Obsah článku
- Ichtyofobie je termín používaný pro popis specifické fobie, což je úzkostný poruchový stav, který zahrnuje intenzivní a nepřiměřený strach nebo úzkost spojený s rybami.
- Osoby trpící ichtyofobií mají tendenci pociťovat nepřiměřenou úzkost při pohledu na ryby, doteku ryb, nebo při myšlence na ryby. Tato úzkost může mít různé úrovně závažnosti, od mírného nepohodlí až po silnou panickou reakci.
- Fobie obecně mohou ovlivnit životní kvalitu jedince a mohou ztěžovat každodenní aktivity, pokud se osoba snaží vyhýbat situacím, které by mohly vyvolat úzkost spojenou s jejich fobií. Ichtyofobie může ovlivnit stravovací návyky, volbu restaurací a rekreaci (dovolenou) v blízkosti vodních prostor.
- Pokud někdo trpí ichtyofobií a tato fobie výrazně omezuje jeho život, může být užitečné vyhledat odbornou pomoc, jako je kognitivně-behaviorální terapie, která se často používá k léčbě fobií. Lékař nebo psychoterapeut může pomoci identifikovat zdroje úzkosti a pracovat na postupném snižování strachu a zvýšení tolerance vůči rybám.
Je možné, že rychlý a náhodný pohyb ryby, který je často pozorován periferním viděním (z koutku oka), vede přímo k „lekacímu“ reflexu, který pak může vést k úzkostné reakci.
Obecně existuje velmi málo nebezpečných ryb, a tak pravděpodobnost, že strach z ryb je založen na skutečné negativní zkušenosti, je poměrně nízká. Nejpravděpodobnější příčina této fobie je zakořeněna v dětství, možná při pohledu na rodiče projevující negativní reakci, která se pak stává „naučeným chováním“.
Strach je emoční zkušenost, kterou prožíváme, když vnímáme, že v našem bezprostředním místě nebo kontextu existuje nějaká hrozba, nebo dokonce, že se hrozba může objevit v budoucnosti (anticipační úzkost), a to jistě platí pro někoho, kdo má strach z Ryb.
Mnoho lidí ve skutečnosti nerozumí lidem, kteří trpí strachem z Ryb, nebo s nimi nemá velké pochopení, protože to nemusí být něco, co osobně prožívají, avšak pro člověka trpícího tímto strachem jsou stres a úzkost, kterou zažívají, skutečné. Všichni bychom si měli být plně vědomi subjektivní povahy jednotlivých obav.
Velká část práce, kterou děláme, abychom lidem pomohli překonat ichtyofobii, se zaměřuje na hodnocení a modifikaci omezujících přesvědčení člověka, aby vystavení rybám mohlo dostat nové a užitečnější významy s menší úzkostí – známé jako „adaptivní zvládání“.
Strach z ryb – příznaky a chování
Všechny fobie a strachy, včetně ichtyofobie, vytvářejí silné pocity úzkosti, protože fobické předměty nebo situace jsou téměř vždy vnímány jako hrozba.
Protože myšlenka hrozby je individuální a vysoce subjektivní, symptomy ichtyofobie mohou být specifické pro jednotlivce i společné napříč populací a mohou být následující:
- Úzkost z přítomnosti ryb.
- Záchvaty paniky nebo záchvaty úzkosti v situacích, kdy jsou přítomny ryby nebo se jejich přítomnost očekává.
- Bezpečnostní chování nebo vyhýbání se situacím, které mohou zahrnovat ryby, jako jsou výlety na říčních lodích nebo zoologické zahrady a vodní parky.
- Fyzické příznaky, jako je rychlý srdeční tep, pocení, třes a dušnost při setkání s rybami.
- Pocit bezmoci nebo nekontrolovatelnosti v přítomnosti ryb.
- Obsedantní myšlenky nebo noční můry související s rybami.
- Deprese, podrážděnost nebo jiné změny nálad související s rybami.
Můžete mít všechny, některé nebo dokonce různé příznaky, než jsou zde uvedené, a to je způsobeno subjektivní povahou ichtyofobie a vašimi vlastními osobními zkušenostmi během vašeho života.
Často se může zdát, že se symptomy objevují, aniž by byly přítomny ryby, a to kvůli tomu, čemu se říká anticipační úzkost, strach, že byste se s rybami mohli někdy v budoucnu setkat. Jedná se o formu bezpečnostního chování a jde o snahu zabránit vystavení spouštěcím událostem, které paradoxně mohou způsobit zhoršení problému. Jinými slovy, bezpečnostní chování má tendenci ichtyofobii spíše posilovat, než ji snižovat!
Ichtyofobie může být výsledkem dřívějších traumatických zážitků, které mohou být přímo (nebo nepřímo) spojeny s konkrétním objektem nebo situací, ale není tomu tak vždy, protože strach může být také zděděn jako forma naučeného chování ze sociálního kontextu, ve kterém člověk je vychován.
Dobrou zprávou je, že většina lidí, kteří trpí ichtyofobií, shledává velmi dobrou léčbu kognitivně behaviorální terapií.
Komu hrozí ichtyofobie?
Ačkoli každý může zažít extrémní strach z ryb, existují určité rizikové faktory, které mohou zvýšit pravděpodobnost, že se u vás rozvine ichtyofobie, jako tyto:
- Máte jinou související fobii, jako je galeofobie nebo thalassofobie.
- Máte předchozí traumatickou zkušenost s rybami, ať už mrtvými nebo živými.
- Máte blízkého člena rodiny, jako je rodič nebo sourozenec, s ichtyofobií.
- Máte blízkého člena rodiny, jako je rodič nebo sourozenec, s jinou fobií.
- Byli jste vystaveni strachu z ryb v dětství nebo dospívání.
- Mít v anamnéze úzkost, deprese, záchvaty paniky nebo jiný duševní stav.
- Jste přirozeně úzkostnější nebo bojácnější člověk.
- Prožíváte významnou životní událost nebo stresor nebo máte vyšší hladinu stresu, než je obvyklé (zejména pokud jste v tomto období vystaveni strachu z ryb nebo máte s rybami negativní zkušenost).
- Máte poruchu užívání návykových látek, jako je závislost na drogách nebo alkoholu.
I když se ichtyofobie může vyvinout v jakémkoli věku, většina fobií je diagnostikována v dětství a dospívání. Protože se mnoho fobií vyvíjí během dětství a dospívání, traumatická, negativní nebo stresující událost během této doby může vyvolat ichtyofobii, i když událost nesouvisela přímo s rybami. Je to proto, že stres a trauma mohou způsobit pocity úzkosti a strachu a mohou snížit vaši schopnost vyrovnat se s určitými situacemi.
Jak se vypořádat s ichtyofobií
Někteří lidé nikdy nehledají diagnózu ichtyofobie, protože se učí zvládání a uklidňující strategie, které jim umožňují vypořádat se s jejich fobií. Naučit se, jak se vypořádat se svou fobií, vám umožní snížit a zmírnit vaše příznaky a snížit dopad, který má vaše fobie na váš každodenní život a vaši celkovou pohodu.
Můžete se naučit a implementovat dlouhodobé i krátkodobé strategie zvládání a uklidnění, které vám pomohou efektivněji zvládat vaši fobii, včetně strategií, které můžete použít, když čelíte svým spouštěčům, a strategií, které můžete používat každý den a pomáhat vám snížit pravděpodobnost výskytu vašich fobických příznaků a snížit frekvenci a závažnost vašich příznaků.
Možná si myslíte, že nejjednodušší způsob, jak se vypořádat se svou fobií, je vyhýbat se rybám a jakýmkoliv místům nebo situacím, kde byste se s rybami mohli setkat. Ačkoli se může zdát, že vyhýbavé chování je účinné při prevenci fobické reakce, může mít ve skutečnosti významný dopad na váš život, zejména pokud vás nutí vyhýbat se sociálním situacím nebo mít dopad na vaši pohodu.
Neschopnost vypořádat se s vaší fobií může také způsobit, že budete v budoucnu pociťovat závažnější příznaky, když budete čelit rybám. Může pro vás být velmi obtížné zcela se vyhnout rybám a neočekávaný spouštěč bez jakýchkoli strategií zvládání může v budoucnu vést k závažnějším příznakům, jako je například záchvat paniky.
Některé dlouhodobé a krátkodobé strategie zvládání, které vám mohou pomoci vypořádat se s vaší ichtyofobií, jsou:
Zjistěte více o své fobii
Zvažte, co zpočátku způsobilo rozvoj vaší fobie a co se stalo, když jste poprvé zaznamenali nástup příznaků. To vám umožní řešit hlavní příčinu vaší fobie. Kromě toho zvažte, jaké jsou vaše spouštěče a které z vašich spouštěčů vedou k závažnějším příznakům.
Učení se o vaší fobii vám může pomoci porozumět vašemu strachu z ryb a racionalizovat vaše myšlenky a emoce. To vám může v budoucnu pomoci účinněji zvládat vaše příznaky a řešit jakékoli negativní vzorce myšlení, které existují kolem ryb.
Vytvořte si takový „žebříček strachu“ – žebříček strachu vám může pomoci analyzovat a pochopit váš strach z ryb a určit, které spouštěče vytvářejí vážnější strach, úzkost a paniku než jiné. Žebřík strachu vám umožňuje uspořádat vaše spouštěče od nejméně závažných po nejzávažnější.
Váš žebříček strachu může vypadat například takto:
– 1 = Koupání v oceánu s rybami.
– 2 = Jíst ryby.
– 3 = Krmení ryb.
– 4 = Vidět mrtvou rybu na rybím trhu nebo v supermarketu.
– 5 = Vidět živou rybu v akváriu, akváriu nebo jezírku.
– 6 = Sledování videa lidí, kteří plavou s rybami.
Jakmile si vytvoříte svůj žebříček strachu, můžete pak svým strachům čelit jeden po druhém, počínaje spodní částí žebříčku (spouštěč, který vede k nejméně fobické reakci). To vám může pomoci postupně budovat toleranci k vašim spouštěčům a snížit váš strach z ryb.
Sponzorováno
Vzdělávejte se
Ichtyofobie se může zhoršit kvůli nedostatku znalostí o rybách nebo proto, že začnete pohlížet na ryby jako na mnohem nebezpečnější, než ve skutečnosti jsou. Dozvíte se fakta a informace o rybách, například o tom, jak životně důležité jsou pro ekosystém Země a jak je velká většina ryb pro člověka neškodná, může vám pomoci vnímat je jako méně nebezpečné.
Pokud si myslíte, že ryby jsou divné nebo nechutné, dozvědět se o tom, proč jsou slizké, může pomoci normalizovat ryby a odstranit některé podivnosti, které si s nimi spojujete. Učení se o rybách vám může pomoci racionalizovat vaše myšlenky a pocity a narušit jakékoli negativní vzorce myšlení.
Vyhýbejte se negativním myšlenkám a pocitům
Vyhýbání se negativním myšlenkám, pocitům, příběhům a vzpomínkám kolem ryb vám může pomoci efektivněji zvládat vaši fobii. Pokuste se narušit negativní myšlenky a snažte se nerekapitulovat žádné negativní vzpomínky, které máte kolem ryb. Připomeňte si, že rizika pro vaše zdraví a pohodu z ryb jsou minimální a že vám nehrozí žádné nebezpečí. Pokud začnete pociťovat příznaky ichtyofobie, připomeňte si, že pocity brzy pominou a že váš strach je iracionální a že ryby vám neublíží.
Vyhněte se negativním příběhům nebo negativním vyobrazením ryb
Poslouchání negativních příběhů o rybách nebo sledování filmu nebo televizního pořadu, kde jsou líčeny negativně, může potvrdit vaše myšlenky, zvýšit váš strach nebo úzkost a zhoršit vaši fobii. Informujte svou rodinu a přátele o své fobii, aby mohli být v budoucnu více všímaví, a nedívejte se na filmy nebo televizní pořady, kde jsou ryby zobrazovány negativně, jako jsou Čelisti. Pokud je to nutné, opusťte místnost, pokud se třeba mluví o otravě rtutí z ryb.
Cvičte jógu, meditaci nebo všímavost
Jógu, meditaci a všímavost lze implementovat jako dlouhodobé strategie zvládání a uklidňování, které vás naučí, jak ovládat své dýchání a řídit reakci těla na vaše spouštěče. Cvičení jógy, meditace nebo všímavosti vám může pomoci cítit se více pod kontrolou a uklidnit se a snížit fyziologické a psychologické reakce, které můžete mít, když se v budoucnu setkáte s rybami. Každodenním cvičením jógy, meditace nebo všímavosti to může pomoci zlepšit příznaky ichtyofobie v průběhu času a snížit pravděpodobnost, že zažijete fobii.
Cvičte techniky hlubokého dýchání
Hluboké dýchání je další dlouhodobá strategie, která vám může pomoci snížit dopad, který má vaše fobie z ryb na váš život. Bylo prokázáno, že hluboké dýchání je účinný způsob, jak snížit hladinu stresu, zmírnit napětí ve vašem těle a snížit úzkost a paniku.
Hluboké dýchání vysílá zprávu do vašeho mozku, abyste se uvolnili a zklidnili. Může vám také pomoci ovládat váš centrální nervový systém, který je ústředním bodem vašich fobických reakcí. Pravidelně procvičujte hluboké dýchání jako součást své každodenní rutiny a implementujte strategie, které jste se naučili, pokud v budoucnu narazíte na spouštěč.
Proveďte změny životního stylu
Existuje i několik faktorů životního stylu, které mohou zhoršit příznaky fobií, včetně ichtyofobie. Například nedostatek spánku a vysoká hladina stresu může zhoršit úzkost a zvýšit pravděpodobnost výskytu vašich příznaků. Zavedení úspěšné spánkové rutiny a podniknutí kroků ke snížení každodenního stresu může pomoci snížit závažnost vaší fobie jak krátkodobé, tak dlouhodobé.
Mezi další faktory životního stylu, které by vám mohly pomoci vypořádat se s vaší fobií, patří zdravá a vyvážená strava a zvýšení množství cvičení, které děláte. Pokud očekáváte, že se setkáte s nějakým spouštěčem, například pokud se chystáte na rodinný výlet do zoo, vyhněte se v úvodu alkoholu, kofeinu, cukru a dalším stimulantům, protože všechny mohou zvýšit vaši srdeční frekvenci a krevní tlak, což má za následek závažnější fobickou reakci.
Implementujte techniky rozptýlení
Techniky rozptýlení jsou krátkodobé strategie zvládání, které vám mohou pomoci snížit vaši fyziologickou a psychologickou reakci na vaše spouštěče a udržet vás v klidu ve situacích, které mohou být problémové. Techniky rozptýlení by měly být použity, pokud narazíte na ryby nebo jiný spouštěč, nebo pokud cítíte příznaky rozvoje vaší fobie. Některé techniky rozptýlení, které můžete implementovat, jsou poslech hudby, čtení, hraní her, sledování videa nebo rozhovor s někým, komu důvěřujete.
Implementujte vizualizační techniky
Vizualizační techniky jsou další krátkodobou strategií zvládání a uklidnění, která vám může pomoci snížit příznaky vaší fobie nebo zabránit výskytu fobické reakce. Když se setkáte se svými spouštěči, představte si místo nebo vzpomínku, jež vás udrží v klidu nebo vyvolá pozitivní emoce, které vám pomohou zmírnit vaše příznaky. Mezi úspěšné vizualizační techniky patří vybavování si některých vašich oblíbených vzpomínek nebo vizualizace sebe sama na svém oblíbeném místě nebo v uklidňujícím prostředí.
Léčba – Jak se ichtyofobie léčí?
Existuje několik možností léčby ichtyofobie. Ne každý člověk s fobií však vyžaduje léčbu. Pokud jsou příznaky vaší fobie mírné, zavedli jste úspěšné strategie zvládání nebo vaše fobie neovlivňuje váš každodenní život nebo pohodu, možná nebudete potřebovat léčbu.
Pokud se však příznaky vaší fobie vyskytují často nebo jsou závažné, pokud vaše fobie vede k vyhýbavému chování nebo vaše fobie ovlivňuje váš každodenní život, bude doporučena odborná léčba.
Protože je k dispozici více možností léčby, váš psycholog vytvoří personalizovaný léčebný plán, který je navržen tak, aby účinně léčil příčinu a příznaky vaší fobie.
Při vytváření léčebného plánu váš psycholog zváží:
- Jak závažné jsou vaše příznaky.
- Jak často se vaše příznaky vyskytují.
- Jaká je hlavní příčina vaší fobie.
- Jak významně vaše fobie ovlivňuje váš život.
- Vaše celkové zdraví a pohodu, včetně vašeho duševního zdraví.
Nejběžnější možnosti léčby ichtyofobie jsou:
Expoziční terapie
Také známá jako systematická desenzibilizace, expoziční terapie je, když jste postupně vystaveni svým spouštěčům v bezpečném, kontrolovaném prostředí. Tato postupná a opakovaná expozice je navržena tak, aby eliminovala strach a riziko, které máte spojené s rybami, a snížila vaše reakce na strach a úzkost, takže nakonec můžete být v blízkosti ryb, ať už mrtvých nebo živých, bez příznaků.
Psycholog posoudí vaši fobii a vytvoří žebříček strachu ze scénářů a situací, které jsou nejméně až nejvíce spouštěcí. Abyste se ujistili, že jste v uvolněném a pohodlném stavu, nejprve použijete uklidňující a relaxační techniky. Vaše expozice pak začne postupně, v situaci, která vytváří nejméně fobickou reakci, jako je sledování videa s rybou.
Jakmile budete s touto úrovní expozice „v pohodě“, přejdete na další úroveň, například půjdete na pláž. Cílem je, že díky systematické desenzibilizaci budete nakonec v pohodě s nejvíce spouštěcími situacemi, jako je plavání s rybou nebo dotyk s rybou.
Kognitivně-behaviorální terapie (CBT)
Kognitivně behaviorální terapie je druh psychoterapie, která je účinná při léčbě řady fobií. Zaměřuje se na existující negativní vzorce myšlení a jakékoli škodlivé myšlenky, pocity a chování související s rybami. CBT vám také může pomoci vyřešit hlavní příčinu vaší fobie a snížit vaše fyziologické a psychologické reakce na vaše spouštěče.
Kognitivně behaviorální sezení mohou být vedena individuálně nebo jako součást skupiny s jinými lidmi s ichtyofobií. Cílem sezení je snížit vaše fyziologické a psychologické reakce na vaše spouštěče.
Během sezení:
- Prodiskutujte své spouštěče a příznaky.
- Prozkoumejte, co způsobilo váš strach z ryb.
- Prozkoumejte své obavy podrobněji.
- Naučte se, jak rozpoznat své negativní myšlenky a změnit způsob, jakým přemýšlíte.
- Naučte se strategie zvládání a uklidňující strategie, jako jsou cvičení hlubokého dýchání či techniky rozptýlení.
Klinická hypnoterapie
Klinická hypnoterapie využívá kombinaci řízených relaxačních technik a soustředěné pozornosti, která vám pomůže snížit stres, strach a úzkostné reakce. Toho dosáhnete tím, že vás uvedete do hluboce uvolněného stavu, zatímco budete diskutovat o své fobii a vašich spouštěcích faktorech.
Hypnoterapie využívá kombinaci řízených relaxačních technik a soustředěné pozornosti. Může vám pomoci identifikovat hlavní příčinu vašeho strachu a pomoci vám změnit vzorce myšlení a jakékoli negativní pocity, které k rybám máte. Hypnoterapie vám pomůže změnit vaše vnímání ryb a snížit vaši fobickou reakci.
Cílem sezení je také přetvořit vaše myšlenky, vzpomínky a pocity vůči rybám. Mohou vás také naučit uklidňující strategie, jako je hluboké dýchání a relaxační techniky, které vám mohou v budoucnu pomoci snížit vaše příznaky.
Léky
Léky nejsou běžnou volbou léčby fobií a pravděpodobně se použijí pouze v případě, že spolu s fobií trpíte také úzkostí, depresí nebo jinou duševní poruchou.
V tomto případě některé z léků, které vám mohou být nabídnuty, zahrnují:
- Beta-blokátory.
- Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI).
- Sedativa.
- Léky proti úzkosti.
Sponzorováno
Máte nějaké zkušenosti s ichtyofobií? Napište nám do komentářů, budeme moc rádi.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: Galyna / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Fobie, Zdravé ryby
Přečtěte si také naše další články