Sponzorováno

Impetigo – příznaky, léčba a prevence 4.94/5 (18)

Impetigo - příznaky, léčba a prevenceImpetigo je jednou z nejčastějších kožních infekcí u dětí. Je bakteriálního původu a nejčastějším původcem jejího vzniku je zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) nebo Streptokok (Streptococci pyogenes). Obvykle vytváří puchýře nebo vředy na obličeji, krku, rukou a plenkové oblasti. Lidové pojmenování pro impetigo je „sladké strupy“.

Postihuje děti v předškolním a školním věku

Toto onemocnění obvykle postihuje děti v předškolním a školním věku, náchylnější jsou děti, které již dříve měli problémy s kůží – např. při ekzémech, po bodnutí hmyzem, větších škrábanců.
Výjimkou není ani výskyt u dospělých, zejména matek nakažených dětí, protože toto onemocnění je vysoce nakažlivé.

Symptomy nemoci

Impetigo odborníci popisují ve dvou formách: tzv. bulózní a nebulózní (bula je označení pro velký puchýř).

Nebulózní (nakažlivé) impetigo – nejčastější forma. Zpočátku se projevuje jako zarudlý vřídek na tváři, nose nebo ústech. Vřídek rychle praská a vypouští tekutinu (hnis), a brzy se vytvoří strup zbarvený do žlutohnědá. Postižená místa mohou vypadat jako „potřené medem“. Po odpadnutí strupu zůstává na pokožce červená skvrnka, která se obvykle vyhojí bez dalších problémů. Postižená místa mohou svědit, ale obvykle nebolí. Při tomto typu impetiga obvykle nebývají jako doprovodný znak horečky.

Bulózní impetigo – většinou postihuje velmi malé děti (do 2 let). Na těle se tvoří nebolestivé, tekutinou naplněné puchýře, obvykle na trupu, rukou a nohou (je tu jiná lokalizace než u předešlého typu impetiga). Tyto velké puchýře často svědí, jsou větší a trvalejší než u jiných druhů impetiga. Často bývají zduřelé uzliny, nacházející se nejblíže k postiženému místu.

Echtyma – nejvážnější forma. Dostává se do hlubokých vrstev kůže. Puchýře přecházejí do hlubokých vředů na nohou a chodidlech. Po porušení puchýřů se vytvoří velmi tuhá oblast, která se často hojí jizvou.
Někdy se impetigo může projevit i jako folikulitida, což je impetigo vlasových váčků způsobené stafylokokem.

Sponzorováno

Diagnostika a léčba impetiga

Stanovení diagnózy obvykle není problematické, protože ložiska mají typický vzhled. Je také důležité odebrat trochu hnisu nebo tekutiny z puchýřů na kultivaci. Podle toho pak může lékař vhodně cílit léčbu.

Léčba je primárně zaměřena na zastavení šíření infekce. Pak třeba zmírnit příznaky a urychlit hojení kůže. Léčba samozřejmě závisí na typu onemocnění a od jeho rozsahu. Při mírnějších případech lékař může jen doporučit čištění ran antibakteriálním mýdlem.
Při závažnějším postihu následuje lokální antibiotická mast (před jejím podáním však třeba odstranit krusty, aby antibiotiku mohlo dobře vstoupit do rány. V tomto případě může pomoci kyselina salicylová, pomocí které se dobře odstraňují zrohovatělé, zatvrdlé vrstvy). Větší infekce si žádají léčbu celkovými antibiotiky.

Všechny doporučené léčiva třeba aplikovat podle návodu a instrukcí lékaře.

Komplikace impetiga

Obvykle nebývají vážné a většina autorů za největší komplikaci považuje rychlé rozšiřování infekce, na další části těla při neopatrnosti nebo při nadměrném dotýkání se ložisek. To je nebezpečné zejména u malých dětí, které ty puchýře svědí a velmi rychle si je při rozškrábání zanesou na další místa – případně se rychle dokáže nakazit sourozenec, nebo jiné děti.

Prevence

Prevencí je dostatečné dodržování hygienických návyků, mytí rukou, používání mýdla. Také včasné ošetření kůže, pokud byla poškozena. Některé zdroje uvádějí, že případné vzniklé puchýře by se měly překrývat gázou – abychom zabránili šíření infekce. Jiní autoři však upřednostňují hojení na vzduchu (přičemž ale musíme zajistit, aby na postižené místo někdo zbytečně nesahal.
Také je důležité oddělit ložní prádlo, ručníky, oblečení postižené osoby – aby se nemíchali mezi členy domácnosti navzájem.

Dítě s impetigem by rodiče neměli dávat do kolektivu, dokud není uzdraveno. Jednak kvůli možnému šíření infekce, ale také jako předcházení komplikacím s hojením postižených míst.

TIP: Možné příčiny pláče u miminka

Sponzorováno

Zdroj obrázku: wikipedia.org

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva