo vyvolat stav rezistentní na inzulín, aby ušetřilo hladinu cukru v krvi v mozku. Toto se nazývá fyziologická rezistence na inzulín a není to škodlivé.

V některých případech nelze zabránit inzulínové rezistenci, ale mezi dobrou „léčbu“ patří udržení zdravé hmotnosti a pravidelné cvičení. To si pamatujte.

A co vy a inzulínová rezistence? Budeme rádi za popis vašich zkušeností pod článkem v komentářích.

VIDEO: Když více pohybu a méně jídla nefunguje | Inzulínová rezistence a Jednoduché hubnutí

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o inzulínové rezistenci

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva