Sponzorováno

Imunorestituční zánětlivý syndrom – příznaky, příčiny a léčba 4.23/5 (13)

  • Imunorestituční zánětlivý syndrom je stav, který se může objevit u pacientů s oslabeným imunitním systémem, když dojde k jeho rychlému obnovení, například po zahájení léčby infekce HIV antiretrovirovou terapií (ART) nebo po léčbě jiných stavů spojených s imunosupresí (např. po transplantacích nebo chemoterapii).
  • Když je imunitní systém dlouhodobě oslabený (například u pacientů s pokročilým AIDS nebo u lidí po imunosupresivní léčbě), tělo není schopné reagovat na přítomné infekce.
  • Po zahájení účinné léčby se imunitní systém začne zotavovat a reagovat na dříve „neviditelné“ infekce nebo cizorodé látky.
  • V ohrožení jsou zejména HIV pozitivní pacienti, kteří zahájili ART v pozdním stadiu nemoci.

Imunorestituční zánětlivý syndrom je stav, který se vyskytuje u pacientů s oslabenou imunitou při jejím rychlém obnovení. Tento syndrom je nejčastěji pozorován u pacientů s HIV/AIDS po zahájení antiretrovirové terapie (ART), ale může se objevit i u jiných stavů souvisejících s imunosupresí, jako jsou transplantace, chemoterapie nebo léčba těžkých infekcí.

Mechanismus vzniku IRIS

Při dlouhodobé imunosupresi (například u pacientů s HIV/AIDS v pokročilém stadiu) imunitní systém nedokáže účinně bojovat proti infekcím. Když dojde k náhlému obnovení imunitní odpovědi, tělo začne agresivně reagovat na dříve skryté infekce nebo antigeny, což vyvolává nadměrnou zánětlivou reakci.

Příznaky IRIS

Příznaky IRIS

 

Jak tedy IRIS vzniká?

  1. Když je imunitní systém dlouhodobě oslabený (například u pacientů s pokročilým AIDS nebo u lidí po imunosupresivní léčbě), tělo není schopné reagovat na přítomné infekce.
  2. Po zahájení účinné léčby se imunitní systém začne zotavovat a reagovat na dříve „neviditelné“ infekce nebo cizorodé látky.
  3. Tento rychlý návrat imunitní funkce může vést k přehnané zánětlivé reakci proti těmto patogenům, což způsobí zhoršení klinického stavu pacienta.

Historie IRIS

Po zavedení vysoce aktivní antiretrovirové terapie (HAART) v polovině 90. let 20. století se objevilo mnoho kazuistik a kazuistik zabývajících se IRIS a před rokem 2000 byl tomuto fenoménu dán název IRD. Joseph A. De Simone a kolegové z Thomas Jefferson University ve Philadelphii byli jednou z prvních skupin, které se v roce 2000 pokusily definovat imunitní rekonstituční syndrom. Zjistili, že u mnoha HIV pozitivních lidí se vyvinulo spektrum nemocí a problémů, jakmile reagovali na HAART. V době, kdy se jejich imunitní funkce skutečně zlepšovala, se u nich vyvinuly stavy, jako je infekce Mycobacterium avium complex (MAC) a kryptokoková meningitida.

Sponzorováno

Později bylo zjištěno, že je to způsobeno obnovením imunity, a tím vyvoláním hypersenzitivní reakce na existující mikrob nebo antigen v těle. De Simone a jeho kolegové pojmenovali tento relativně neobvyklý jev jako imunitní rekonstituční syndrom (imunorestituční zánětlivý syndrom).

Příznaky IRIS

  • Horečka
  • Zánětlivé reakce v místě infekce
  • Zhoršení již existujících infekcí (např. tuberkulóza, kryptokoková meningitida, cytomegalovirus)
  • Otoky lymfatických uzlin
  • Poškození orgánů, jako jsou plíce, játra nebo mozek
  • Zhoršení autoimunitních onemocnění

Rizikové skupiny

Nejvíce ohroženi jsou:

  • Pacienti s HIV / AIDS, kteří zahájili antiretrovirovou léčbu v pozdním stadiu nemoci
  • Pacienti po transplantaci orgánů
  • Lidé podstupující chemoterapii
  • Osoby s těžkými bakteriálními, virovými nebo plísňovými infekcemi

Léčba IRIS

Léčba IRIS zahrnuje:

  • Pokračování v léčbě základní infekce
  • Podávání protizánětlivých léků (např. kortikosteroidy)
  • Symptomatická léčba (např. podpora dýchání, analgetika)

Diagnostika IRIS je obtížná, protože může být zaměněna za progresi infekce nebo selhání léčby. Klíčovým prvkem je pečlivé sledování pacientů a správná interpretace příznaků.

Shrnu to

Antiretrovirová terapie (ART) posiluje imunitní systém a obnovuje ochranné imunitní reakce specifické pro patogeny. To vede ke snížení výskytu oportunních infekcí, snížení virové zátěže a zvýšení počtu CD4. CD4 je označení pro diferenciační skupinu povrchových glykoproteinů přítomných především na vnější straně cytoplazmatické membrány pomocných T-lymfocytů, a proto se také tyto lymfocyty označují jako CD4+ T-lymfocyty.

S obnovením imunity začíná tělo agresivně bojovat proti koexistující infekci, čímž dochází k atypickým projevům oportunních infekcí, které mohou způsobit závažný zánět tkáně. Soubor klinických příznaků, známek nebo vyšetřovacích parametrů vyplývajících z takové zánětlivé reakce byl různě nazýván imunorestituční zánětlivý syndrom (IRIS) nebo onemocněním obnovy imunity (IRD) nebo imunitním rebound onemocněním.

Sponzorováno

IRIS je definována jako výskyt nebo zhoršení klinických a/nebo laboratorních parametrů navzdory příznivému výsledku u náhradních markerů viru lidské imunodeficience (HIV) (počet CD4) a plazmatické virové nálože. Jak infekční (klinické nebo subklinické), tak neinfekční stavy mohou působit jako spouštěcí faktory pro urychlující IRIS.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva