Sponzorováno

Hypofyzitida (zánět hypofýzy) – příznaky, příčiny a léčba 4.38/5 (13)

  • Hypofyzitida je zánět hypofýzy, což je malá žláza umístěná na spodní straně mozku, která hraje klíčovou roli v regulaci hormonů v těle.
  • Hypofýza je často nazývána "hlavní žláza" kvůli jejímu vlivu na jiné endokrinní žlázy. Hypofyzitida může ovlivnit produkci hormonů hypofýzou, což může vést k různým hormonálním a neurologickým problémům.

Hypofyzitida je vzácný stav, který způsobuje zánět hypofýzy, důležité žlázy produkující hormony v mozku. Existují dva hlavní typy hypofyzitidy, klasifikované podle její etiologie: primární (izolovaný zánět žlázy nesouvisející s žádnou jinou poruchou) nebo sekundární, v důsledku systémových onemocnění, infekcí nebo vyvolaná léky.

Hypofýza - podvěsek mozkový - ilustrace

Hypofýza – podvěsek mozkový – ilustrace

 

Hypofyzitida může být také klasifikována podle buněk, které způsobují zánět, včetně: lymfocytární, granulomatózní, xantomatózní a plazmocytární. I když tyto stavy vypadají na buněčné úrovni odlišně, často sdílejí podobné příznaky.

Lymfocytární hypofyzitida je nejčastějším typem, postihuje více ženy než muže a často se vyskytuje na konci těhotenství nebo v poporodním období. Granulomatózní a xantomatózní hypofyzitida je také častější u žen, ale není spojena s těhotenstvím, zatímco plazmocytární typ je častější u starších mužů.

Pokud není hypofyzitida léčena nebo kontrolována, může tento stav přispět k rozvoji hypopituitarismu, což je snížená funkce hypofýzy.

Příznaky hypofyzitidy

Příznaky související se všemi typy hypofyzitidy jsou zejména časté bolesti hlavy, změny vidění (buď slabozrakost nebo dvojité vidění) a zhoršená funkce hypofýzy.

Většina hormonů vylučovaných přední částí hypofýzy včetně ACTH, TSH, růstového hormonu a sexuálních hormonů je obvykle snížena při hypofyzitidě, zatímco hladiny prolaktinu mohou být nízké nebo vysoké.

Nedostatek výše uvedených hormonů může způsobit řadu příznaků, včetně snížení reakce těla na stres (ACTH), únavy a intolerance chladu (TSH), sexuální dysfunkce a neplodnosti (sexuální hormony). Pokud je pokles ACTH dostatečně závažný, může být dle studií dokonce i smrtelný. Nízká hladina prolaktinu je spojena se sníženou produkcí mléka u žen, zatímco vysoká hladina může způsobit neplodnost, nedostatek nebo abnormální menstruaci a galaktoreu (zvýšení produkce mléka).

Kromě toho může hypofyzitida zastavit produkci adrenokortikotropního hormonu (ACTH), který hraje roli v základních tělesných funkcích, jako je uvolňování dalšího hormonu zvaného kortizol. Kortizol i ACTH ovlivňují stresovou reakci těla, chuť k jídlu, spánek a funkce každého orgánu. Pokud je tento nedostatek ACTH a kortizolu dostatečně závažný, může to být i smrtelné.

Sekundární příznaky, které jsou důsledkem změn hladin hormonů, zahrnují zvýšené močení a nadměrnou žízeň s rozvojem diabetes insipidus. Může se objevit sexuální dysfunkce (také nízký pud u obou pohlaví spolu s erektilní dysfunkcí u mužů), hubnutí, únava a vysoké hladiny sodíku v krvi (nazývané hypernatremie). Mezi další příznaky patří nevolnost, zvracení a nadměrná produkce hormonu prolaktinu.

Příčiny hypofyzitidy

Hypofyzitida nastává, když je hypofýza napadena různými typy buněk včetně lymfocytů, plazmatických buněk, obrovských buněk a histiocytů. I když vědci nezjistili, proč tělo předpokládá tuto reakci vůči hypofýze, mnozí považují tento stav, zejména lymfocytární typ, za autoimunitní onemocnění. Autoimunitní dysfunkce je důsledkem napadení vlastních buněk imunitním systémem těla. To je nebezpečné a může způsobit různé příznaky v závislosti na postiženém orgánu.

Hypofyzitida se také může vyskytnout u infekcí, jako je tuberkulóza, syfilis a plísňová infekce, a nedávno byla zjištěna u pacientů podstupujících imunoterapii rakoviny, zejména monoklonální protilátkou ipilimumab používanou k léčbě metastatického melanomu.

Sponzorováno

Některé výzkumy ukazují, že autoimunitní příčina je správně definovaná, protože tento stav se běžně vyskytuje u žen, které nedávno porodily a často mají nevyrovnané hladiny hormonů. Konkrétně bylo zaznamenáno, že lymfocytární hypofyzitida se vyskytuje častěji u žen než u mužů, a to kvůli její souvislosti s anamnézou žen, které jsou v pozdějším těhotenství nebo které nedávno porodily. Navzdory zvýšenému výskytu v této populaci se hypofyzitida může také objevit u žen bez těhotenství a u mužů.

Diagnóza

Diagnóza hypofyzitidy se provádí dokončením laboratorních testů k potvrzení abnormálních hladin hormonů v krvi a zobrazovacími studiemi, obvykle magnetickou rezonancí (MRI) s kontrastem. Abnormality MRI mohou ukazovat difuzní zvětšení a/nebo homogenní zvýšení kontrastu hypofýzy, stejně jako ztluštění stopky hypofýzy.

V případech sekundární hypofyzitidy budou nutné další testy v závislosti na podezření na etiologii.

Je důležité, aby váš lékař nejprve vyloučil přítomnost infekčních onemocnění a dalších zánětlivých onemocnění postihujících větší oblasti nebo tělesné systémy. Nejen, že to zajistí přesnou diagnózu, ale potvrzení pomůže hodně pomoci při poskytování vhodných léčebných metod.

Radiografické zobrazování (často prováděné zobrazováním magnetickou rezonancí nebo MRI) se také často provádí k ověření tkáňových změn ovlivňujících hypofýzu.

K získání tkáně pro biopsii může být vyžadován chirurgický zákrok. To potvrdí diagnózu hypofyzitidy a vyloučí jakoukoli rakovinnou aktivitu přítomnou v hypofýze. Pokud je žláza zvětšená a stopka hypofýzy nebo sliznice jsou ztluštělé, může to ukazovat na diagnózu hypofyzitida.

Diagnostika hypofyzitidy u těhotných žen je často snazší díky pravidelným a rozsáhlým hormonálním kontrolám, které tyto ženy podstupují. U těchto žen je často zbytečné potvrzovat hypofyzitidu radiografickým zobrazením, i když je možné to v případě potřeby provést.

Léčba hypofyzitidy

Léčba hypofyzitidy se obvykle doporučuje, pokud příznaky do značné míry ovlivňují život pacienta nebo jsou bolestivé. To zahrnuje silné bolesti hlavy a změny vidění, které jsou způsobeny kompresí očního nervu (která způsobí slepotu, pokud se neřeší).

V některých případech je indikována léčba hypofyzitidy pomocí imunosupresivních léků, i když je to na uvážení lékaře a všech vašich okolností. Zůstává nejasné, zda je použití imunosupresivních léků při léčbě hypofyzitidy účinnější než jiné způsoby léčby. Obvykle se však nedoporučuje, aby jednotlivci zůstávali na imunosupresivních léčebných režimech po dlouhou dobu. Nutná je také hormonální substituční terapie.

Operace je vyhrazena jen pro velmi těžké případy, kdy dochází k výraznému zvětšení hypofýzy s kompresí blízkých struktur.

Některé případy hypofyzitidy spontánně odezní, což eliminuje potřebu jakékoli léčby mimo intermitentní sledování, aby se snížilo riziko recidivy. Německá retrospektivní výzkumná studie zahrnující 76 pacientů s hypofyzitidou ukázala, že mnoho pacientů s mírnějšími formami onemocnění reagovalo na léčbu dobře. Avšak pacienti s těžšími nebo progresivními formami onemocnění vyžadovali steroidy a/nebo chirurgický zákrok. Steroidy byly zpočátku docela účinné, ale příznaky měly tendenci se vracet poté, co byla léčba snížena nebo přerušena. Časté byly také vedlejší účinky steroidů. Operace byla přínosem pro upřesnění diagnózy a zmírnění symptomů, ale její dopad na dlouhodobý průběh hypofyzitidy je stále nejasný.

Shrnu to

Hypofyzitida je vzácný, ale zvládnutelný stav – jedná se o zánět hypofýzy. I když zánět hypofýzy může způsobit příznaky, které ovlivňují kvalitu života pacienta, mnoho jedinců nezažívá silné příznaky. Takoví jedinci jsou schopni se s tímto stavem vyrovnat tím, že dostanou monitorování a budou znát oficiální diagnózu, aby bylo zajištěno, že je stav správně zvládnut.

Pokud pociťujete příznaky, které mají negativní dopad na váš život, měli byste se poradit se svým lékařem ohledně možností léčby. Lékař bude schopen dokončit fyzickou prohlídku, posoudit vaše léky, udělat lékařskou anamnézu, rodinnou anamnézu, celkový zdravotní stav a dokončit testy, jako jsou odběry krve a radiografické vyšetření, aby určil, která možnost je pro vás nejlepší. Navzdory léčbě se některé symptomy zcela nevyřeší. Jako vždy je nesmírně důležité udržet si pozitivní výhled a hledat podporu s pomocí pro vaše duševní zdraví a emocionální reakci na tento stav.

Sponzorováno

Máte s hypofyzitidou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva