Sponzorováno

Infekce (zánět) močových cest – jak na ni? 4.9/5 (10)

Infekce močových cest - jak na ni?Odhaduje se, že až 15% ze všech antibiotik světa se podává pacientům s infekcemi močových cest. Infekce močových a pohlavních cest (urogenitální infekce) trápí lidi stále častěji – po infekcích horních cest dýchacích jde o druhé nejčastější onemocnění.

Jak vznikne močová infekce?

Escherichia coli, přítomna v močovém ústrojí, je nejčastější příčinou infekcí močových cest. Za normálních podmínek osidluje tlusté střevo a okolí konečníku, při infekci se dostává do močové trubice.

Rozvoji infekce napomáhá:

  • zadržování moči
  • nachlazení
  • menopauza
  • cukrovka

Proč infekce močových cest trápí mnohem častěji ženy, jak muže?

Jde o anatomickou podstatu každé ženy, která má (ve srovnání s mužem) mnohem kratší močovou trubici. Zatímco mužská močová trubice měří v průměru 20 cm, ženská maximálně 5 cm. Proto se infekce dostane lépe do močové trubice ženy, než muže.

Projevy infekce močových cest

Pacienti pociťují časté nucení na močení, i když jen v malých dávkách. Při močení pociťují pálivou, někdy řezavou bolest, která se po vyprázdnění mnohdy ještě zhoršuje. V moči se může objevit krev nebo hnis, ale nemusí. Běžným jevem infekcí močového traktu jsou i bolesti v podbřišku či dolní části zad.

Jak močovým infekcím předcházet?

Zde jsou základní body a rady jak močovým infekcím předcházet:

  • teple se oblékat
  • mít nohy a kříže v teple a suchu
  • užívat pořádnou dávku vitamínů a minerálů
  • před pohlavním stykem, ale i po něm, se vymočte, vyplaví se tak bakterie
  • otírejte se vždy zepředu dozadu, zabráníte přenosu bakterií z konečníku

Mohu se vyléčit z infekce močových cest bez antibiotik?

Skutečně to jde mnohdy velmi rychle. Pokud je infekce pouze v počátečním stadiu, příznaky dokáží zcela vymizet už po dvou dnech. Někdy stačí jen zvýšit příjem tekutin, pijte alespoň 8 – 10 sklenic čisté, nebublinkové vody za den.

Kdy navštívit lékaře?

  • hned, jak spatříte krvavou moč
  • když máte bolesti v podbřišku
  • když máte teplotu, pocity nevolnosti, zvracíte
  • pokud léčba tekutinami a přírodními produkty nepomáhá

Alternativní léčba infekce močových cest

1. Jablečný ocet

Jablečný ocet je bohatým zdrojem enzymů, draslíku a dalších užitečných minerálů, které dokážou zabránit bakteriím se v močových cestách usazovat a rozmnožovat. Nalijte 2 polévkové lžíce jablečného octa do sklenice vody, přislaďte medem a vypijte.

Sponzorováno

2. Brusinkový džus

Pijte polovinu poháru (1 dcl) brusinkového džusu denně na prevenci infekce. Upozornění: Nepijte brusinkový džus, pokud jste měli nebo máte problémy s ledvinovými kameny.

3. Jedlá soda (soda bikarbona)

Jedlá soda zvýší acidobazickou rovnováhu kyselé moči, čímž vám uleví od bolesti. Jedna čajová lžička jedlé sody do sklenice vody, pijte to 1 až 2 krát denně do pominutí potíží.

4. Čajovníkový olej (Tea Tree Oil)

Čajovníkový olej má antibakteriální vlastnosti, které napomáhají boji s bakteriemi při infekcích, včetně infekcí močového měchýře.

Přidejte 10 kapek oleje z čajovníku do koupele. Nebo se opláchněte ve vodě s rozpuštěnými dvěma čajovými lžičkami čistého jogurtu a 6 kapkami čajovníkového oleje. Dělejte to každý den 10 minut po dobu přibližně 10 dní.

5. Borůvky

Snězte pár čerstvých borůvek každé ráno na snídani. Zahrnutí borůvek do každodenní stravy je výborným způsobem, jak infekcím močových cest účinně předcházet.

6. Ananas

Ananas obsahuje enzym nazývaný bromelain, který má silné protizánětlivé vlastnosti. Pravidelná konzumace 100 až 150 gramů ananasu dokáže infekcím močového měchýře předejít. Nepoužívejte ananas z plechovky, ani pasterizované ananasové džusy! Ty žádné enzymy neobsahují.

7. Obklady s horkou vodou

Pravidelné přikládání pryžových vaků s horkou vodou pomůže minimalizovat tlak v močovém měchýři a poskytne vám úlevu od bolesti způsobené infekcí.

8. Lázně v přesličce rolní

100 g přesličky rolní dejte do 2 l teplé vody, 1 hodinu vyluhujte, pak přiveďte k varu, 15 minut vařte, sceďte a přidejte do koupele. Ta by měla mít okolo 38 °C, koupel by měla trvat 10-15 minut.

Co si dále o močovém měchýři přečíst?

VIDEO: Vyšetření horních a dolních močových cest

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva