Sponzorováno

Hypospadie – rozštěp močové trubice – příznaky, příčiny a léčba 4.75/5 (8)

  • Hypospadie je vrozená vývojová anomálie, která postihuje mužské pohlavní orgány, zejména močovou trubici a penis. U mužských plodů se během vývoje pohlavních orgánů obvykle vytváří močová trubice, která se otevírá na konci penisu. Při hypospadii se však otevření močové trubice nachází pod normálním umístěním na špičce penisu.
  • Hypospadie může být mírná až závažná a může se lišit v závislosti na umístění otevření močové trubice. Nejběžnějšími typy hypospadie jsou distální hypospadie, kde je otevření močové trubice umístěno na spodní straně penisu, a proximální hypospadie, kde je otevření umístěno blíže k tělu.

Hypospadie je porodní abnormalita, při které se otvor močové trubice nenachází na špičce penisu. Místo toho je buď někde podél penisu nebo na šourku.

Hypospadie jednou z nejčastějších porodních abnormalit. Odhady naznačují, že hypospadie postihuje asi 1 z 200 dětí. Dítě obvykle podstoupí léčbu hypospadie ve věku 6–12 měsíců. Léčba je však možností pro děti jakéhokoli věku, i pro dospělé.

Čtěte dále a dozvíte se více o hypospadii, včetně jejích příčin, typů a léčby.

Typy hypospadie

Typy hypospadie

 

Blíže o hypospadii

Hypospadie je porodní abnormalita, která způsobuje vývoj močové trubice na nesprávném místě, když je dítě v děloze. Močová trubice je trubice, která vede moč z močového měchýře ven z těla. Otvor močové trubice se typicky vyvíjí na špičce penisu.

U dítěte s hypospadií se však může otvor močové trubice vytvořit kdekoli podél spodní strany penisu. V některých případech se objevuje na šourku.

Pokud je močová trubice na nesprávném místě, může mít dítě samozřejmě potíže s močením. Může mít také potíže se sexuální aktivitou v pozdějším životě.

Ačkoli se hypospadie vyskytuje hlavně u dětí mužského pohlaví, někdy může postihnout i ženy. Studie z roku 2019 uvádí, že hypospadie u žen je velice vzácná.

Typy hypospadií

Umístění vývodu močové trubice určuje typ hypospadie. Typy hypospadie jsou:

  • Glanulární nebo subkoronální: U této formy hypospadie se uretrální otvor rozvíjí blízko hlavy penisu.
  • Distální: U distálních hypospadií se uretrální otvor objevuje někde podél penisu.
  • Proximální nebo penoskrotální: Proximální hypospadie je stav, kdy se mezi spodní částí penisu a šourkem rozvine uretrální otvor.

Článek z roku 2021 uvádí, že asi 50 % případů hypospadie je glanulárních, 30 % distálních a 20 % proximálních.

Lékaři považují případy glanulární a distální hypospadie za mírné. Proximální hypospadie je závažnější a složitější forma.

Příznaky hypospadie

Hlavním příznakem hypospadie je nesprávně umístěná močová trubice. Hypospadie může také vyvolat několik příznaků, jako jsou:

  • penis zakřivený mírně dolů
  • neúplně vytvořená předkožka, kde se předkožka tvoří na zadní straně penisu, ale ne po celém obvodu
  • potíže s močením, protože moč může stříkat dolů nebo do stran
  • nesestouplé varle

Příčiny hypospadie

Přesná příčina hypospadie není v současné době známa. Vědci se však domnívají, že to může být výsledkem různých faktorů, jako například:

Sponzorováno

Genetika

Zdá se, že genetika hraje roli v riziku rozvoje hypospadie. Výzkum z roku 2017 zjistil, že 7 % lidí s hypospadií mělo příbuzné s touto poruchou. Navíc mužský sourozenec dítěte s hypospadií má 9–17% šanci, že bude mít také tento stav.

Vědci také ve studii poznamenávají, že hypospadie má odhadovanou dědičnost 57–77 %. Avšak pouze 30 % případů hypospadie má zjevnou genetickou příčinu.

Problémy před nebo během těhotenství

Některé zdroje také uvádí, že děti narozené ženám ve věku 35 let nebo starším s obezitou mají vyšší pravděpodobnost hypospadie.

U předčasně narozených dětí a monochoriálních dvojčat – což znamená těch, kteří sdílejí jednu placentu – je také pravděpodobnější, že budou mít hypospadii. Nedostatečně vyvinutá nebo poškozená placenta by také mohla zvýšit riziko vzniku hypospadie u dítěte.

Kromě toho může existovat souvislost mezi oplodněním in vitro (IVF) a hypospadií. Tato souvislost však zůstává kontroverzní, protože IVF může také způsobit předčasnost a nízkou porodní hmotnost, se kterou hypospadie souvisí.

Hormonální problémy

I když se může vyvinout sama o sobě, hypospadie se může vyskytnout také spolu s jinými stavy. Tyto stavy zahrnují nesestouplá varlata a mikropenis. Některé hormony jsou nezbytné pro vývoj genitálií. Hormonální nedostatek je proto potenciální příčinou hypospadie.

A výzkum ukázal, že ženy, které užívají určité hormony před nebo během těhotenství, mají větší pravděpodobnost, že budou mít dítě s hypospadií.

Diagnóza hypospadie

Lékaři obvykle diagnostikují hypospadii při narození. Lékař nebo sestra mohou zkontrolovat umístění močové trubice dítěte a posoudit předkožku a případné zakřivení penisu.

Asi 8 % dětí mužského pohlaví s hypospadií má také nesestouplé varle. Tento příznak může také pomoci lékaři či sestře stanovit diagnózu.

Léčba hypospadie

Léčba hypospadie může záviset zejména na závažnosti stavu. Pokud osoba nemá žádné problémy kvůli hypospadii, nemusí vyžadovat léčbu.

Operace hypospadie je vhodná pro děti jakéhokoli věku. Lékaři jej však obvykle provádějí u dětí ve věku 6–18 měsíců.

Lidé, kteří mají závažnější hypospadii, mohou vyžadovat chirurgický zákrok, který obecně zahrnuje čtyři části:

  • narovnání penisu, pokud je zakřivený
  • vytvoření močového kanálu
  • umístění uretrálního otvoru na špičku penisu
  • provedení obřízky nebo rekonstrukce předkožky

Operace hypospadie obecně trvá asi 1,5 hodiny u distální hypospadie. Operace proximální hypospadie může trvat až 3 hodiny. Pokud má osoba proximální hypospadii s těžkou chordeou, může podstoupit operaci v několika fázích.

Sponzorováno

Máte s hypospadií nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva