Obsah článku
Hypotenze je stav, při kterém je trvale snížený systolický tlak pod 100 mmHg a diastolický tlak pod 60 mmHg – tedy máte trvale tlak nižší než „100 na 60“. Rozlišujeme primární hypotenzi (její příčina je neznámá) a sekundární hypotenzi, která vzniká na základě jiného onemocnění.
Občas se vám zatmí před očima, reagujete na každou změnu počasí a míváte studené ruce? Nižší krevní tlak vám může nejen komplikovat život, ale ho i prodloužit. Mírná hypotenze, neboli nízký krevní tlak, vás nemusí znepokojovat.
Vlastně za něj buďte osudu vděční. Vědci z univerzity v Oxfordu zjistili, že lidé s krevním tlakem 115/75 mají nejnižší riziko infarktu a mrtvice. Když se však naměřené hodnoty dlouhodobě drží pod 100/60, nežije se s tím snadno …
Příznaky hypotenze
- Zvýšená únava, slabost
- Závratě
- Mžitky před očima
- Pokles koncentrace
- Někdy může vzniknout i porucha vědomí
Příčiny vzniku hypotenze
- hypotenzi může způsobit šok
- Dehydratace, ztráta krve, průjem, popáleniny, adrenální insuficience – vedou ke snížení objemu krve v cévním řečišti
- Patologické změny srdce – infarkt myokardu, zánět osrdečníku
- Neurologické poruchy – Parkinsonova choroba, tabes dorsalis, záněty nervů
- Náhlá změny polohy těla z lehu do stoje
- Některé léky – diuretika, sedativa, antihypertenziva
Diagnostika hypotenze
- Opakované naměření nízkého krevního tlaku (méně než 100 / 60 mmHg)
- Důležité je pátrat po onemocnění, které tento stav vyvolává (příčina)
Léčba hypotenze
- Léčba základního onemocnění, které tento stav vyvolává
- Vysadit léky vyvolávající tento stav
- Pomalé vstávání z lehu, zejména u starších lidí
- Doporučuje se zvýšit příjem soli
- Pravidelné sportování
- Možná je i medikamentózní léčba (např. kofein), ale má krátkodobý účinek
Máte ranní mdloby
V důsledku nízkého krevního tlaku dochází k horšímu prokrvení tělesných tkání a orgánů. Nejčastější příznaky jsou malátnost, závratě, někdy až mdloby, zejména ráno po probuzení, kdy vstanete. Pokud se vám občas zatmí před očima, reagujete na každou změnu počasí, neumíte se soustředit, máte studené nohy nebo se více potíte, je to nepříjemné, ale nikoli nebezpečné. Bez povšimnutí by však neměly zůstat náhle výpadky vědomí při změně polohy, kolapsy, srdeční slabost či arytmie.
Sponzorováno
Pokud jste dosud měli normální tlak, náhlá změna může signalizovat vážné onemocnění, například cukrovku nebo Parkinsonovu chorobu. Co nejdříve zajděte k lékaři.
Pozor na to, jaké léky berete
Silní kandidáti na nízký tlak jsou zejména ženy – mladé, vysoké a štíhlé. Hypotenzí trpí i těhotné ženy, zejména v druhé polovině těhotenství. U seniorů může pokles tlaku způsobit užívání některých léků, dlouhodobé upoutání na lůžko či nedostatečný pitný režim.
Příčinou problémů však může být i špatná životospráva, nervové vyčerpání, neurologické a infekční onemocněn , problémy se žilami poruchy štítné žlázy, léky na depresi nebo spaní. Pokud patříte k těm, u kterých neexistuje prokazatelná příčina, zlepšení vám může přinést i úprava životního stylu. Vyzkoušejte to.
Jak na hypotenzi? Zkuste změnit jídelníček!
- První krok by měl směřovat do kuchyně. Pro vás platí zásada: Jezte pravidelně, častěji a menší porce. Kdybyste se vydatně najedli, vaše tělo by spotřebovalo mnoho energie na trávení a mozek by hladověl. Naproti tomu lehká strava s vysokým podílem zeleniny zlepšuje srdeční činnost i krevní oběh.
- Nevynechávejte snídani. Kromě nízkého tlaku byste hlady měli i nízkou hladinu cukru v krvi. Ale pozor! Snídaně bohaté na sacharidy a draslík, například zdravé ovocné müsli, nejsou pro vás ideální, zejména když máte před sebou stresový den. Dopřejte si porci bílkovin a vitamínů skupiny B – cereální pečivo, sýr, vejce, mléčné výrobky.
- Základem vaší diety by měla být strava s nižším podílem potravin bohatých na sacharidy, jako jsou brambory, rýže, těstoviny a chléb. Do jídelníčku zařaďte více zeleniny a ovoce, pravidelně konzumujte drůbeží maso a mořské ryby. Dobrou prevencí hypotenze jsou i mořské plody a řasy. Na lepší okysličení krve jezte potraviny s vysokým obsahem železa, například hovězí maso a játra, vejce, listovou zeleninu, červenou řepu, luštěniny a ořechy.
- Nezapomínejte na sůl. Asi třetina lidí reaguje na sůl velmi citlivě zvýšením krevního tlaku. Zatímco hypertonici by měli počítat zrnka, vy se v solení nemusíte omezovat, poraďte se však s lékařem, jaká denní dávka soli je pro vás přiměřená. Ochuťte si pokrmy kvalitní mořskou solí, ale slané chipsy jezte s mírou.
- Pijte dostatek tekutin, zejména minerálek a ovocných šťáv. Sklenici minerální vody si dejte hned po probuzení. Výjimečně si můžete dát skleničku alkoholu, ale ne více, protože dehydratuje organismus, čímž může ještě více snížit krevní tlak.
Sponzorováno
TIP: Jak na kolísavý krevní tlak?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Problémy s krevním tlakem
Přečtěte si také naše další články