Obsah článku
Neexistuje snad nikdo, kdo by se někdy nestal obětí infekčního onemocnění, ať už to byla spíše „neškodná“ chřipka nebo nachlazení. Pod infekčními chorobami zjednodušeně rozumíme vniknutí, existenci jako i rozmnožování původců onemocnění, jako virů, bakterií, plísní, prvoků, parazitů nebo prionů (BSE) v lidském těle, pokud se obranyschopnost organismu hned resp. velmi rychle nevyrovná s vetřelci nebo proti nim není imunita dostatečná.
Některá infekční onemocnění léčit umíme, jiná ne
Mnoho infekčních onemocnění se po jistém čase, závisející na druhu onemocnění, vyléčí bez následků i bez léčebných opatření. Řada infekčních onemocnění není v současnosti ještě léčitelná a mnohé vyžadují kromě dávky léků jistou míru systematické podpory, jako např. klid na lůžku, vitaminy nebo hodně tekutin.
Jiná infekční onemocnění si naproti tomu často vyžadují intenzivní a dlouhotrvající léčbu, jako např. AIDS, hepatitida, tuberkulóza, malárie nebo zápal plic.
Velmi nebezpečné infekční onemocnění
Některé nebezpečné infekce způsobují epidemie, nebo dokonce pandemie, šíření z kontinentu na kontinent. Moderní medicína je schopna řídit vypuknutí nemocí, ale nakonec se případům úmrtí neubrání. Viry se mohou neprojevovat, po celá desetiletí, a pak najednou zaútočí na nejslabší a nejzranitelnější. Podívejte se na výpis 14ti smrtelných infekčních nemocí, která jsou opravdu nebezpečná:
1. Mor
Mor existuje ve třech formách, nejvíce je známý dýmějový mor, což se projevuje zánětem lymfatických uzlin. Mor stále existuje v některých přírodních ohniscích ve světě, zejména v Africe.
2. Neštovice
S touto infekcí lidí se spojuje hlavně středověk, ale k poslední epidemii neštovic došlo naposledy v roce 1975, vyžádala si životy tisíců obyvatel Bangladéše.
3. ANTHRAX
Antrax je způsoben bakterii Bacillus anthracis, který žije v půdě a infikuje divoká i domácí zvířata, zejména krávy, kozy, ovce. Lidé jsou obvykle infikováni při styku s produkty živočišného původu. Podle WHO, je ve světě zaregistrováno asi 9000 případů ročně úmrtí lidí na toto onemocnění.
4. Vzteklina
U většiny vyspělých zemí již vzteklina není problém, nicméně, v jiných regionech nemoc i nadále představuje závažný problém. V Asii a Africe, podle WHO, vzteklina způsobuje desítky tisíc úmrtí ročně.
5. Zápal plic
V roce 2015 zemřelo na zápal plic 920,136 dětí (téměř milion!), což představuje 15% všech úmrtí u dětí mladších 5 let po celém světě. Toto onemocnění způsobuje bakterie, virus, nebo jejich kombinace.
6. Malárie
Ano, malárii lze předcházet a dokonce i vyléčit, ale z nějakého důvodu stále zůstává vážným problémem v mnoha regionech světa, zvláště v Africe, kde je zodpovědná za až 20% všech úmrtí dětí s touto nemocí.
Sponzorováno
7. Virus Zika
Nemoc byla nejprve zaznamenána v Africe v roce 1947. Tento virus je přenášen komáry. I když virus Zika není nebezpečný pro většinu lidí, může ve finále vést k velmi vážným poruchám (např. mikrocefalií) u nenarozených a novorozených dětí.
8. Malomocenství
Toto onemocnění je už zmíněno v Bibli. Jedná se o infekční chronické onemocnění způsobené bakterií Mycobacterium leprae a postihuje kůži, periferní nervy, horní cesty dýchacích a oči. Této nemoci se také říká lepra.
9. Chřipka
Každý rok těžkou chřipkou onemocní 3 až 5 milionů lidí. A pro mnohé z nich (od 250 do 500.000), onemocnění končí smrtí. Nebezpečná je zejména pro děti a starší lidi.
10. Tuberkulóza
Potenciálně smrtelná tuberkulóza – patogen s názvem Mycobacterium tuberculosis, často postihuje plíce a způsobuje kašel s krví.
11. HIV / AIDS
Podle Světové zdravotnické organizace, bylo na konci roku 2015 zaregistrováno cca 36,7 milionu lidí nakažených virem HIV, a více než milion z nich zemřelo.
12. Infekční průjem
Rotavirové infekce – nejčastější příčinou virové gastroenteritidy (zánětlivé onemocnění gastrointestinálního traktu). Mohlo by se zdát, že se nám nic nestane! Jde přeci jen o průjem. Mezitím v roce 2013 rotavirus zabil asi 215.000 dětí na celém světě.
13. Ebola
Virus Eboly se přenáší na lidi z volně žijících zvířat a šíří se mezi lidmi z člověka na člověka. Nejaktuálnější ohniska nákazy jsou v západní Africe.
14. Horečka dengue
Horečka dengue je virové onemocnění přenášené komáry rodu Aedes a zabije asi 50.000 lidí ročně.
Infekční choroby jsou zde odnepaměti
Infekční nemoci provázejí člověka během celého jeho fylogenetického i ontogenetického vývoje. V dějinách lidstva se vždy zjevovali onemocnění, nezřídka s vysokou úmrtností, které byly pro určitou oblast a určité společenství nové, a které se často vyskytovaly v epidemiích. Výskyt infekčních onemocnění v populaci představuje závažný zdravotnický, sociální a ekonomický problém.
Co dělat při vzplanutí nakažlivé choroby?
Nemocný s přenosnou chorobou se musí izolovat, aby se omezilo další šíření nákazy, a to podle závažnosti onemocnění buď v infekčním oddělení nemocnice, nebo doma. Doma se izolují nemocní s běžnými infekčními chorobami – spalničky, plané neštovice, zarděnky, černý kašel, chřipka apod.
Sponzorováno
Infekce organismu choroboplodnými zárodky se může projevit prvními chorobnými příznaky již po několika hodinách (botulismus, salmonelóza), jindy po několika dnech (většina infekčních chorob), někdy po několika týdnech či měsících, ba při malomocenství až po letech.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Exotické a tropické nemoci
Přečtěte si také naše další články